3 polskie miasta idealne na weekendowy city break

3 polskie miasta idealne na weekendowy city break

  City break w Polsce można spędzić nie tylko w Warszawie lub Krakowie. Na weekendowe wycieczki równie dobrze można wybrać mniej popularne miasta oraz mniejsze miasteczka, w których uniknie się tłumów i zrelaksuje się w spokoju. Czekają w nich liczne atrakcje i zabytki, a także doskonała kuchnia oparta na lokalnych specjałach. Oto 3 propozycje polskich miast, w których można spędzić udany weekendowy city break.

 

Rynek w Poznaniu

 

Poznań - stolica Wielkopolski

 

Poznań to duże miasto, jednak turyści odwiedzają je rzadziej niż Warszawę, Kraków lub Wrocław. Nie oznacza to jednak, że nie ma nic do zaoferowania - wręcz przeciwnie, w Poznaniu można spędzić udany weekend bez względu na to, jakie rozrywki się lubi. W mieście nie nudzą się ani dzieci, ani dorośli bez względu na zainteresowania. Turyści zainteresowani historią, architekturą i sztuką powinni odwiedzić Stary Rynek w Poznaniu. To właśnie tak znajduje się renesansowy Ratusz, którego wieżę zdobi słynny zegar z koziołkami. Każdego dnia o godzinie 12 drzwiczki zegara otwierają się, a w wieżyczce ukazują się dwa koziołki, które trykają się rogami 12 razy. Pamiątkowe zdjęcie z poznańskimi koziołkami można z kolei zrobić sobie przy Placu Kolegiackim, przy którym mieści się ich rzeźba. Rzeźbę można zobaczyć, nawet gdy jest się w Poznaniu przejazdem pociągiem - wystarczy pozostawić bagaż na dworcu, w którym znajduje się przechowalnia bagażu i wybrać się na krótki spacer. W jego trakcie można spróbować rogala świętomarcińskiego. Podczas dłuższego pobytu warto wybrać się również na Zamek Cesarski, do Starego Browaru, Palmiarni i zrelaksować się w Termach Maltańskich.

 

 

Zamek w Sandomierzu

 

Sandomierz - perełka ziemi świętokrzyskiej

 

Sandomierz zasłynął dzięki serialowi "Ojciec Mateusz", jednak nadal należy do miast, w których można odpocząć i zwiedzić zabytki bez tłumów. Miasto na Kielecczyźnie ma bogatą historię, którą widać w szczególności w centrum. W Sandomierzu znajduje się najstarsza szkoła średnia w całym kraju, Collegium Gostomianum. Obiekt zachował oryginalny układ przestrzenny, dekorację sklepienia i klatkę schodową w formie elipsy. Dzięki temu nigdzie indziej w Polsce nie można zobaczyć budowli o takiej formie.

O obecności żydowskiej kultury w mieście świadczy z kolei Dawna Synagoga, która powstała w II połowie XVIII wieku oraz cmentarz żydowski z początku XIX w. Po wojnie z dawnego cmentarza pozostał jedynie fragment, jednak znajduje się w nim pomnik o kształcie piramidy, który w 1948 roku wzniesiono z resztek ocalałych macew. Na uwagę zasługuje również Podziemna Trasa Turystyczna, która obejmuje korytarze i chodniki znajdujące się pod Starym Miastem.

W Sandomierzu w razie potrzeby również można skorzystać z przechowalni bagażu, którą można znaleźć na https://usebounce.com/pl

 

 

zabytkowy most w Tczewie

 

Tczew - jedno z najstarszych miast na Pomorzu

 

Pierwsze wzmianki o osadnictwie na terenie współczesnego Tczewa pochodzą z 1198 roku, dlatego jest to jedno z najstarszych miast w całym województwie pomorskim. Turyści często je omijają, jednak warto wybrać się do niego na weekend. W Tczewie znajduje się unikatowa zabudowa z czasów średniowiecza. Należy do niej m.in. kościół Farny z XIII. Na uwagę zasługują również Mosty Tczewskie nad Wisłą, które powstały w połowie XIX wieku jako pierwszy most drogowy. W czasach powstania był to najdłuższy most na świecie, a jego budowę rozpoczął Fryderyk Wilhelm IV, który położył pod mostem kamień węgielny. Do perełek architektonicznych Tczewa należy ponadto wiatrak typu holenderskiego z XIX wieku, który znajduje się w logo miasta i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Tczewa.

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com