Ranking 10 najciekawszych kierunków podróży kamperem

Ranking 10 najciekawszych kierunków podróży kamperem

Ranking 10 najciekawszych kierunków podróży kamperem

 

   Dokąd udać się na wakacje kamperem? Z pewnością cała Europa jest warta zobaczenia, ale trzeba sobie ustalić jakiś plan. Wybraliśmy dziesięć krajów, które świetnie nadają się do tego, by je zwiedzać, podróżując kamperem. 

 

Kamperem do Skandynawii? Polacy chętnie wybierają kraje Północy na caravaning

Szwecja, Norwegia i Finlandia to trzy kierunki, które warto wziąć pod uwagę, jeśli planujemy wakacje w kamperze. Wszystkie trzy łączą niezwykłe walory przyrodnicze i… wysokie ceny. Kraje skandynawskie nie należą do najtańszych. Ceny w hotelach i pensjonatach są dość wysokie jak na kieszeń przeciętnego Polaka, także zakupy spożywcze mogą zrujnować niejeden wakacyjny budżet.

Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować ze skandynawskich wakacji – wystarczy je zaplanować nieco inaczej. Wystarczy zamienić hotel na kamper, a zapasy spożywcze (żywność sucha, konserwy) zabrać ze sobą.

Co dostaniemy w zamian? Skandynawia to bezmiar przestrzeni, dzikiej przyrody i wolności. Ten region Europy jest stosunkowo słabo zaludniony, co bardzo sprzyja podróży kamperem. Fiordy w Norwegii, lasy w Szwecji, Laponia z dniem polarnym (lub nocą w zimie) w Finlandii – to zaledwie zajawka tego, co czeka na fanów caravaningu w Skandynawii.

 

 

Południe Europy to świetny kierunek na letnie i zimowe wakacje w kamperze

Jeśli zależy ci na słonecznej pogodzie i kempingu z dobrym wyposażeniem, wybierz się kamperem do Hiszpanii lub Włoch. Te kraje znane są z bardzo dobrej infrastruktury (na kampingu znajdzie się nawet pralka) i mnóstwa atrakcji, począwszy od zabytków, które trudno zobaczyć w czasie jednorazowego pobytu, skończywszy na bajecznych plażach i zapierających dech w piersiach widokach. A przecież Hiszpania i Włochy to nie same plaże, to też góry – Alpy i Pireneje – które nie tylko zimą mają dużo do zaoferowania. Wyprawa w góry kamperem naprawdę może być przygodą życia.

 

Kamperem na Bałkany? Jak najbardziej!

Chorwacja i Czarnogóra to dwa kraje położone nad Morzem Adriatyckim, które na pewno warto odwiedzić w czasie wyprawy kamperem w tamte regiony Europy.

Co zyskamy? Plaże Adriatyku uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Europie, pogoda dopisuje praktycznie zawsze, a ceny są dość przystępne jak na kieszeń przeciętnego Polaka.

Chorwacja to jeden z topowych kierunków wakacyjnych, jednak podróżując kamperem, można łatwo uniknąć turystycznego tłoku, wystarczy omijać najpopularniejsze miejscowości i celować w te, do których wiodą mało uczęszczane drogi.

Czarnogóra z kolei to kraj pełen zabytków, prawdziwie dziewiczej przyrody, niezdeptanych gór i plaż, na których nawet w sezonie można znaleźć ustronne miejsce. Kraj idealny na niespieszny odpoczynek.

 

 

Kraje nadbałtyckie – Litwa, Łotwa, Estonia

Rzadko wymieniane w zestawieniach krajów, które warto odwiedzić kamperem a szkoda, bo mają naprawdę dużo do zaoferowania.

Na Litwie odkryjemy wiele śladów polskości, nacieszymy oczy zabytkami, odwiedzimy miejsca, o których pisał Mickiewicz. Łotwa zachwyci starą architekturą, czystymi jeziorami, bardzo klimatycznymi wioskami, o jakie w Polsce coraz trudniej. Ten kraj trudno porównać z jakimkolwiek innym – jest pod każdym względem wyjątkowy i wart odwiedzenia.

Estonia natomiast zaskakuje skandynawskimi korzeniami. Tereny dzisiejszej Estonii przechodziły przez wieki z rąk do rąk, długi czas były pod panowaniem Danii, a później Szwecji. Do dziś nazywa się ją południową Skandynawią.

 

 

Źródło: Camprest.com

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com