Zagraniczne wakacje w sierpniu – możliwości jest wiele

Zagraniczne wakacje w sierpniu – możliwości jest wiele, a miejsca rozchodzą się jak świeże bułeczki

 

   Choć jesteśmy dopiero w połowie sezonu, już teraz widać, że tegoroczne lato coraz bardziej przypomina to z 2019 roku, kiedy Polacy masowo podróżowali na zagraniczne wakacje z biurami podróży. Wybór jest szeroki, a urlop można spędzić w niemal wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnego.

 

 
Chorwacja Zadar wjazd i pobyt turystyczny 11
 
 

Podobieństw między bieżącym sezonem a tym sprzed pandemii jest coraz więcej. Do oferty wróciły niemal wszystkie ulubione kierunki wakacyjne Polaków, a klienci Wakacje.pl o wiele chętniej niż przed rokiem kupują wycieczki z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Przed pandemią trend do zamawiania wyjazdów w przedsprzedaży był już dobrze ugruntowany, w zeszłym roku sytuacja na chwilę się zmieniła, w tym powraca do normy.


To właśnie dlatego dla poszukujących wyjazdów w ostatniej chwili mamy jedną radę – nie warto czekać z decyzją o zakupie, bo tuż przed wylotem ceny wcale nie są niższe niż na kilka tygodni wcześniej. Wręcz przeciwnie – im dłużej zwlekamy, tym więcej płacimy. Warto więc zamówić ofertę wcześniej, by wybrać najbardziej odpowiedni termin, wymarzony hotel, lub znaleźć wylot z lotniska regionalnego położonego najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Coraz więcej naszych klientów poszukuje i rezerwuje wycieczki rozpoczynające się za 31-60 dni od momentu zakupu – mówi Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu w Wakacje.pl.
Jeśli spojrzymy na statystyki wyszukań w serwisie Wakacje.pl, tych z wyjazdem za 31-60 dni przybyło o 15,4 proc. w ujęciu tydzień do tygodnia (29 tydzień do 28 tygodnia roku).  Jeśli zależy nam na konkretnych parametrach wycieczki, konkretnym hotelu, terminie, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji, bo to gwarantuje większy wybór – zachęca Jolanta Kołodziejczyk.

 

 

Chcesz zaoszczędzić? Kupuj wcześniej!


   Z analizy Wakacje.pl wynika, że wycieczki z terminem wylotu w ciągu najbliższych 9 dni podrożały wobec cen obserwowanych na początku tegorocznego sezonu letniego do Egiptu o 150-180 zł od osoby, a do Turcji nawet o ponad 350 zł. Za wycieczkę do Grecji trzeba zapłacić średnio o 146 zł więcej niż jeszcze przed tygodniem, zdarzają się też oferty droższe nawet o 400 zł od osoby. Rosnący popyt na wyjazdy na koniec sezonu letniego spowodował, że zwiększyło się oferowanie do najpopularniejszych kierunków.
Ze statystyk Wakacje.pl wynika, że w 29 tygodniu roku (19-25 lipca) największym zainteresowaniem cieszyła się Turcja (udział 27,8 proc), na drugim miejscu znalazła się Grecja (udział 25,5 proc.). – W tym roku Grecja i Turcja przez cały sezon walczą o palmę pierwszeństwa w wewnętrznych rankingach Wakacje.pl. Oba kraje cieszą się bardzo dużą popularnością wśród naszych klientów, a zamiana miejsc na podium wynika z aktualnych promocji – komentuje dyrektor produktu. Popularność Turcji i Grecji nie dziwi, bo to kraje, które jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego zapowiadały, że zrobią wszystko, by turyści mogli bezpiecznie spędzić tam wakacje. W obu państwach pracownicy branży byli priorytetowo szczepieni na koronawirusa, a resorty turystyki opracowały szczegółowy plan z wytycznymi sanitarnymi dla przedsiębiorców działających w tej branży. Choć restrykcje zostały wdrożone, klienci wypoczywają tak, jak w latach poprzednich. Mogą korzystać z infrastruktury hotelowej, opcji all inclusive/ultra all inclusive, biorą też udział w wycieczkach fakultatywnych, a wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Turcja zyskała mocno na popularności w momencie ogłoszenia przez polski rząd, że powrót do kraju będzie podlegał tym samym wytycznym co podróże z Unii Europejskiej lub ze strefy Schengen. Oznacza to, że osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą odbywać kwarantanny, pozostali mogą być z niej zwolnieni, jeśli na 48 godz. przed przyjazdem do Polski lub w ciągu 48 godz. po przyjeździe wykonają test na koronawirusa (antygenowy lub PCR), a jego wynik będzie negatywny. Zarówno Turcja jak i Grecja zapowiedziały, że będą starały się przedłużyć sezon
wakacyjny aż do późnej jesieni, a nawet do końca roku (Turcja).  Warunki pogodowe w Turcji zapewniają przyjemny wypoczynek w październiku, listopadzie czy w grudniu. To świetny moment, by skorzystać z pięknej pogody, cieszyć się spacerami po plaży i zwiedzać bez tłumów – zachęca Jolanta Kołodziejczyk.

 

Egipt coraz wyżej w rankingach


   W pierwszej piątce kierunków najczęściej wybieranych w 29 tygodniu roku znalazły się także Hiszpania, Egipt oraz Bułgaria. – Przy Egipcie już notujemy trend wzrostowy w sprzedaży, co jest zjawiskiem naturalnym o tej porze roku. Kraj faraonów to jeden z ulubionych kierunków wyjazdowych Polaków w okresie jesienno-zimowym. W odległości zaledwie 4 godzin lotu czekają na nas gorące plaże, tajemnicza pustynia, świetne hotele i zabytki starożytności, które nie mają sobie równych, podkreśla dyrektor produktu. Eksperci Wakacje.pl także w tym roku spodziewają się dużego zainteresowania tym kierunkiem, szczególnie, że Egipt zniósł już kilka tygodni temu obowiązkowe testy PCR na koronawirusa dla osób zaszczepionych. Dobra wiadomość dla pozostałych jest taka, że badanie można wykonać także po przylocie na lotnisku w Egipcie (dot. lotnisk w regionach turystycznych) w cenie 30 dol. od osoby, niektóre biura podróży biorą czasem w ramach promocji ten koszt na siebie. Dzieci do 6 roku życia są zwolnione z obowiązku wykonywania badań.

Rośnie też zainteresowanie Hiszpanią, która ponownie przedłużyła decyzję o zwolnieniu Polaków z obowiązku przedstawiania jakichkolwiek dokumentów świadczących o stanie zdrowia. W przypadku Wysp Kanaryjskich osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz dzieci do 12 roku życia wjadą bez dodatkowych badań, jeśli ktoś nie spełnia jednego z tych warunków, wystarczy, że okaże negatywny wynik testu na koronawirusa.

 

Bułgaria hotele nad Morzem Czarnym 20

 

Szczepienia pomagają, ale niezaszczepieni też mają wybór


Tego lata podróżowanie jest o wiele łatwiejsze niż przed rokiem. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjeżdżać bez dodatkowych ograniczeń do niemal wszystkich najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Trzeba pamiętać, że także powrót do Polski nie wiąże się dla nich z żadnymi utrudnieniami, bo bez względu na to, czy przyjeżdżają z krajów unijnych, strefy Schengen, Turcji czy z państw trzecich, nie podlegają kwarantannie. Teraz, o wiele łatwiej niż w pierwszej połowie roku, można zapisać się na szczepienie, a w przypadku preparatu Johnson&Johnson cały cykl ogranicza się do podania jednej dawki. Już po 14 dniach od jej przyjęcia można posługiwać się unijnym zaświadczeniem covidowym, które ściągniemy bezpłatnie z Internetowego Konta Pacjenta, z serwisu i aplikacji mObywatel, możemy również poprosić o jego wystawienie w punkcie szczepień. Część krajów europejskich nie stawia żadnych wymogów wjazdowych turystom z Polski. Należą do nich Albania, Cypr, Czarnogóra, Macedonia Północna, a podobne zasady dotyczą też kierunków karaibskich – Dominikany i Meksyku.

Klienci muszą natomiast pamiętać, że wiele krajów wymaga przed wyjazdem wypełnienia formularzy lokalizacyjnych/ deklaracji zdrowia. Zestawienie bieżących wymogów znajduje się w tabeli poniżej (również jako załącznik), przy czym zwracamy uwagę, że kolumna „Kwarantanna w Polsce” nie dotyczy osób powracających z zagranicy, które są w pełni zaszczepione, ozdrowieńców, a także dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciwko covid-19 (przy powrocie z krajów unijnych, strefy Schengen i Turcji dotyczy to też dzieci do 12 roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy posiadają negatywny wynik testu na COVID-19). Podane w tabeli warunki skrócenia kwarantanny po powrocie do Polski odnoszą się do osób z pozostałych grup.


Więcej informacji na temat regulacji dotyczących powrotu do Polski z zagranicy znajduje się na stronach rządowych:

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji https://www.gov.pl/web/koronawirus/przyjazd-do-polski- ze-strefy-schengen

Przyjazd do Polski spoza strefy Schengen: https://www.gov.pl/web/koronawirus/przyjazd-do-polski-spoza-strefy-schengen

 

tabela wakacje

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com