Helsinki i Oslo – co warto w nich zobaczyć?

Helsinki i Oslo – co warto w nich zobaczyć?

Helsinki i Oslo – co warto w nich zobaczyć?

 

W sezonie zimowym takie kierunki jak Finlandia czy Norwegia są dla turystów bardzo atrakcyjne. Trzeba bowiem przyznać, że w śnieżnym okresie państwa te zyskują na uroku. Jakie miejsca warto zobaczyć, gdy już się do nich wybierzemy?


Największe atrakcje turystyczne Helsinek


Jeśli chodzi o Finlandię, to zdecydowanie powinniśmy udać się do jej stolicy. Helsinki mają bowiem naprawdę dużo do zaoferowania. Miasto to zostało założone w 1550 roku i było to miejsce, w którym kwitnął handel. Warto natomiast odnotować, że wówczas leżało ono na terytorium Szwecji. Z czasem miasto zostało przejęte przez Rosjan. Dopiero w 1918 roku Finlandczykom udało się odzyskać niepodległość.


Wspominamy o tym, ponieważ zwiedzając Helsinki wyraźnie widać, jaką drogę musiało przejść to miejsce. Aktualnie zamieszkuje je 650 tysięcy osób. Jeśli chodzi zaś o atrakcje turystyczne, to zdecydowanie polecamy odwiedzenie Suomenlinny. Jest to twierdza, która mieści się na sześciu wyspach. Dawniej pełniła ona funkcję obronną, miała zabezpieczać państwo od strony morza.


W Helsinkach koniecznie wybierzmy się również na rynek zwany Kauppatori. Jesienią można tam nabyć wiele pamiątek, a w październiku organizowany jest targ śledziowy. Spacerując po okolicy natrafimy na Sąd Najwyższy, Pałac Prezydencki czy Urząd Miejski.
Polecamy również odwiedzenie Muzeum Sztuki Współczesnej. Znajdziemy w nim dzieła aż ośmiu tysięcy artystów. Na miejscu znajduje się również kawiarnia oraz sklepik z pamiątkami.


Miejsca, które trzeba zobaczyć w Oslo


W przypadku Oslo zwiedzanie najlepiej będzie rozpocząć od twierdzy Akershus. Jest to średniowieczny zamek, którego początki sięgają XVII wieku. To właśnie on był głównym punktem obronnym miasta. W czasach drugiej wojny światowej było to zaś więzienie. Dziś w tym miejscu znajdziemy wiele wystaw, które w dużej mierze poświęcone zostały militariom.


Jeśli jesteśmy miłośnikami zakupów, to koniecznie powinniśmy udać się do Aker Brygge. Dawniej była to dzielnica przemysłowa, natomiast dziś jest to miejsce pełne galerii handlowych, kin czy restauracji.


Zdecydowanie polecamy udanie się do opery, choćby jedynie w celach turystycznych. Znajduje się na niej bowiem punkt widokowy, z którego dobrze widać panoramę miasta. Oczywiście jeśli będziemy mieli taką okazję, to warto udać się także na spektakl.


W Norwegii, podobnie jak w Polsce, dużą popularnością cieszą się skoki narciarskie. Z tego powodu będąc w Oslo możemy udać się na skocznię Holmenkollen. Liczy ona 134 metry długości i jest obiektem, który ciężko przeoczyć.


Podczas wyjazdu udajmy się koniecznie na deptak Karla Johana. Mieści się on na głównej ulicy w Oslo. Jeśli udamy się na dłuższy spacer, to w ten sposób przy okazji zobaczymy wiele zabytkowych miejsc tego miasta. Choćby z tego powodu powinniśmy się na taki ruch zdecydować. Naszym oczom ukaże się bowiem Parlament, Teatr Narodowy, ratusz czy Centrum Pokojowe Nagrody Nobla.

Mamy nadzieję, że wiesz już, co zobaczyć w Oslo i Helsinkach! Są to miejsca, do których zdecydowanie warto jest się udać.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na witrynie skontaktuj się z nami pod adresem alejapodroznikow@gmail.com zamiast kraść.