Gdzie wykorzystywane są drony z kamerą termowizyjną?

Gdzie wykorzystywane są drony z kamerą termowizyjną?

Gdzie wykorzystywane są drony z kamerą termowizyjną?

 

   Drony to zarówno urządzenia służące do rekreacji, jak i sprzęt o bardzo praktycznym zastosowaniu. Zdecydowanie do tej drugiej kategorii należy zaliczyć drony z kamerą termowizyjną. Sprawdźmy, gdzie konkretnie znajdują zastosowanie tego typu urządzenia. 

 

 

 

Drony z kamerą termowizyjną, czyli obrazowanie termiczne

Obecnie drony znajdują mnóstwo różnorodnych zastosowań, a wciąż pojawiają się kolejne. Dotyczy to również dronów z kamerą termowizyjną. Mowa o bezzałogowych statkach powietrznych wyposażonych w specjalną kamerę. Chodzi o urządzenia, które nie tyle rejestrują obraz, co sygnatury cieplne. Innymi słowy, kamera taka odbiera sygnatury cieplne obiektów, zarówno ożywionych, jak i nieożywionych, i prezentuje je na ekranie. Często działa we współpracy z klasyczną kamera, aby możliwe było wyświetlenie nie tylko mapy ciepła, ale też klasycznego obrazu z uwzględnieniem sygnatur cieplnych wszystkich obiektów.

 

Drony z kamerą termowizyjną a gaszenie pożarów

Jednym z głównych zastosowań dronów z kamerami termowizyjnymi jest gaszenie pożarów. Straż pożarna coraz chętniej stawia na ten zaawansowany technologicznie sprzęt, pomimo konieczności dużej inwestycji. Dlaczego? Ponieważ drony z kamerą termowizyjną w znacznym stopniu przyczyniają się do skuteczniejszego gaszenia pożarów. Przydają się głównie w przypadku pożarów na dużych przestrzeniach, gdzie powstają znaczne ilości dymów. W takiej sytuacji straż może mieć problem z określeniem, gdzie znajduje się dym, a gdzie ogień, co utrudnia skuteczne gaszenie pożaru. Nie pomaga też zwykła kamera, której obraz zostaje zakłócony przez dym. Natomiast doskonale radzi sobie kamera termowizyjna, która oznacza ogień odpowiednią barwą, jako obszar najcieplejszy.

 

Akcje ratownicze i poszukiwawcze

W ostatnich latach wielokrotnie można było też usłyszeć o zastosowaniu drona z kamerą termowizyjną w akcjach ratowniczych oraz poszukiwawczych. Mowa choćby o poszukiwaniu niezidentyfikowanych poszkodowanych wskutek powodzi czy trzęsienia ziemi. Ponadto drony z kamerą termowizyjną sprawdzają się w akcjach poszukiwania osób zaginionych, zwłaszcza jeśli dotyczą one dużych przestrzeni niezamieszkiwanych przez ludzi.

 

Nadzór nad zwierzętami hodowlanymi

Okazuje się, że drony z kamerą termowizyjną znajdują też coraz szersze zastosowanie w rolnictwie. Przede wszystkim wykorzystuje się je do nadzoru zwierząt hodowlanych, zwłaszcza tych pasących się wolno. Jak na razie na wykorzystywanie dronów decydują się głównie właściciele dużych obszarów rolnych, ponieważ dla nich jest to najbardziej opłacalna inwestycja. Niemniej zważając na popularyzację stosowania dronów, w tym dronów z kamerami termowizyjnymi w rolnictwie, można się spodziewać, że niebawem sprzęt ten pojawi się też w mniejszych gospodarstwach.

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com