Kopalnia Uranu Kletno- Podziemna Trasa Turystyczna

Kopalnia Uranu Kletno- Podziemna Trasa Turystyczna

Kopalnia Uranu Kletno- Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna

Poznaj tajemniczą historię tajnej sowieckiej kopalni uranu, jednej z kilku na Dolnym Śląsku.

   Wyjątkowe miejsce, gdzie miliony lat procesów geologicznych oraz przeszło sześć wieków tradycji górniczych stworzyło unikalną w skali kraju atrakcję turystyczną. Tutaj każdy zachwyci się pięknem kolorowych minerałów.

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 8

 

Deszczowa jesień czy długie zimowe wieczory nie zachęcają do górskich wędrówek, jazdy rowerem czy do wyjścia do parku. Zwiedzanie kolejny raz muzeum z przewodnikiem którego głos bardziej usypia niż zachęca, także nie należy do ciekawych perspektyw. Zamki, skanseny czy twierdze w strugach deszczu lub przysypane śniegiem to kiepska perspektywa. Cóż zatem jest lepszego od kolorowego świata podziemi ? Tak, kolorowego. Podziemia jako czarne, mroczne przestrzenie kojarzą się wyłącznie tym, który nigdy do nich nie zeszli. A świat podziemny to jednak inny, często bardzo kolorowy, zaskakujący na każdym kroku, świat który potrafi zafascynować i wciągnąć na długie godziny. Wybór w naszym kraju mamy całkiem spory a jednym z takich miejsc jest właśnie Kopalnia Uranu Kletno. Zejdźmy zatem w pozornie mroczne podziemia w masywie Śnieżnika.

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 23

 

Kopalnia działała w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu.

Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Zwiedzając labirynt kolorowych korytarzy przeniesiesz się w czasie i odbędziesz prehistoryczną podróż przedstawiającą 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika. 
Poznasz rekonstrukcję map paleogeograficznych, powstawanie kontynentów oraz ich dryf, szereg procesów skałotwórczych i minerałotwórczych, powstawanie pierwszych organizmów oraz wymieranie gatunków.

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 19


Wizytówką trasy są kolorowe wystąpienia miejscowych minerałów takich jak: fluoryt, ametyst, kwarc mleczny, baryt, chalkopiryt, chalkozyn czy malachit. Kolekcja starych map, lamp olejowych, naftowych, karbidowych oraz innego sprzętu górniczego przybliży ciężką pracę górnika od średniowiecza po czasy współczesne.
Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. , temperatura stała przez cały rok około 7 st.C. Zwiedzanie trwa 45 minut.

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 20

 

SZTOLNIA JEST CAŁKOWICIE BEZPIECZNA POD WZGLĘDEM PROMIENIOWANIA RADIOAKTYWNEGO!

Mamy przekonanie, że niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne jakie stosujemy nie tylko poszerzają wiedzę, ale również rozbudzają nowe zainteresowania i pasje. Poznaj z nami piękno minerałów oraz tajemnicę tajnej sowieckiej kopalni.

poniżej: Przekrój i rzut wyrobisk wg stanu z marca 1953 roku.

 

przekrój kopalni Uranu Kletno

 

Białym kolorem zaznaczono część udostępnioną do zwiedzania. To uświadamia ogrom podziemi i plątaninę wydrążonych chodników.

 

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 2

 

https://www.kletno.pl/

Informacje i rezerwacje:  +48 601 889 243

Czas zwiedzania ok. 45 minut z przewodnikiem. W sztolni panuje stała temperatura ok. 7°C.

 

 

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 18

 

Szkło uranowe prezentowane na trasie zwiedzania, tuż obok zawalonej części chodnika. Tak świeci w promieniach ultrafioletowych.

 

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 21

 

Na tak małym fragmencie ściany, nagromadzenie ponad 60 różnych minerałów. Te kolory to nie zabawa dziecka z farbkami ale naturalne kolory które wręcz hipnotyzują.

 

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 3

 

   Na twardzieli i żądnych przygód, czeka ekstremalna przygoda w Masywie Śnieżnika – czyli eksploracja nieudostępnionych sztolni dawnej kopalni uranu oraz średniowiecznych chodników kopalni rud żelaza sprzed 600 lat. Czas trwania wyprawy około 4-5 godzin. Wyprawy ekstremalne organizowane są w okresie od kwietnia do października. Przerwa zimowa jest niezbędna z uwagi na ochronę hibernujących w podziemiach nietoperzy.

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 4

 

 

opracowanie: Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

 
 
 

 

Kopalnia Uranu Kletno- Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 5

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 6

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 7

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 9

 

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 10

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 11

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 12

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 13

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 14

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 15

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 16

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 17

 

 

Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Trasa Turystyczna 22

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com