Kopalnia Uranu Kletno- Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna
Poznaj tajemniczą historię tajnej sowieckiej kopalni uranu, jednej z kilku na Dolnym Śląsku.
Wyjątkowe miejsce, gdzie miliony lat procesów geologicznych oraz przeszło sześć wieków tradycji górniczych stworzyło unikalną w skali kraju atrakcję turystyczną. Tutaj każdy zachwyci się pięknem kolorowych minerałów.
Deszczowa jesień czy długie zimowe wieczory nie zachęcają do górskich wędrówek, jazdy rowerem czy do wyjścia do parku. Zwiedzanie kolejny raz muzeum z przewodnikiem którego głos bardziej usypia niż zachęca, także nie należy do ciekawych perspektyw. Zamki, skanseny czy twierdze w strugach deszczu lub przysypane śniegiem to kiepska perspektywa. Cóż zatem jest lepszego od kolorowego świata podziemi ? Tak, kolorowego. Podziemia jako czarne, mroczne przestrzenie kojarzą się wyłącznie tym, który nigdy do nich nie zeszli. A świat podziemny to jednak inny, często bardzo kolorowy, zaskakujący na każdym kroku, świat który potrafi zafascynować i wciągnąć na długie godziny. Wybór w naszym kraju mamy całkiem spory a jednym z takich miejsc jest właśnie Kopalnia Uranu Kletno. Zejdźmy zatem w pozornie mroczne podziemia w masywie Śnieżnika.
Kopalnia działała w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu.
Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Zwiedzając labirynt kolorowych korytarzy przeniesiesz się w czasie i odbędziesz prehistoryczną podróż przedstawiającą 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika.
Poznasz rekonstrukcję map paleogeograficznych, powstawanie kontynentów oraz ich dryf, szereg procesów skałotwórczych i minerałotwórczych, powstawanie pierwszych organizmów oraz wymieranie gatunków.
Wizytówką trasy są kolorowe wystąpienia miejscowych minerałów takich jak: fluoryt, ametyst, kwarc mleczny, baryt, chalkopiryt, chalkozyn czy malachit. Kolekcja starych map, lamp olejowych, naftowych, karbidowych oraz innego sprzętu górniczego przybliży ciężką pracę górnika od średniowiecza po czasy współczesne.
Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. , temperatura stała przez cały rok około 7 st.C. Zwiedzanie trwa 45 minut.
SZTOLNIA JEST CAŁKOWICIE BEZPIECZNA POD WZGLĘDEM PROMIENIOWANIA RADIOAKTYWNEGO!
Mamy przekonanie, że niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne jakie stosujemy nie tylko poszerzają wiedzę, ale również rozbudzają nowe zainteresowania i pasje. Poznaj z nami piękno minerałów oraz tajemnicę tajnej sowieckiej kopalni.
poniżej: Przekrój i rzut wyrobisk wg stanu z marca 1953 roku.
Białym kolorem zaznaczono część udostępnioną do zwiedzania. To uświadamia ogrom podziemi i plątaninę wydrążonych chodników.
Informacje i rezerwacje: +48 601 889 243
Czas zwiedzania ok. 45 minut z przewodnikiem. W sztolni panuje stała temperatura ok. 7°C.
Szkło uranowe prezentowane na trasie zwiedzania, tuż obok zawalonej części chodnika. Tak świeci w promieniach ultrafioletowych.
Na tak małym fragmencie ściany, nagromadzenie ponad 60 różnych minerałów. Te kolory to nie zabawa dziecka z farbkami ale naturalne kolory które wręcz hipnotyzują.
Na twardzieli i żądnych przygód, czeka ekstremalna przygoda w Masywie Śnieżnika – czyli eksploracja nieudostępnionych sztolni dawnej kopalni uranu oraz średniowiecznych chodników kopalni rud żelaza sprzed 600 lat. Czas trwania wyprawy około 4-5 godzin. Wyprawy ekstremalne organizowane są w okresie od kwietnia do października. Przerwa zimowa jest niezbędna z uwagi na ochronę hibernujących w podziemiach nietoperzy.
opracowanie: Albin Marciniak
https://www.facebook.com/marciniak.albin
Kopalnia Uranu Kletno- Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna