Wakacje w Austrii. O czym warto wiedzieć?

Wakacje w Austrii. O czym warto wiedzieć?

Wakacje w Austrii. O czym warto wiedzieć?

 

  Wybierając się na wakacje do Austrii, należy odpowiednio się przygotować, aby podczas podróży być przygotowanym na wszystko i nie dać się niemiło zaskoczyć. Dobrze zaplanowana podróż to klucz do udanej wyprawy. Sprawdź, gdzie kupić pamiątki w Wiedniu, o czym pamiętać wjeżdżając na autostradę i jakie są lokalne węgierskie specjały! 

 

 

 

Wyjazd do Austrii – przygotowania do podróży

Austria to piękny kraj, który zdecydowanie warto zwiedzić. Do podróży jednak należy się przygotować, aby podczas wyjazdu w pełni oddać się przyjemnościom i nie tracić czasu na szukanie informacji i załatwianie formalności. Wybierając się do Wiednia, warto wybrać się na popularną Ringstraße, która ma długość ponad 5 kilometrów. To ulica tętniąca życiem, na której spotkać można wielu mieszkańców Wiednia, jak i turystów, którzy spędzają tam swój wolny czas, spacerując, zwiedzając miasto i kupując pamiątki. W Wiedniu posmakować możemy tradycyjnej, austriackiej kuchni, takiej jak np. sznycel wiedeński, knedle, gulasz czy różnego rodzaju słodkości. Austria to jednak nie tylko stolica. To także mnóstwo małych miast i wiosek u podnóży Alp. To właśnie góry są największą wizytówką tego kraju, ponieważ zajmują połowę jego objętości. Najwyższy szczyt w Austrii to Großglockner, jednak wyruszając w góry, nie trzeba wybierać się od razu na ich szczyt. Również amatorzy górskich wycieczek odnajdą się na górskich terenach, ponieważ istnieje tam wiele szlaków dla turystów, z których można podziwiać piękne, górskie widoki.

Podróżując po Austrii autem, warto wiedzieć, że wjeżdżając na austriacką drogę ekspresową, bądź autostradę, należy pamiętać o zakupie winiety. Można wykupić ją tutaj: https://electronic-vignettes.com/winiety-austria/ i nie martwić się dodatkowo jej rejestracją, ponieważ zostanie ona zarejestrowania w kilka minut po złożeniu i opłaceniu zamówienia. Wjazd na płatne drogi szybkiego ruchu w Austrii może skutkować wystawieniem mandatu za brak winiety, który znacznie przewyższa koszt zakupu samej winiety. Nie warto psuć sobie podróży mandatem, tym bardziej że winiety kupić można w wielu punktach stacjonarnych, a także online i to nie tylko do Austrii, ale także do takich państw jak Czechy.

 

Bezpieczeństwo to postawa

Wyjeżdżają w podróż do Austrii, zwłaszcza w góry, należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Warto zapisać sobie wszystkie numery alarmowe obowiązujące w tym kraju, aby w razie potrzeby, wiedzieć, pod jakim numerem szukać pomocy. Mowa tutaj nie tylko o policji, straży pożarnej i pogotowiu, lecz także o służbie drogowej oraz ratownictwie górskim. Nigdy nie wiadomo, w którym momencie dojść może do niebezpiecznej sytuacji, a w takich przypadkach, posiadanie przy sobie numerów alarmowych, może nawet uratować komuś życie. Warto także zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w Austrii, ponieważ ten kraj słynie ze wzmożonej kontroli na drogach.

W Austrii językiem urzędowym jest język niemiecki. Jeśli nie umiemy porozumiewać się w tym języku, na pewno będziemy mogli porozumiewać się także w języku angielskim. Jeśli jednak nie znamy żadnego z tych języków, warto przygotować sobie listę podstawowych zwrotów w języku niemieckim, które będziemy mogli użyć w hotelu, restauracji, szukając pobliskiego muzeum czy podczas wzywania pomocy. W tym celu warto kupić podręczny słownik niemiecki z najważniejszymi zwrotami, który będziemy mogli wyjąć z kieszeni w momencie, w którym będziemy musieli się z kimś porozumieć.

 
 
 
 

Grossglockner Hochalpenstrasse - Wysokoalpejska droga na Grossglockner

Park Narodowy Hohe Tauern
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com