Dolny Śląsk jest niczym pudełko czekoladek

Dolny Śląsk jest niczym pudełko czekoladek

 

   Polska jest wyjątkowym krajem ze względu na położenie i klimat. Mamy morze, bory, jeziora polodowcowe, góry o charakterze alpejskim i ogrom zabytków. To wszystko rozrzucone jest na 311 895 km²  pomiędzy Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu. Gdziekolwiek się wybierzemy, wszędzie znajdziemy coś wyjątkowego czy ciekawego. Szczególnie takie nagromadzenie mamy na Dolnym Śląsku i to właśnie ten region  można porównać do pudełka czekoladek gdzie nigdy nie wiesz na co trafisz a wszystko smakowite choć tak różnorodne.
 
Jeżdżę tam od wielu lat i odwiedzam coraz to nowe oraz powracam w dobrze już znane mi miejsca. Każde z nich ma swój wyjątkowy urok i klimat o różnych porach roku. Są także miejsca gdzie lubię wracać bez względu na porę roku czy nawet pogodę. Kotlina Kłodzka, bo o niej mowa, to tygiel w którym jest absolutnie wszystko i dla każdego. Mimo że na mapie Polski to zaledwie mały ząbek, odkrywać ten region można tygodniami. Dla lubiących górskie wędrówki szlaków i szczytów jest wiele: Park Narodowy Gór Stołowych, Śnieżnicki Park Krajobrazowy czy Góry Złote. Dla pasjonatów zamków i pałaców także jest wiele pięknych obiektów: Kamieniec Ząbkowicki, Międzylesie i Ząbkowice Śląskie to dopiero początek. Dla chcących wypocząć i poczuć klimat legendarnych uzdrowisk to oczywiście Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Lądek-Zdrój. Gdy na powierzchni zabraknie atrakcji, można zejść pod ziemię. Tych jest tutaj kilka a każda z podziemnych atrakcji jest wyjątkowa. Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu w Kletnie, Jaskinia Radochowska, Podziemia Kłodzka i Kazamaty Twierdzy Kłodzko czy moja ulubiona Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Odwiedzając kopalnię można zwiększyć ilość atrakcji o zjazd na linie nad kamieniołomem. To właśnie tutaj znajduje się najdłuższa tyrolka w Polsce.
 
Jeżeli cała Kotlina Kłodzka to zbyt wiele na jeden wyjazd, to zwiedzanie można zawęzić do znacznie mniejszego obszaru. Połączenie Złotego Stoku i Kamieńca Ząbkowickiego oddalonego zaledwie o 10 km w zupełności wystarczy na cały dzień a nawet na weekend.
 
 
 
Kamieniec Ząbkowicki
 
 
Pałac Marianny Orańskiej i Park Pałacowy z wieloma atrakcjami rozrzuconymi na rozległym terenie parku.
 
Zespół Parkowo-Pałacowy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to neogotycka perła architektoniczna, która dzięki między innymi projektowi realizowanemu przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki odzyskuje swój dawny blask.
Od 10 lat, gdy pałac przeszedł we władanie Gminy Kamieniec Ząbkowicki, prace rewaloryzacyjne i porządkowe trwają nieprzerwanie. Dla osób odwiedzających pałac kilkanaście lat wcześniej, obecna wizyta pokazuje ogromne różnice. Wnętrza stopniowo remontowane i udostępniane są do zwiedzania. Ogrody pałacowe oraz park zostały uprzątnięte i obecnie można podziwiać ich pierwotne założenia. Nawet fontanny tryskają wodą jak za dawnych lat. Oczywiście przed gospodarzami jest jeszcze długa droga by Pałac Marianny Orańskiej był udostępniony do zwiedzania w całości, ale to co już zrobiono napawa optymizmem. Niestety problemem jest wyposażenie i eksponaty, które zostały rozgrabione po zakończeniu wojny.
Zwiedzając Pałac nie można pominąć innych okazałych budowli. Dawny Klasztor Cystersów wraz z Kościołem Rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia NMP  a także dawny kościół ewangelicki.
 
 
Palac Marianny Oranskiej Kamieniec Zabkowicki
 
 
 
 
 
 
Złoty Stok
 
 
 
 
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
 
Zacznijmy od miejsca wyjątkowego i znanego prawie każdemu. Miejsca które jest turystycznym motorem napędowym całego regionu. Mowa oczywiście o legendarnej już Kopalni Złota. Tutaj nie sposób się nudzić. Wędrówka labiryntami Sztolni Gertruda a dla śmiałków spływ łodzią pół kilometrowym zalanym odcinkiem. Wyjazd z kopalni szalonym pomarańczowym tramwajem. Z podziemi możemy także wyjść prosto do kamieniołomu, gdzie nad głowami przecinają się liny najdłuższej w Europie "tyrolki". Zjazd najdłuższą z nich, bo na 600 metrowej linie ponad lasem i kamieniołomem, pozostaje na długo w pamięci.  Od niedawna do dyspozycji zwiedzających jest tajemnicza, przez setki lat zatopiona i zapomniana Sztolnia Ochrowa. To z niej wyjście prowadzi równie tajemniczą Sztolnią Opadową. Jeżeli i tego jeszcze mało to na odważnych czeka Sztolnia Książęca, znajdująca się w Wąwozie prowadzącym do Złotego Jaru. Tutaj jednak nie możemy liczyć na żadnego przewodnika czy jakiekolwiek oświetlenie. Decydując się na wejście w głąb góry, musimy mieć własne, pewne źródło światła. Po wejściu na kilkaset metrów w głąb, przekonamy się czym jest cisza i ciemność...
 
 
Kopalnia Złota Złoty Stok 2
 
 
 
Średniowieczny Park Techniki
 
Aby poczuć się jak prawdziwy poszukiwacz skarbów, wciągając w to także rodzinę i najmłodszych, kierujemy się do Parku Techniki czyli do Średniowiecznej Osady Górniczej. Tutaj doświadczymy praw fizyki i przekonamy się jak przy pomocy liku lin i przekładni, samodzielnie podnieść nawet dwie tony ! Zabawa gwarantowana dla całej rodziny.
 
Park Techniki Złoty Stok 
 
 
 
 
Sztolnia Ochrowa
 

Sztolnia Ochrowa uznawana za najpiękniejszą sztolnię w Górach Złotych, jest częścią Kopalni Złota w Złotym Stoku. Ten podziemny labirynt owiany wieloma legendami można zwiedzać od niedawna, a przez dziesięciolecia sztolnia była w całości zatopiona. 

   Prace związane z przygotowaniem do wejścia do podziemi trwały kilka lat. Po odwodnieniu korytarzy oczom eksploratorów ukazał się bajkowy krajobraz. Stare, ponad 300-letnie chodniki mieniły się w świetle latarek cudowną paletą czerwonych i pomarańczowo-żółtych kolorów. Z każdym metrem, z trudem brnąc do pasa w wodzie i pomarańczowym błocie, odkrywano kolejne zaułki tej prastarej sztolni. Zarówno ściany, jak i strop były pokryte pomarańczowym nalotem, który jest nalotem ochry ‒ zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza. Nie tylko niezwykła kolorystyka wyróżnia tę sztolnię, prawdziwa niespodzianka czekała na końcu wyrobiska: „sala źródlana”- to tu, jak się okazało, miało początek źródło arsenowo-żelazowe. Już przed pierwszą wojną światową źródło to uznane zostało, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie źródeł z 14 maja 1908 roku, za gminne dobro powszechne. Komora ta, będąca wieki temu zwykłym przodkiem kopalnianym, zdążyła pokryć się przez dziesiątki lat naciekami o różnych odcieniach czerwonego i pomarańczowo-żółtego koloru.

   Podczas prac sensacyjnym odkryciom nie było końca .Natrafiono na stalaktyt (tzw. Schwertmannit) o długości 48 cm i szerokości 28 cm!  Gdy w Święta Bożego Narodzenia 1922 roku w miejscowej kopalni „Reicher Trost” natrafiono na krzyż uformowany z kryształów kalcytu, ogłoszono to znalezisko jako dobry znak dla miejscowej kopalni.  Teraz, prawie po 100 latach, matka natura ponownie ofiarowała złotostockiej kopalni wspaniały dar.  Na spągu sztolni odsłonięto stary szyb o głębokości ponad kilku metrów z oryginalną drewnianą obudową oraz systemem drewnianych rur do odwadniania szybu.  Taki system możemy oglądać na XVI-wiecznych rycinach Georgiusa Agricoli. Sztolnia więc okazała się doskonale zachowanym skansenem górniczym.  Skansen ten o nieziemskiej kolorystyce od niedawna, po 5 latach żmudnych przygotowań może już oglądać cała Polska.

 

Sztolnia Ochrowa Złoty Stok

 
 
 
 
Mauzoleum
 
Mauzoleum na jednym z największych cmentarzy w Europie. Tutaj na przestrzeni wieków, warstwowo pochowano ok 40.000 osób. Mauzoleum Rodziny Güttlerów w Złotym Stoku znajduje się na starym cmentarzu ewangelickim założonym w II poł. XVI w. Jego fundatorką była urodzona w dzisiejszym Javorniku - Pauline Güttler. Po śmierci męża w 1874 roku Paulina zbudowała, na działce przylegającej do cmentarza w Złotym Stoku, rodzinne mauzoleum. Jako pierwszą złożono w nim trumnę jej męża Wilhelma. Paulina Güttler zmarła w 1898 roku i pochowana została w rodzinnym mauzoleum obok męża.

 
 Gmina Złoty Stok 2018 16
 
 
 
 
Do Złotego Stoku lubię wracać i lubię zatrzymywać się także "po drodze". Sielankowa, wręcz senna atmosfera tej miejscowości pozwala na prawdziwy odpoczynek. Dla jednych może to być zatopienie się w zieleni, wędrując kilometrami ścieżek na zboczach górskich, dla innych wypoczynkiem będą przejażdżki rowerowe. Jeździć jest gdzie, bo szlaków rowerowych jest bardzo dużo a jazda malowniczymi drogami czy ścieżkami to tutaj prawdziwa przyjemność. Na każdym kroku jest coś godnego uwagi czy warte zwiedzenia. Niestety czy też na szczęście, nie ma tutaj McDonald'sa czy Galerii Handlowej a zakupy robi się w sklepikach, gdzie ludzie się znają i ze sobą rozmawiają. Nie jest to jednak pustkowie i totalne odludzie, bo ilość miejsc gdzie można miło czy aktywnie spędzić czas jest wiele.
Jest także opcja dla minimalistów nie lubiących wysiłku i długich spacerów. W Informacji Turystycznej mieszczącej się na rynku, możemy zamówić przejażdżkę po najważniejszych miejscach i zabytkach, elektrycznym Oldmobilem.
 
Jedni lubią rodzynki, inni jabłka w czekoladzie a jeszcze inni przejażdżki konne i biwaki pod namiotami, a najlepiej nad wodą.
Dla takich osób także jest tutaj idealne miejsce. We wsi Błotnica, otoczonej lasami aż roi się od zwierzyny i grzybów. Pod lasem stoją rzędy uli, więc mamy pewność że kupując miód od miejscowego pszczelarza, zjemy coś pysznego a nie wyrób miodopodobny. Sielankowa atmosfera zachęca by tutaj zapomnieć o telefonie.
 
 
 
 
 Gmina Złoty Stok 2018 13
 
 
 
 
 
 
Kotlina Kłodzka to także wyjątkowe podziemia idealne na upały i niepogodę.
 
 
 
 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie koło Stronia Śląskiego odkryta w 1966 roku.

 

  To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Miejsce które należy zobaczyć, by docenić piękno podziemnego świata. Najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku. Badania geofizyczne pozwalają przypuszczać, że możliwa jest kontynuacja ciągów Jaskini Niedźwiedziej pod kopułą Śnieżnika Kłodzkiego aż na stronę Republiki Czeskiej, do Doliny Morawy. W miejscu tym odkryto szkielety niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego i wiele innych zwierząt plejstocenskich.

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia/3221-jaskinia-niedzwiedzia-w-kletnie

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie 16

 

 

 

Jaskinia Radochowska

 

Od wiosny 2013 r. jaskinią opiekuje się małżeństwo Natalii i Zbigniewa Piotrowiczów, którzy oczyścili jaskinię z nagromadzonych przez wiele lat śmieci, zadbali też o porządek wokół groty. Wejścia do jaskini zabezpieczone zostały  solidnymi kratami, chroniącymi przed niekontrolowanymi wejściami, a przy stromych schodach zamontowano łańcuchy. Wiosną 2014 roku, przy okazji wyjątkowo niskiego poziomu wody gruntownie oczyszczone zostało podziemne jeziorko, przy współpracy z Nadleśnictwem Lądek-Zdrój i Śnieżnickim Parkiem Krajobrazowym.
 

Jaskinia Radochowska 11

 

 

 

Podziemia Twierdzy Kłodzko

 

Kłodzko jest jest miastem szczególnym a magnesem dla całej okolicy jest bez wątpienia Twierdza Kłodzko oraz korytarze kontrminowe nazywane potocznie chodnikami minerskimi. Zwiedzając korytarze kontrminowe przeniosimy się do XVIII wieku, pokonując kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy. Wysokość korytarzy waha się od 180 do 90 cm. Do czego służyły i w jaki sposób zostały zbudowane, dowiecie się Państwo od naszych przewodników. Zwiedzanie podzielone jest na dwie części. Najlepiej zobaczyć wszystko, ale oczywiście można wybrać tylko jedną opcję. Zakaz zwiedzania podziemnych labiryntów osobom cierpiącym na klaustrofobię, choroby kręgosłupa, stawów, choroby serca, układu krążenia oraz kobietom w zaawansowanej ciąży.

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia/2714-podziemia-twierdzy-klodzko

 

Twierdza Kłodzko Podziemia Kazamaty oraz Chodniki Minerskie 16

 

 

 

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

 

Podziemna Trasa Turystyczna 1000-lecia Państwa Polskiego. Pod kłodzką starówką ciągną się podziemia, udostępniane częściowo do zwiedzania. Sieć pomieszczeń mieszkalnych, magazynów i piwnic z okresu od XIII do XVII wieku. Ok. 600 m podziemnej trasy przebiega od podnóża Twierdzy Kłodzko do okolic ul. Zawiszy Czarnego. Udostępniona zwiedzjącym 4 XII 1976 r. Jak wyglądało niegdyś życie codzienne w Kłodzku, jakie tajemnice skrywało, jak mieszkańcy radzili sobie z podstawowymi potrzebami? Wizyta w Podziemnej Trasie Turystycznej  uchyli rąbka kłodzkich tajemnic.

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia/3219-podziemna-trasa-turystyczna-w-klodzku

 

 Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku 25

 

 

 

Kopalnia Uranu Kletno- Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna

 

 W podziemiach poznamy tajemniczą historię tajnej sowieckiej kopalni uranu, jednej z kilku na Dolnym Śląsku. Wyjątkowe miejsce, gdzie miliony lat procesów geologicznych oraz przeszło sześć wieków tradycji górniczych stworzyło unikalną w skali kraju atrakcję turystyczną. Tutaj każdy zachwyci sie pięknem kolorowych minerałów. 

Kopalnia działała w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu.

Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Zwiedzając labirynt kolorowych korytarzy przeniesiesz się w czasie i odbędziesz prehistoryczną podróż przedstawiającą 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika. Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. , temperatura stała przez cały rok około 7 st.C. Zwiedzanie trwa 45 minut.

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia/3233-kopalnia-uranu-kletno-podziemna-trasa-turystyczna

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 4

 
 
 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
opracowanie

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com