e-Recepta w podróży zagranicznej

e-Recepta w podróży zagranicznej

e-Recepta w podróży zagranicznej

 

   Zaczyna się piękny okres. Świeci słońce, które motywuje nas do działania na wielu polach oraz uaktywniają nam się chęci na podróże małe i duże. Wycieczki po Polsce, czy Europie to kwintesencja okresu letniego, który chcemy, aby był jak najmniej kryzysowy, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Jak zadbać na zapas o to, aby móc się w pełni cieszyć podróżą do innego kraju? 

 

e-Recepta transgraniczna

Pod tym tajemniczym określeniem, kryje się możliwość niezwykle nam potrzebna. Otóż e-Recepta transgraniczna umożliwia zakup leków w innych krajach europejskich. Obecnie polska e-Recepta może zostać zrealizowana w Chorwacji, Estonii, Finlandii i w niektórych częściach Hiszpanii. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, lista krajów, w których polska e-Recepta będzie możliwa do realizacji, ma być sukcesywnie rozszerzana. Dzięki temu na wyjazdy za granicę nie będą obfitować w bieganie po gabinetach lekarskich, aby otrzymać uzasadnienie na wjazd do kraju z różnymi lekami.

O tym należy koniecznie wiedzieć przed wyjazdem do jakiegokolwiek kraju. Każdy kraj ma swoje zasady, jeśli chodzi o wwiezienie i wywożenie leków, dlatego należy zapoznać się z zasadami i przygotować się w kompletną dokumentację, która będzie potwierdzać konieczność posiadania leków z danej grupy.

 

Konsultacja online za granicą

Biegunka, nudności, ugryzienie przez owada, czy gorączka to jedne z wielu dolegliwości, które mogą nas złapać na wyjeździe. O ile w Polsce łatwo będzie nam znaleźć odpowiedni lek na schorzenie, to w przypadku wycieczek zagranicznych sprawa jest trudniejsza.

Po pierwsze – konsultacja online z lekarzem na platformie haloDoctor. W zależności od dolegliwości należy wybrać odpowiedniego specjalistę lub skorzystać z konsultacji z lekarzem rodzinnym. W miarę możliwości, lekarze starają się być dobrze poinformowani na temat międzynarodowych nazw handlowych i substancji czynnych, aby móc udzielać informacji na temat leków pacjentom podróżującym za granicę lub zamieszkałym w innym kraju. Na szczęście w UE istnieje system identyfikacji i klasyfikacji leków, który umożliwia porównywanie leków dostępnych w różnych krajach. W ramach tego systemu każdy lek jest przypisany unikalnemu identyfikatorowi, który ułatwia jego identyfikację.

e-Recepta transgraniczna, która pozwala na wydanie leków na receptę w innym kraju UE, polski lekarz może wydać odpowiednią receptę z uwzględnieniem dostępnych odpowiedników leków w danym kraju. Należy pamiętać, że w różnych krajach mogą obowiązywać różne nazwy handlowe dla tych samych substancji czynnych. Dlatego ważne jest, aby pacjent przedstawiał pełne informacje o stosowanych lekach swojemu lekarzowi. W tym także ich międzynarodowe nazwy handlowe lub substancje czynne, aby umożliwić dokładne porównanie i dobranie odpowiednich odpowiedników leków w innym kraju.

 

Jak otrzymać receptę transgraniczną?

e-Recepta transgraniczna może zostać wystawiona podczas konsultacji online i konsultacji gabinetowej. Ważne jest, aby przed realizacją ustawić odpowiednie opcje na swoim profilu IKP, bez tego e-Recepta transgraniczna nie zostanie zrealizowana.

Po zalogowaniu się na swoje konto, kolejnym krokiem jest wybór sekcji „Uprawnienia”, a następnie „Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-Recept za granicą”. W tym miejscu należy wybrać kraj, w którym realizacja będzie dokonywana, aczkolwiek system umożliwia wybór wszystkich, co jest najlepszą opcją do wyboru. Uprawnienia na bieżąco można modyfikować.

Z tak przygotowanymi ustawieniami można przystąpić do realizacji w punkcie aptecznym np. w Chorwacji. Wraz z receptą należy okazać swój dokument tożsamości ze zdjęciem.

 

[Artykuł zewnętrzny]

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com