Turystyczne TOP Dolnego Śląska. To warto zobaczyć

Turystyczne TOP Dolnego Śląska. To warto zobaczyć

Turystyczne TOP Dolnego Śląska

To warto zobaczyć

 

    Dolny Śląsk to region do którego każdy chętnie powraca. To tutaj znajduje się najwięcej zamków i pałaców i to tutaj skrywa się najwięcej podziemnych tajemnic. Dolny Śląsk to także oaza spokoju i pięknych plenerów. To tutaj można wypocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku czy wakacyjnych tłumów. Dla poszukiwaczy przygód to prawdziwe eldorado. Dla lubiących górskie wędrówki to setki kilometrów pięknych szlaków, wiodących lasem czy granią. Rowerzyści, których przybywa z roku na rok, także poczują się tutaj jak w raju. Listę propozycji warto rozpocząć od magicznej krainy, do której wielokrotnie swoim wyjątkowym głosem zapraszała Krystyna Czubówna.

 
 

 

Stawy Milickie i Dolina Baryczy

 

Stawy Milickie i Dolina Baryczy to największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie.


  Absolutnym punktem obowiązkowym na wakacyjnym szlaku turystycznym, powinien znaleźć się ten północny kraniec Dolnego Śląska. Szukamy wrażeń na końcu świata, przemierzamy tysiące kilometrów w poszukiwaniu miejsc by zachwycać się pięknem przyrody, by odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Wydajemy krocie by przenieść się w inne miejsce a takie miejsce jest pod naszym nosem. Ta bajkowa kraina to Dolina Baryczy. Zaledwie godzina jazdy od Wrocławia w kierunku Poznania wystarczy, by przenieść się w miejsce o jakich czytamy w National Geographic czy oglądamy w Travel Channel. Dech zapiera, gdy stojąc na grobli pomiędzy stawami, widzimy tysiące dzikich gęsi i setki żurawi podrywających się do lotu, a trzepot tysięcy skrzydeł jest niczym szum kilku potężnych lokomotyw. Białe drzewa na wyspie żurawi są niczym sceneria do filmu Tolkiena. Wśród stawów, które temu krajobrazowi nadają szczególną cechę, można wspaniale wypocząć i oderwać się od spraw codziennych. "Stawy Milickie" to 7600 ha a wraz z terenami zielonymi i lasami, które dają obszar na jakim można się poczuć jak na innej planecie. Turystyka kajakowa jest jeszcze słabo rozwinięta, a to z kolei daje gwarancję samotności na szlaku wodnym i braku dzikich i hałasujących tłumów jak to ma miejsce np. na Mazurach. Bory Dolnośląskie słyną z nieprzebranej ilości grzybów i zwierząt. Spacery czy przejażdżki rowerowe to czysta przyjemność.
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 16

 

 

 

Zamek Książ w Wałbrzychu

 

Zamek Książ to zespół rezydencjalny znajdujący się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego na Pogórzu Wałbrzyskim. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Jego spora część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, jest udostępniona zwiedzającym. Ale zamek to nie tylko komnaty i eksponaty. To także tajemnicze podziemia będące częścią kompleksu RIESE. Na zamku i jego rozległych ogrodach o każdej porze roku dzieje się coś atrakcyjnego. Maj to coroczny Festiwal Kwiatów i Sztuki. Wakacje Festiwal tajemnic a jesienią i w zimie można zachwycać się spacerując po Ogrodach Świateł.

 

Zamek Książ w Wałbrzychu, foto Albin Marciniak

 

 

 

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Każdy kto zwiedził Kopalnię Soli w Wieliczce, prędzej czy później trafi do Złotego Stoku. To tutaj zaczyna się prawdziwa podziemne przygoda. Dolny Śląsk to oczywiście wiele tajemniczych podziemi, jak choćby tajemniczy kompleks RIESE. Złoty Stok to jednak nieco inna historia i inne przygody. To właśnie tutaj prowadzą wątki związane z Napoleonem Bonaparte czy królewny niderlandzkiej Marianny Orańskiej. Złoty Stok to żelazny punkt programu każdego, kto chce zobaczyć choćby cząstkę ogromu atrakcji Dolnego Śląska. Miejsce które jest turystycznym motorem napędowym całego regionu. Wędrówka labiryntami Sztolni Gertruda a dla śmiałków spływ łodzią pół kilometrowym zalanym odcinkiem. Wyjazd z kopalni szalonym pomarańczowym tramwajem. Z podziemi możemy także wyjść prosto do kamieniołomu, gdzie nad głowami przecinają się liny najdłuższej w Europie "tyrolki". Zjazd najdłuższą z nich, bo na 600 metrowej linie ponad lasem i kamieniołomem, pozostaje na długo w pamięci.  Od niedawna do dyspozycji zwiedzających jest tajemnicza, przez setki lat zatopiona i zapomniana Sztolnia Ochrowa. To z niej wyjście prowadzi równie tajemniczą Sztolnią Opadową. Jeżeli i tego jeszcze mało to na odważnych czeka Sztolnia Książęca, znajdująca się w Wąwozie prowadzącym do Złotego Jaru. Tutaj jednak nie możemy liczyć na żadnego przewodnika czy jakiekolwiek oświetlenie. Decydując się na wejście w głąb góry, musimy mieć własne, pewne źródło światła. Po wejściu na kilkaset metrów w głąb, przekonamy się czym jest cisza i ciemność...

 
 
Kopalnia Złota Złoty Stok 2
 
Kopalnia Złota w Złotym Stoku, foto Albin Marciniak

 

 

 

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie koło Stronia Śląskiego

 

  To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Miejsce które należy zobaczyć, by docenić piękno podziemnego świata. Najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku. Badania geofizyczne pozwalają przypuszczać, że możliwa jest kontynuacja ciągów Jaskini Niedźwiedziej pod kopułą Śnieżnika Kłodzkiego aż na stronę Republiki Czeskiej, do Doliny Morawy. W miejscu tym odkryto szkielety niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego i wiele innych zwierząt plejstocenskich. Trwają prace budowlane mające na celu wydłużenie podziemnej trasy turystycznej.

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie 16

Jaskinia Niedźwiedzia,

 

 

 

 

Twierdza Srebrna Góra

 

      Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1763-1785) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej. Jednak Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (84m) na terenie fortu Ostróg. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy.

 

Twierdza Srebrna Góra, 

 

 

 

Podziemia kompleksu RIESE

 

W skład podziemnych kompleksów wchodzą obiekty:  1. Zamek Książ  2. Jugowice  3. Włodarz  4. Rzeczka  5. Soboń  6. Osówka  7. Gontowa. Wszystkie obiekty udostępnione są do zwiedzania.
"Był 15 wrzesień 1943 roku. W siedzibie OT (Organizacji Todt) nad jeziorem Moysee w pobliżu Wilczego Szańca koło Kętrzyna- Kwatery Głównej Hitlera spotkali się ówczesny minister uzbrojenia III Rzeszy Albert Speer, szef centrali OT Xawer Dorsch i nadinspektor budowlany Leo Müller. Do spotkania doszło w wyniku, podjętej parę dni wcześniej, decyzji Hitlera o budowie nowej Kwatery Głównej (FHQ) na Dolnym Śląsku. W wyniku ustaleń podjętych 15 września 1943 roku, już 1 listopada 1943 roku na południowy wschód od Bad Charlottenbrunn (Jedlina Zdrój), w Górach Sowich rozpoczęły się prace przy jednym z największych przedsięwzięć budowlano- górniczych II wojny światowej"...
 
 
 
Riese podziemia Włodarz 7
 
Kompleks podziemi Włodarza,
 

 

 

Śnieżka, Karkonoski Park Narodowy

 

Szlak z Karpacza na Śnieżkę, po szlakach w Tatrach, jest jednym z najpopularniejszych szlaków górskich w Polsce. Na terenie Parku znajduje się 112 km znakowanych szlaków turystycznych pieszych a najbardziej znany przebiega grzbietem Od Szrenicy po Śnieżkę i jest częścią Głównego Szlaku Sudeckiego. Szlak z Karpacza na Śnieżkę jest bardzo popularny przez cały rok i tylko pochmurne dni dają szansę na wędrówkę bez tłumów. Dużo spokojniej jest na szlaku przebiegającym wzdłuż granicy od Szrenicy, przez Śnieżne Kotły, Wielki Szyszak, Przełęcz Karkonoską, Słoneczniki na Równi pod Śnieżką kończąc. Na prawie całym odcinku tego szlaku można podziwiać rozległe panoramy zarówno na Polską jak i Czeską stronę. Dalszy odcinek łączy się z popularnym szlakiem biegnącym z Karpacza. Od wejścia na teren KnPN aż do końcowego szlaku na Śnieżkę, prowadzi brukowana droga. Zdecydowanie najpiękniej jest tutaj jesienią a najspokojniej oczywiście w zimie. Bez względu na porę roku, Karkonosze przyciągają swoją magia a wyniosła Śnieżka jest niczym latarnia, wskazująca drogę wszystkim wędrowcom.

 

Śnieżka, Karkonoski Park Narodowy, foto Albin Marciniak

 

 

 

 

Hala Stulecia we Wrocławiu

 

Hala Ludowa we Wrocławiu została wpisana na listę UNESCO w 2006 r., pod swoją pierwotną nazwą, jako Hala Stulecia (Centennial Hall in Wrocław). Jest to nazwa znana powszechnie i stosowana przez badaczy architektury od chwili wzniesienia tej monumentalnej budowli do czasów obecnych. W momencie powstania hala posiadała żelbetowy dach o największej rozpiętości na świecie. Nakrywająca ją kopuła centralna ma 67 metrów średnicy, a maksymalna szerokość wnętrza wynosi 95 metrów. Dostępna powierzchnia wynosi 14.000 metrów kwadratowych. Hala jest przestronna, wysokość wnętrza to około 43 metrów. Dookoła centralnej hali zaplanowano jeszcze 56 innych pomieszczeń wystawienniczych i obszerne kuluary. Zakładano, że z centrum wystawienniczego będzie mogło korzystać nawet 10.000 osób jednocześnie. W Hali zorganizowano wiele międzynarodowych imprez sportowych. 

 

Hala Stulecia we Wrocławiu, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, foto Albin Marciniak

 

 

 

 

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze

 

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy to największe w Europie obiekty sakralne zbudowane w konstrukcji szkieletowo-reglowej. Obydwa protestanckie Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy zostały wpisane na listę UNESCO w 2001 roku. Mają zarówno niezwykłą historię ich budowy, jak i perfekcję konstrukcji szachulcowej oraz wspaniałe wykończenie wnętrza polichromiami. Jednym z momentów, kiedy szczególnie warto odwiedzić te wnętrza, są sławne koncerty organowe.
Pierwotnie trzy kościoły wybudowane w latach 50. XVII wieku w wyniku wielostronnego układu kończącego wojnę trzydziestoletnią. Do naszych czasów dotrwały dwa – w Jaworze i Świdnicy. Kościół w Głogowie uległ zniszczeniu dwukrotnie: w 1654 huragan spowodował zawalenie się świątyni, odbudowany spłonął w 1758, podczas wielkiego pożaru miasta. Nazwa kościołów nawiązuje do nazwy tego układu zwanego pokojem westfalskim. Istniejące do dziś kościoły w Świdnicy i Jaworze są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie.

 

Kościół Pokoju w Świdnicy, foto Albin Marciniak

 

Ewangelicko-Augsburski Kościół Pokoju w Jaworze, foto Albin Marciniak

 

 

 

Ogród zoologiczny Zoo Wrocław

 

Zoo Wrocław to największy Polski ogród z największą liczbą zwierząt w Polsce oraz największą liczbą gatunków zwierząt. Jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to aż 33 hektary w sercu Wrocławia. ZOO jest domem dla ponad 12,000 zwierząt, przedstawicieli 1,100 gatunków.  ZOO to także AFRYKARIUM i największe oceanarium w Polsce. Obecnie oceanarium we wrocławskim zoo jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce.

 

Wejście do ZOO we Wrocławiu, foto Albin Marciniak

 

 

 

 

Bolesławiec - wiadukt kolejowy i Muzeum Ceramiki

 

Wiadukt kolejowy nad rzeką Bóbr w Bolesławcu. Swoim majestatem od lat wzbudza zainteresowanie i przyciąga turystów nie tylko z Polski ale i z Europy. Kamienny kolos jest fotogeniczny w dzień jak i w nocy przy włączonej iluminacji. Budowla jest imponująca – bolesławiecki wiadukt ma 490 metrów długości, 8 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. Bolesławiec to oczywiście nie tylko imponujący wiadukt, ale również zabytkowa starówka z klimatem. Tutaj warto spędzić kilka chwil po zwiedzaniu słynnego także poza granicami Polski, Żywego Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. To nie lada gratka dla osób zainteresowanych tradycją i ręcznymi metodami wytwarzania pięknych naczyń. W ciągu wielu lat obecności na rynku nasze naczynia stały się prawdziwym symbolem, kojarzonym nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. To produkty kultowe, wybierane chętnie przez prywatnych użytkowników, a także właścicieli luksusowych lokali gastronomicznych.

 

Wiadukt kolejowy nad rzeką Bóbr w Bolesławcu, foto Albin Marciniak

 

 

 

 

Park Narodowy Gór Stołowych

 

Jest to idealne miejsce dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, jak również dla osób, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i poświęcić czas na kontakt z naturą. To co wyróżnia się szczególnie na tle całego parku, to oczywiście Szczeliniec z labiryntami skalnymi biegnącymi od początku ścieżki turystycznej u podstawy masywu góry. Obowiązkowa wizyta w schronisku stojącym na krawędzi skalnego urwiska, przejście przez potężną rozpadlinę od której wzięła nazwę sama góra, oraz przejście przez fantazyjne formacje skalne grzbietem Szczelińca. To dopiero początek skalnej przygody na terenie całego parku. Na turystów pieszych wędrujących leśnymi ścieżkami, czekają jeszcze Błędne Skały, Skalne Grzyby, Białe Skały czy Głazy Krasnoludków. Skalnych ciekawostek jest znacznie więcej, ale to już dla tych co wyruszą w teren.

 

 

Szczeliniec Wielki 16

Labirynty skalne biegnące przez Szczeliniec,

 

 

 

Hydropolis Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu

XIX-wieczny podziemny zbiornik wody czystej kryje w sobie niesamowite atrakcje.

Wędrując ulicami Wrocławia, każdy turysta dociera na Rynek czy Ostrów Tumski. Także Hala Stulecia czy Afrykarium w ZOO są znane większości turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska. Wrocław to oczywiście znacznie więcej zabytków czy ciekawych miejsc które warto zobaczyć. Takim punktem obowiązkowym jest także Hydropolis.

Obiekt w którym połączono zachowany zabytek z nowoczesnością, przenosząc widza w interaktywny świat wody. Wydawać by się mogło że to tylko woda... a to aż woda. Woda bez której nie istniałoby życie a która do dziś skrywa w głębinach oceanów wielkie tajemnice. Dzięki doskonale poprowadzonej trasie i wielu eksponatom, w ciągu dwóch godzin można dowiedzieć się znacznie więcej niż podczas dziesiątek nudnych lekcji w szkolnych ławkach. Na ponad 4 tys. mkw. powierzni utworzono idealne warunki do przekazania wiedzy nie tylko o wodzie, ale także o wszystkim co jest z niązwiązane, np. rekonstrukcje starożytnych urządzeń do pompowania wody, wirtualna makieta Nilu, stół multimedialny pokazujący układ wodociągów we Wrocławiu, rzeki, mosty, a także obszary zalane podczas powodzi tysiąclecia.

 

Hydropolis Wroclaw 18

 

 

 

 

Zamek Czocha

 
Jeden z najbardziej tajemniczych i intrygujących zamków, na skraju Dolnego Śląska.
 
Zamków w Polsce jest wiele, zamków z dreszczykiem również, ale takich duchów jakie są w zamku Czocha nie ma żaden zamek. Zamek Czocha słynie z wielu tajnych i ciągle jeszcze nieodkrytych przejść. Według literatury jest ich 40 natomiast odkrytych do tej pory jest 17 z nich. Zamek wciąż skrywa mroczne tajemnice. Ponad 20 tajemnych przejść których ciągle nie odnaleziono, czy także legendarny, poszukiwany zamkowy skarb. Co się stało z wielkim skarbem Ernsta Guetschowa, ostatniego właściciela zamku? Przypuszcza się, iż Ernst Guetschow posiadał także insygnia koronacyjne carów Rosji-Romanowów. Część zbiorów Gutschowa została po wojnie rozkradziona, lecz prawdopodobnie większość kolekcji wciąż pozostaje w ukryciu na terenie zamku. Do dziś niektórzy badacze starają się odkryć, co stało się z tym skarbem (jeśli w ogóle istniał) a spekulacje o jego domniemanych losach nie milkną z czasem, a wręcz przybierają na sile.
 
 
 Zamek Czocha 2
 
 
 

 

 

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Często nazywany także zamkiem i gdzie legenda mówi o koniach, które piły wodę z marmurowych żłobów, przeglądając się w kryształowych lustrach... Zespół Parkowo-Pałacowy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to neogotycka perła architektoniczna, która dzięki między innymi projektowi realizowanemu przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki z roku na rok a nawet z miesiąca na miesiąc odzyskuje swój dawny blask. Ponownie można podziwiać rozległy park otaczający pałac, wsłuchując się w szum wielu fontann jakie po wielu latach ponownie tryskają wodą na wiele metrów ponad ogrodami. Także rzeźby ogrodowe i alejki odzyskują swoje pierwotne założenia. To trzeba zobaczyć by obserwować pałac jak powraca do lat swojej świetności.

 

 Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 19

Pałac Marianny Orańskiej, foto Albin Marciniak

 

 

 

 

 

Oczywiście to nie jedyne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Lista miejsc i obiektów proponowanych do zwiedzania może być bardzo długa, przy czym samych zamków, pałaców czy podziemi to kilkadziesiąt pozycji. Równie wiele muzeów czy skansenów czeka na zwiedzających, a to ciągle wierzchołek góry lodowej Dolnośląskich atrakcji. Nie warto też czekać do wakacji by poznawać kolejne perełki dolnośląskie. Wiosna i jesień to najlepszy czas na zwiedzanie.

 

opracowanie & foto: Albin Marciniak

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 

 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA

 
 
 
 
Bory Dolnośląskie
 
 
 
 
Ewangelicko-Augsburski Kościół Pokoju w Jaworze
 
 
 
 
Hala Stulecia Wrocław
 
 
 
 
Stawy Milickie i Dolina Baryczy,  foto Albin Marciniak
 
 
 
 
Stawy Milickie i Dolina Baryczy,  foto Albin Marciniak
 
 
 
 
Błędne Skały, Park Narodowy Gór Stołowych, foto Albin Marciniak
 
 
 
 
Stawy Milickie i Dolina Baryczy,  foto Albin Marciniak
 
 
 
 
 
 
ZAMKI W POLSCE baner
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com