Co zapakować do plecaka na zimową wycieczkę w góry?

Co zapakować do plecaka na zimową wycieczkę w góry?

Co zapakować do plecaka na zimową wycieczkę w góry?

 

   Góry potrafią być piękne o każdej porze roku. Stanowią wspaniały cel wypraw wiosną, latem i jesienią. Warto również wybrać się na szlak w okresie zimowym. Zanim jednak ruszy się w drogę, trzeba się do tego dobrze przygotować. Zimowe zdobywanie szczytów wymaga bowiem rozmaitych akcesoriów, które muszą trafić do naszego plecaka. Jakie produkty i sprzęty bezwzględnie trzeba zabrać ze sobą na wycieczkę w góry w okresie zimowym? Kilka wskazówek i praktycznych porad przedstawimy poniżej. 

 

Wycieczka w góry w zimie – wyprawa zgodna z możliwościami

Zimowe zdobywanie górskich szlaków u wielu osób wzbudza spore obawy. Każdego roku słyszy się bowiem o licznych wypadkach, którym ulegają turyści. Jak można przeczytać w statystykach TOPR, w sezonie zimowym 2021/2022 polscy ratownicy udzielili pomocy aż 432 osobom. Doszło też niestety do aż 12 wypadków śmiertelnych.

Turystyka zimowa w górach jest jednak jak najbardziej możliwa i potrafi przynosić wiele przyjemności. Bezwzględnie należy jednak zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz kierować się rozwagą. Dotyczy to choćby planowania tras w oparciu o bieżące informacje na temat sytuacji na szlakach oraz ze świadomością własnych możliwości. Mniej doświadczeni turyści powinni raczej skupić się na prostszych szlakach beskidzkich niż od razu wędrować na Rysy.

Warunki w górach bywają mocno nieprzewidywalne i trudne, co trzeba wziąć pod uwagę, by zapewnić sobie i swoim towarzyszom bezpieczeństwo podczas wyprawy. Równie ważne jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie plecaka, w którym musi się znaleźć nieco więcej sprzętów niż w przypadku wypraw w sezonie wiosenno-letnim.

 

Podstawowe wyposażenie na zimową wycieczkę w góry – odzież

Wyposażenie na zimową wyprawę górską ma pozwalać na bezpieczne wędrowanie w trudnych warunkach. Nie zapominajmy o tym, że trzeba wówczas liczyć się z naprawdę niskimi temperaturami, opadami śniegu, oblodzeniem i lawinami. Oprócz tego w zimie dzień bywa naprawdę krótki.

Co zatem zabrać ze sobą w góry? Podstawą jest odpowiednia odzież. Ciepło zapewniają trzy warstwy ubrań. Najbliżej ciała jest bielizna termoaktywna z syntetycznego materiału lub z naturalnej wełny merino – oddychająca i nie przetrzymująca wilgoci. Na nią zakłada się dopasowaną do ciała odzież termiczną. Idealnie sprawdzają się materiały takie, jak polar i wełna. Wierzchnia warstwa ma chronić przed warunkami zewnętrznymi i zabezpieczać przed nadmierną utratą ciepła. Należy wyposażyć się w kurtkę i odpowiednie spodnie, które niekiedy można też uzupełnić o stuptuty (ochraniacze na nogawki).

Przydadzą się też czapka i rękawiczki oraz solidne buty (wodoodporne, z wysoką cholewką, trzymającą kostkę, zabezpieczającą przed dostaniem się do środka śniegu). Jeśli wiemy, że wybieramy się w trudniejszy teren, należy zabrać ze sobą raki i raczki, rakiety i kijki trekkingowe.

 

Co zabrać do plecaka w zimie – prowiant

W plecaku na zimową wycieczkę w góry nie może zabraknąć prowiantu. Dzięki niemu nie tylko zapomnimy o uczuciu głodu, ale też dostarczymy do organizmu kalorie, niezbędne w walce z chłodem.

Wybór przekąsek powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz warunkami termicznymi. W bardzo niskim temperaturach niektóre produkty mogą szybko zamarznąć i nie być zdatne do spożycia. Warto zatem zaopatrzyć się w kanapki, batony proteinowe. Zamiast butelki wody znacznie lepiej sprawdza się termos z gorącą herbatą.

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko – dodatkowe wyposażenie dla większego bezpieczeństwa

Co jeszcze musi trafić do ekwipunku? Jeśli planujemy zimową wycieczkę w góry, warto włożyć do plecaka źródła światła (zwłaszcza latarki czołówki). Takie nowoczesne produkty oferuje choćby sklep prepersa: Karaluch.com.pl. Oprócz nich przyda się także dodatkowe zasilanie (power bank), pozwalające na doładowanie rozmaitych sprzętów, w tym choćby telefonu. Trzeba też zabrać ze sobą apteczkę ze wszystkimi podstawowymi środkami, by w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy na szlaku, przed pojawieniem się służb ratunkowych.

W obszarach z zagrożeniem lawinowym powinno się mieć przy sobie lawinowe zestawy ABC. Wiedzę, jak go wykorzystać oraz jak zachowywać się w najtrudniejszych sytuacjach należy też zdobyć odpowiednio wcześniej, na przykład wybierając się na kurs turystyki wysokogórskiej.

 

Zdobywanie górskich szlaków w zimie – czysta przyjemność i odpowiedzialne zachowanie

Zimowa turystyka górska potrafi być naprawdę piękna i ekscytująca. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, zadbania o właściwe wyposażenie, dobrej kondycji i rozwagi, by móc bezpiecznie podziwiać zapierające dech w piersiach ośnieżone pejzaże oraz z satysfakcja zdobywać kolejne szlaki – bez niepotrzebnego ryzykowania zdrowia i życia.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com