Jak się ubezpieczyć, gdy planujesz podróż z dużym wyprzedzeniem?

Jak się ubezpieczyć, gdy planujesz podróż z dużym wyprzedzeniem?

Jak się ubezpieczyć, gdy planujesz podróż z dużym wyprzedzeniem?

  Z przyczyn zawodowych lub rodzinnych nie możesz sobie pozwolić na spontaniczne wyjazdy i planujesz swoje zagraniczne wakacje z dużym wyprzedzeniem, by zachować poczucie kontroli? Tak postępuje wielu turystów, zwłaszcza, że planowanie wakacji w ten sposób na ogół pozwala sporo zaoszczędzić na kosztach transportu i zakwaterowania, a także dobrze przygotować się do urlopu. Dziś przedstawiamy, na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie w podróży z dużym wyprzedzeniem. Przypomnijmy również, jak wybrać optymalną polisę ubezpieczeniową. 

 

joshua-hibbert-gwzj_ftmpwm-unsplash

 

Ubezpieczenie planowanej z dużym wyprzedzeniem podróży – kluczowe zapisy

Na szczęście zdecydowanej większości podróżnych nie trzeba dziś przekonywać, że ubezpieczenie turystyczne stanowi „must have” w trakcie zagranicznych wyjazdów. Nawet podróżujący po Europie posiadacze EKUZ mogą w ramach tego dokumentu liczyć wyłącznie na doraźną pomoc i – wbrew pozorom – nie zawsze darmową.

Podróż planowana z wyprzedzeniem pozwala dokładnie przemyśleć wybór polisy i dokonać go świadomie, ale z drugiej strony upływający czas zwiększa ryzyko, że wyjazd się nie odbędzie, a przynajmniej nie przebiegnie w takim kształcie, jaki był planowany. Jednocześnie polisę ubezpieczeniową warto wykupić tuż po dokonaniu rezerwacji połączeń lotniczych i noclegów. Dlaczego? Ponieważ jeśli jest dobrze skonstruowana, ochroni Cię przed następującymi okolicznościami.

Rezygnacja z podróży

Wyobraź sobie, że rezerwujesz wakacje first minute, oszczędzając przy tym mnóstwo gotówki. Wyjazd jest zaplanowany za kilka miesięcy, więc po drodze mogą niestety pojawić się okoliczności, które zmuszą się do pozostania w domu. Wystarczy wspomnieć o:

 • chorobie uniemożliwiającej wyjazd;
 • Twoim nagłym wypadku lub podobnym zdarzeniu, które przydarzy się Twoim bliskim;
 • kradzieży paszportu lub innego dokumentu tożsamości, bez którego nie przekroczysz granicy;
 • rozprawy sądowej lub innych okoliczności zmuszających Cię do pozostania na miejscu;
 • zwolnieniu z pracy, które zmieni Twoją sytuację finansową.

Biuro podróży, z którego oferty korzystasz lub linie lotnicze z dużym prawdopodobieństwem nie wezmą pod uwagę takich okoliczności i nie zwrócą Ci poniesionych kosztów, a przynajmniej nie w całości, dlatego ubezpieczenie od rezygnacji z podróży jest naprawdę zasadne.

Opóźnienie podróży lub utrata połączenia

Pociąg, który miał dostarczyć Cię na lotnisko uległ awarii? Ty i Twoi bliscy staliście się ofiarami przestępstwa i Wasz pobyt się wydłuża ze względu na kradzież dokumentów lub konieczność złożenia zeznań? A może Twoja wakacyjna destynacja została sparaliżowana przez powódź?

Opóźnienie podróży to sytuacja zupełnie losowa, jednak z dużym prawdopodobieństwem nie będzie obchodziła linii lotniczych, co zmusi Cię do wykupienia późniejszego połączenia. Chyba, że ubezpieczysz się na taką okoliczność!

Przerwanie podróży

Niestety może się zdarzyć, że Twój powrót z wakacji z różnych przyczyn zostanie przyspieszony, a nie opóźniony. W takiej sytuacji i pieniądze wydane na zarezerwowane noclegi pójdą na marne, a dodatkowo poniesiesz koszt przyspieszonego powrotu do kraju, na przykład samolotem. Bilety lotnicze kupowane na ostatnią chwilę nie należą do najtańszych.

Jeśli przyspieszony powrót będzie konsekwencją choroby lub znacznego uszczerbku na zdrowiu, kradzieży dokumentów podróżnych lub zdarzenia, które miało miejsce w kraju i wymaga Twojej obecności, na przykład włamania do Twojej nieruchomości, ubezpieczenie od przerwania podróży pozwoli Ci uzyskać rekompensatę finansową.

Szukasz polisy, która ubezpieczy Cię na wszystkie wspomniane okoliczności, a jednocześnie nie musi kosztować majątku? Sprawdź ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego Balcia przygotowaną dla podróżników przez doświadczonych podróżników i ekspertów!

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie w podróży?

Jedną z zalet planowania wyjazdów z odpowiednim wyprzedzeniem jest możliwość przemyślanego wyboru polisy ubezpieczeniowej. Ewentualna rekompensata poniesionych szkód zależy od wybranego przez Ciebie wariantu, ale również detali zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Optymalne ubezpieczenie w podróży – koniecznie o tym pamiętaj:

 • Koszty leczenia – jeden z najważniejszych elementów polisy. Pamiętaj, że leczenie za granicą może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, dlatego zadbaj o adekwatną do kraju docelowego i odległości sumę ubezpieczenia.
 • Następstwa nieszczęśliwych wypadków – dzięki tej części polisy możesz liczyć na jednorazowe świadczenie w przypadku odniesienia poważnego uszczerbku na zdrowiu.
 • Cel podróży – ubezpieczyciel z pewnością wyjaśni okoliczności zdarzenia, zanim zdecyduje się na likwidację szkody. Jeśli Twój wyjazd ma charakter zarobkowy, koniecznie uwzględnij to, wybierając polisę.
 • Planowane aktywności – większość polis turystycznych w zakresie ochrony uwzględnia amatorskie uprawianie podstawowych dyscyplin sportowych. Jeśli szukasz silniejszych doznań lub bierzesz udział w zawodach, wybierz polisę obejmującą sporty ekstremalne, a także snowboard i narciarstwo.
 • Polisa OC – w trakcie zagranicznego wyjazdu poruszasz się po nieznanym terenie, gdzie panują inne realia, a nawet inne zwyczaje. Polisa OC ochroni Cię przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone nieumyślnie osobom trzecim.
 • Ubezpieczenie bagażu – ten element polisy bywa bagatelizowany przez podróżnych. Zupełnie niesłusznie. Chociaż ryzyko opóźnienia, zgubienia lub zniszczenia bagażu jest relatywnie niskie, miewa naprawdę nieprzyjemne skutki. Dobre ubezpieczenie ochroni Cię przed utratą wartościowych przedmiotów często zabieranych na wyjazdy, na przykład sprzętu sportowego czy aparatu fotograficznego. Jednocześnie w ramach takiej polisy możesz liczyć na rekompensatę zakupu artykułów pierwszej potrzeby, niezbędnych w trakcie podróży.

Planując podróż z dużym wyprzedzeniem, oceń każde możliwe ryzyko, które jest w stanie zrujnować Twoje urlopowe plany. W trakcie wakacji szczególnie zasługujesz na brak stresu i dodatkowych zmartwień!

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com