Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze

 Kościół Pokoju w Jaworze

   Ewangelicko-Augsburski Kościół Pokoju w Jaworze na Dolnym Śląsku, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drewniany kościół ewangelicki o konstrukcji szachulcowej, usytuowany w mieście Jawor, jest zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią.
 
 
 
 
 

Został wybudowany w latach 1654-1655 według projektu Albrechta von Säbischa z zastosowaniem konstrukcji ryglowej. Budowla powstała z materiałów nietrwałych: drewna, słomy i gliny. Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza: ołtarz, ambona i chrzcielnica. Po stronie północnej i południowej wzniesiono po cztery kondygnacje empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament oraz pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne. Wszystkie elementy konstrukcyjne pokrywają polichromie o motywach fantazyjnie zwiniętych wici roślinnych. Ten obiekt wyróżnia się na tle historii sztuki europejskiej II połowy XVII w. ze względu na swą unikatowość i wysokie walory artystyczne. Jest jednym z trzech Kościołów Pokoju wybudowanych po wojnie trzydziestoletniej i jednym z dwóch zachowanych do dziś (drugi w Świdnicy).
 
Każdego roku od maja do września w Jaworze organizowane są Koncerty Pokoju. Odbywają się one w zabytkowych wnętrzach Kościoła Pokoju. Kameralna muzyka i miejsce, gdzie koncerty się odbywają, stwarzają szczególny klimat oraz dostarczają niezapomnianych wrażeń.
 


 
Kościół wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


Zwiedzanie:
kwiecień - październik:
- poniedziałek - sobota w godz. 10.00 - 17.00
- niedziela w godz. 12.00 - 17.00
w innych godzinach po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym
listopad -marzec po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.
 
 
Na terenie obiektu Kościoła Pokoju obowiązują następujące zakazy:
- wprowadzania i wnoszenia zwierząt (z wyjątkiem psa przewodnika),
- fotografowania i filmowania,
- dotykania eksponatów i elementów wystroju,
- wnoszenia dużych toreb, plecaków, walizek. Rzeczy te
należy pozostawić w Punkcie Obsługi w Kościele Pokoju.
 
 
 

http://kosciolpokojujawor.pl/
 
 
 
Drugi Kościół Pokoju wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się w Świdnicy:
 

Kościół Pokoju w Świdnicy UNESCO

 

 

 Kościół Pokoju w Jaworze


  


 


 


 


 
 

 


 
 


 
 
 
 


 


 


 


 


 


 


 


 


 
 
 


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com