Przydomowy ogród ekologiczny – prawdziwa radość czerpania z bogactwa natury

Przydomowy ogród ekologiczny – prawdziwa radość czerpania z bogactwa natury

Przydomowy ogród ekologiczny – prawdziwa radość czerpania z bogactwa natury 

 

   Jeśli chcesz zadbać o środowisko i zależy ci na przyjaznym miejscu pośród zieleni otaczającej dom, warto zastanowić się nad założeniem naturalnego, ekologicznego ogrodu, którym kieruje kilka zasad i szczególna filozofia funkcjonowania. Przede wszystkim taki rodzaj ogrodu jest niezwykle zbliżony do natury. Nie stosujemy w nim żadnych sztucznych nawozów oraz chemicznych środków ochrony roślin. Uzyskanie zdrowej żywności pochodzącej z upraw warzyw i owoców jest jednym z głównych celów. Niezwykle ważne jest oszczędne i racjonalne gospodarowanie wodą czy korzystanie z naturalnej energii słonecznej. W tym celu warto wykorzystać np.tunel ogrodniczy w funkcji szklarni oraz zadbać o recykling. Takie miejsce zapewnia harmonię wszystkim znajdującym się w nim roślinom. Ogród ekologiczny nie jest dzikim obszarem, ale stanowi naturalne, kontrolowane przedłużenie natury. Ogrody ekologiczne, które nie zakładają żadnej bądź minimalną ingerencję człowieka, to ogrody permakulturowe. 

 

 

Jakimi zasadami kierować się przy zakładaniu ogrodu?

  1. Zakładając ogród ekologiczny, pamiętajmy, by wykorzystywać lokalną glebę. Nie stawiajmy na zwożenie „lepszej ziemi”, ponieważ w ten sposób zaburzamy naturalny ekosystem.
  2. Wybierając rośliny do ogrodu, sięgajmy po te, które rosną na tym obszarze. W ich naturalnym środowisku zapewnimy im bujny i zdrowy wzrost. Rośliny egzotyczne, nawet te najpiękniejsze, najczęściej nie będą się dobrze przyjmowały.
  3. Przy decydowaniu o gatunkach roślin, które będą rosły w naszym ogrodzie ekologicznym, niezwykle istotne jest sąsiedztwo, jakie wybieramy dla poszczególnych gatunków. Zastosujmy zasady uprawy współrzędnej, która ściśle opiera się na różnych zależnościach pomiędzy danymi roślinami. Dotyczą one m.in. charakterystyki wzrostu, systemu korzeniowego czy okresu wegetacji danych roślin. Doświadczeni ogrodnicy mają doskonałą wiedzę na ten temat i chętnie się nią dzielą.
  4. Dobierając rośliny, wybierajmy takie, które są przyjazne zwierzętom. Znakomite będą rośliny miododajne i nektarodajne, a także różne drzewa owocowe. Przyciągają one do ogrodu pszczoły, które zapylają kwiaty, oraz owady, które w naturalny sposób pozwolą nam na pozbycie się szkodników. Rośliny to również schronienie i zapewnienie pożywienia dla zwierząt. Zapraszając ptaki do ogrodu, zyskamy naturalnych sprzymierzeńców Zadbajmy zimą o zainstalowanie karmników i budek lęgowych dla okolicznego ptactwa.

 

Tunele pomocne w uprawach ekologicznych

Ogród ekologiczny z drzewami i krzewami bez sztucznego formowania, kwiatowymi rabatami i trawnikiem naturalnie wkomponowanym w teren nie musi, lecz może mieć warzywnik. Prowadząc ekologiczną uprawę, mamy pewność, że hodowane przez nas warzywa są zdrowe. Kilka grządek w zupełności wystarczy na potrzeby gospodarstwa domowego.

 

Warzywnik i miejsce na rozsady

Jeśli zależy nam na bogatych w witaminy nowalijkach, bardzo oczekiwanych po zimowych miesiącach, warto wykorzystać tunele foliowe. W uprawach gruntowych chronią przed mrozem i znacznymi wahaniami temperatur między dniem i nocą. Tego rodzaju osłona wpływa na jakość i ilość zbiorów. Do tego typu upraw w gruncie doskonale nadadzą się np. rzodkiewki, jarmuż, szpinak, sałata masłowa.

Dla bardziej wymagających warzyw, takich jak pomidory, papryka, ogórki, przygotujmy szklarnie ogrodowe wykonane z folii z wtopioną siatką wspartą na mocnym i stabilnym stelażu. System zamykanych okien i drzwi pozwala na odpowiedni dobór dopływu powietrza i utrzymanie optymalnej wilgotności. Tego rodzaju osłona doskonale wpływa na wyjątkowy mikroklimat we wnętrzu, wykorzystując ciepło i światło słoneczne.

Tunel ogrodowy doskonale sprawdzi się jako rozsadnik, czyli miejsce do sadzenia rozsady warzyw, jednorocznych i dwuletnich roślin ozdobnych oraz bylin. Często w takich tunelach powstają szkółki dla krzewów i drzew.

 

Tunele foliowe czy tradycyjne szklarnie – co wybrać?

Tunele foliowe mają przede wszystkim ogromną przewagę nad szklarniami, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty związane z konstrukcją oraz materiałami stosowanymi do jej pokrycia. Budowane są bezpośrednio na glebie i nie wymagają fundamentów. Jeśli chodzi o przedłużenie okresu wegetacyjnego roślin, to nowoczesne modele dają doskonałe efekty.

Tunele tego typu są (co bardzo istotne w stosowaniu płodozmianu) mobilne. Przy tak zwanym „zmęczeniu gleby” łatwo i wygodnie można zmienić ich umiejscowienie. Jeżeli chodzi o warunki wzrostu roślin, to ogromną zaletą tuneli foliowych jest rozproszenie światła przechodzącego przez pokrycie, co zapobiega poparzeniu roślin. W tunelu ogrodowym łatwo jest przygotować i nawozić glebę pod uprawy.

W warunkach przydomowego ogrodu ekologicznego warto postawić je w miejscach mało wyeksponowanych, dobrze nasłonecznionych i zacisznych.

 

Naturalne środki ochrony roślin wykorzystywane w zdrowym ogrodzie.

Będąc w zgodzie z zasadami panującymi w ogrodzie ekologicznym, stosujmy bezpieczne środki ochrony roślin pochodzenia naturalnego. Często są one wytwarzane z popularnych chwastów. Doskonale sprawdzą się preparaty na bazie pokrzywy, rumianku, mniszka lekarskiego, czosnku czy skrzypu polnego. Nie zagrażają one środowisku.

Tworząc kompostownik, zyskujemy znakomite źródło nawozów ekologicznych. Podobnie sprawdzi się przefermentowany obornik. Oba nawozy są pełne makro- i mikroelementów bezpiecznych dla roślin i wpływają na ich optymalny wzrost. Nadają się do każdego rodzaju upraw.

Korzystne będzie również wykorzystanie nawozów zielonych, na które składa się świeża masa roślinna, która zwiększa żyzność gleby. Poprawi czerpanie azotu z powietrza oraz dobrze wpłynie na strukturę podłoża.

 

Oszczędzanie wody jednym z istotnych warunków w ogrodach ekologicznych.

Racjonalne zużycie wody możemy uzyskać, stosując różnego rodzaju naczynia (np. wanny czy balie) oraz zbiorniki na deszczówkę. Dobrze sprawdzają się systemy automatycznego podlewania, zapewniające bardziej oszczędne podlewanie.

W tunelach foliowych często stosowane jest nawadnianie kropelkowe. Zamontowane emitery z odpowiednią kompensacją ciśnienia wody pozwalają na bardzo równomierne rozdzielenie wody. Alternatywnym rozwiązaniem są kapilary i kroplowniki. Każde z nich zapewniają dużą oszczędność wody oraz zapobiegają roznoszeniu chorób grzybowych.

Stosując kilka wymienionych zasad, jesteśmy w stanie stworzyć przydomowy ogród ekologiczny, dający zdrowe i smaczne plony oraz cieszący oko bujną roślinnością. Relaks i odpoczynek w zakątku blisko natury będzie prawdziwą przyjemnością.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com