Kitesurfing. Czym charakteryzuje się ten sport i kto może go uprawiać?

Kitesurfing. Czym charakteryzuje się ten sport i kto może go uprawiać?

Kitesurfing. Czym charakteryzuje się ten sport i kto może go uprawiać? 

 

 

   Od pewnego czasu nad polski morzem, szczególnie w okolicach Mierzei Wiślanej, na Helu oraz w Zatoce Puckiej można zobaczyć osoby pływające na deskach z charakterystycznym żaglem lub trzymanym w dłoniach latawcem. Aktywność ta wygląda na bardzo relaksującą i z tego powodu wielu turystów ma ochotę, aby spróbować kitesurfingu lub windsurfingu. Mimo że ten sport wodny ma opinię dostępnego dla osób w różnym wieku to, aby czerpać z niego przyjemność, nie wystarczy to, że potrafisz pływać. Co zatem musisz wiedzieć i jak się przygotować do pływania na desce?

 

 

Gdzie w Polsce są najlepsze warunki do uprawiania kitesurfingu? 

Ochota na to, aby nauczyć się sportów wodnych, powinna być połączona z wyborem odpowiedniego miejsca. Żeby móc swobodnie popływać potrzebne są przede wszystkim odpowiednie warunki. Surfowanie znane często z różnego typu filmów wiąże się z obecnością fal. Nauka kitesurfingu odbywa się najczęściej na linii brzegowej nad oceanem lub w różnego typu zatokach, gdzie wiatr jest dosyć silny. 

W polskich warunkach kitesurfing można uprawiać na Helu oraz na Mierzei Wiślanej. Niektórzy kuszą się także na to, aby spróbować nauki sportów wodnych na jeziorach. Jednak w opinii osób uprawiających sporty wodne na całym świecie najlepiej jest zacząć pływać na desce na morzu lub w ocenie. Wrażenia są zupełnie inne niż w zamkniętych akwenach. 

 

Kurs kitesurfingu. Czy warto się na niego zapisać? 

Surfing nad polskim morzem organizowany jest głównie w sezonie letnim. Wtedy działają różnego typu szkoły, które pozwalają poznać podstawy kitesurfingu. Co ważne nie jest to tylko kwestia chęci tego, aby zdobyć nowe umiejętności, ale też wymogiem bezpieczeństwa, aby móc pływać na desce.  Podstawowy kurs określany jest jako IKO 1+2. Po tym kursie uczestnik będzie umiał bezpiecznie posługiwać się latawcem oraz pływać w lewą i prawą stronę. Kończąc szkolenie otrzymuje się również międzynarodową legitymację IKO, która potwierdza zdobyte umiejętności oraz wypożyczenie sprzętu. Poświadczenie jest honorowane na akwenach na całym świecie. 

 

Jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania sportów wodnych? Czy trzeba mieć swoje deski kitesurfingowe?

Zaczynając swoją przygodę ze sportami wodnymi nie trzeba inwestować w sprzęt. Deski, żagle, latawce oraz wszelkie niezbędne akcesoria można bowiem wypożyczyć. Dużo ważniejsze są odpowiednie warunki. Dlatego przed wybraniem się na kitesurfing warto śledzić pogodę wiatrową wpisując w wyszukiwarkę hasło windguru Chałupy. Wiatr w żagle to pierwszy warunek, aby złapać bakcyla do wodnych aktywności. 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com