Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki

 Szczeliniec Wielki

 
Wyjątkowe miejsce w wyjątkowych górach.  (Strzaskany) – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. W sezonie letnim chętnie odwiedzany przez turystów indywidualnych jak i wycieczki szkolne. Ma w sobie coś, co powoduje że wielu tutaj wraca bez względu na pogodę.
 
 
Szczeliniec Wielki 40
 
 
    Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Szczeliniec Wielki, podobnie jak całe Góry Stołowe, zbudowany jest ze skał górnej kredy, głównie piaskowców. Powstawały one w środowisku morskim. Pomimo niedużej wysokości bezwzględnej szczyt ten jest widoczny już z daleka jako trapezoidalny blok skalny porośnięty lasem iglastym. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał. Ciekawostką są dwie skały, tzw. chybotki: Kołyska Księżniczki Emilki oraz Serce Ducha Gór, które, pomimo znacznej masy, można niewielkim wysiłkiem poruszyć. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca. Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa. Od strony północnej wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne Szwajcarka wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim (wówczas jako Schweizerei). Wstęp na teren rezerwatu obejmującego szczytowe partie góry jest płatny.
 

 
Szczeliniec Wielki 15

Na Szczelińcu, a dokładniej w Piekiełku, kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian"

 
Na Szczeliniec Wielki prowadzą dwa szlaki:
 
1. Szlak z Karłowa, najbardziej znany, historyczny, który prowadzi po 665 schodach (tyle w każdym razie wybudowano w 1804 roku). Droga jest wyporęczowana, prowadzi najpierw na przełęcz pomiędzy Małym a Wielkim Szczelińcem, następnie na szczyt i tarasy widokowe. Czas dojścia na taras przed schroniskiem ok 30 - 40 minut, oczywiście jeśli na trasie dojściowej nie stworzą się kolejki, o co w sezonie wakacyjnym nie jest trudno.
 
2. Szlak od strony Pasterki, żółtym szlakiem. Droga jest krótsza, i na odcinku od drogi do przełęczy - "dzika" - bez żadnych sztucznych ułatwień - barierek, schodków, poręczy - prawdziwy górski szlak. Na przełęczy łączy się z drogą opisaną powyżej - dalej do góry prowadzi już labiryntem i schodami.


 
 
Bilet wstępu do labiryntów kupuje się w budce tuż za schroniskiem. Koszt 12 zł. Niestety, mimo iż Szczeliniec oraz Błędne Skały leżą na terenie tego samego Parku Narodowego Gór Stołowych, bilety nalezy zakupić osobno dla obu tych miejsc. 
 
 
 
Schronisko PTTK "Na Szczelińcu"
"Szwajcarka"


Położone jest na wysokości 905 m n.p.m. w północno-zachodniej części platformy Szczelińca Wielkiego. Mieści się w budynku wybudowanym w 1846 r. w stylu tyrolskim. Od jesieni roku 2006 schronisko ponownie zapewnia nocleg turystom. Przed schroniskiem znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się rozległa panorama na okolicę i okoliczne góry. Pierwsza drewniana letnia altana dająca schronienie wędrowcom powstała w 1815 r. W 1845 r. dzięki dzałaniom miłośnika Gór Stołowych Franza Pabla wzniesiono w stylu tyrolskim schronisko-gospodę, nadając jej nazwę "Szwajcarka". W 1947 r. schronisko przejęło PTT, a w 1950 r. PTTK. Schronisko po kapitalnym remoncie służy turystom noclegami i bufetem.


Schronisko PTTK Na Szczelińcu 1

 

 

Początek szlaku prowadzącego na Szczeliniec Wielki od strony Karłowa

 

Szczeliniec Wielki 41

 

 

Rozwidlenie szlaków. Na lewo do Pasterki a na prawo do schroniska na Szczelińcu i do labiryntów skalnych.

 

Szczeliniec Wielki 42

 

 

Taras widokowy przed schroniskiem. Panorama m.in. na Góry Sowie. Tutaj spotkać można wielu miłośników fotografii, polujących na zachody słońca czy rozgwieżdżone niebo.

Na poczatku XIXw przybył na Szczeliniec dla podziwiania wschodu słońca John Quincy Adams późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.
Był tu także Johann Wolfgang von Goethe, czy wielu innych znanych postaci.

Będąc w Górach Stołowych warto zdobyć Szczeliniec Wielki, by z kubkiem herbaty podziwiać legendarny zachód słońca....

 

 

Szczeliniec Wielki 39

 

 

Taras widokowy znajduje się na potężnym bloku skalnym nad przepaścią.

 

Szczeliniec Wielki 2

 

 

Kolejny taras widokowy na skale, niedaleko schroniska, już na szlaku prowadzącym w stronę labiryntów.

 

Szczeliniec Wielki 38

 

 

Na prawo w oddali Radków

 

Szczeliniec Wielki 37

 

Szczeliniec Wielki 36

 

Szczeliniec Wielki 35

 

Szczeliniec Wielki 34

 

Szczeliniec Wielki 33

 

Szczeliniec Wielki 32

 

Szczeliniec Wielki 3

 

Szczeliniec Wielki 31

 

Szczeliniec Wielki 30

 

Szczeliniec Wielki 29

 

Szczeliniec Wielki 28

 

Szczeliniec Wielki 27

 

Szczeliniec Wielki 26

 

Szczeliniec Wielki 25

 

Szczeliniec Wielki 24

 

Szczeliniec Wielki 23

 

Szczeliniec Wielki 22

 

Szczeliniec Wielki 21

 

Szczeliniec Wielki 20

 

Szczeliniec Wielki 19

 

Szczeliniec Wielki 18

 

Szczeliniec Wielki 17

 

Szczeliniec Wielki 16

 

Szczeliniec Wielki 15

 

Szczeliniec Wielki 14

 

Szczeliniec Wielki 13

 

Szczeliniec Wielki 12

 

Widok na Karłów z tarasu widokowego, przed początkowym odcinkiem zejściowym.

Szczeliniec Wielki 4

 

Szczeliniec Wielki 5

 

Szczeliniec Wielki 6

 

Szczeliniec Wielki 7

 

Szczeliniec Wielki 8

 

Szczeliniec Wielki 9

 

Szczeliniec Wielki 10

 

Szczeliniec Wielki 11

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]