Cerkiew w Owczarach zbudowana w 1653, wpisana na Listę UNESCO
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach to parafialna cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1653. Obecnie pełni funkcję greckokatolickiej cerkwi parafialnej oraz kościoła filialnego parafii rzymskokatolickiej w Sękowej. Jedna z najstarszych cerkwi łemkowskich w 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie a znajduje się także na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Ten zabytek jest jednym z wielu który należy odwiedzić będąc na wycieczce objazdowej czy też na dłuższym pobycie w Gorlicach. Gorlice to nie tylko kolebka światowego przemysłu petrochemicznego - skansen czy muzeum nawiązujący do Ignacego Łukasiewicza. To także wiele zabytków architektury drewnianej a jednym z najważniejszych jest właśnie Cerkiew w Owczarach. Spoglądając na mapę, można zauważyć bardzo wiele zabytków sakralnych kilku wyznań. Wschodnia część Małopolski skrywa wiele ciekawych miejsc i obiektów. Dużo zieleni i różnorodność krajobrazów zachęca do poznawania tego uroczego regionu.
Cerkiew wielokrotnie była odnawiana, a ostatni gruntowny remont miał miejsce w latach 80. XX w. Przywrócono wtedy gontowe pokrycie ścian i dachów namiotowych, a całość działań konserwatorskich została wyróżniona międzynarodową nagrodą organizacji Europa Nostra. Wnętrze pokrywa polichromia z 1938 r. Na kompletne wyposażenie cerkiewne składają się: barokowy ikonostas z XVIII w., w nawie dwa barokowe ołtarze boczne – po stronie północnej z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XIX w.), po południowej z dużą ikoną Św. Mikołaja (pocz. XVIII w.). Obiekt w 2013r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Wnętrze świątyni pokrywa polichromia z 1938 roku. Znajdziemy tu także barokowy ikonostas z XVIII wieku, w nawie dwa barokowe ołtarze boczne – po stronie północnej z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XIX wiek), po południowej z dużą ikoną Św. Mikołaja (początek XVIII wieku). Cerkiew otoczona jest murem z kamienia łamanego, w którym od strony zachodniej znajduje się murowana dzwonnica, służąca jednocześnie za bramę.
Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. http://www.drewniana.malopolska.pl/
Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat wpisane la listę UNESCO
Seryjny wpis transgraniczny polsko-ukraiński na podstawie kryterium III i IV / 2013.
Wpis obejmuje 16 wybranych cerkwi, z których osiem znajduje się na terytorium Polski i osiem na Ukrainie. Są to: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku (Podkarpacie) i cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (Małopolska) i osiem na Ukrainie (cerkiew Zesłania Ducha Świętego w Potyliczu, cerkiew św. Dymitra w Matkowie, cerkiew Świętej Trójcy w Żółkwi, cerkiew św. Jerzego w Drohobyczu (obwód lwowski), cerkiew Św. Ducha w Rohatyniu i cerkiew Narodzenia Theotokos w Werbiążu Niżnym (obwód iwanofrankowski), cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie i cerkiew św. Michała w Użoku (obwód zakarpacki).
Skansen Przemyslu Naftowego Magdalena w Gorlicach
Gorlice i "Pusty Las" to kolebka światowego przemysłu petrochemicznego