Czyste Góry Czyste Szlaki - Gorce - Turbacz 2023

Czyste Góry Czyste Szlaki - Gorce - Turbacz 2023

Czyste Góry Czyste Szlaki

Gorce - Turbacz

17.06.2023

Zapraszamy na Gorczańskie szlaki z finałem na Turbaczu.

 

   Od momentu gdy człowiek po raz pierwszy zawitał w góry na szlakach zaczęły pojawiać się śmieci. Problem ten towarzyszy nam do dzisiejszego dnia. Ludzie dbający o czystość w górach ciągle borykają się z problemem, gdzie potrzeba ustawić kosze na śmieci tak by nie stanowiły zagrożenia dla dzikich zwierząt, a zarazem były wystarczająco gęsto rozstawione.

 
 
 
 

Sprzątanie szlaków prowadzących na Turbacz i dobra zabawa przy schronisku jest częścią projektu Czyste Góry Czyste Szlaki jakie prowadzimy od 2011 roku. Samo sprzątanie jest happeningiem bo głównym wymiarem jest aspekt edukacyjny, o czym zawsze powtarzamy. By weekend był przyjemny dla wszystkich, przygotowaliśmy sporo atrakcji i nagród. Docenimy i nagrodzimy najmłodszego i najstarszego uczestnika, za najdłuższą pokonaną trasę (wraz ze sprzątaniem), za najciekawsze znalezisko itp. Ponadto nagrodzimy autorów najciekawszych haseł promujących cykl akcji. Warto także pamiętać o robieniu zdjęć bo po akcji zapraszamy do zamieszczania Waszych fotorelacji a najciekawsze oczywiście nagrodzimy. Wszyscy uczestnicy otrzymają specjalne worki w punktach początkowych szlaków prowadzących na Turbacz.

W sobotni dzień oraz wieczór będzie tradycyjne ognisko i wspólne śpiewanie. Zachęcamy do zabrania gitar, fletów, skrzypiec i innych instrumentów miłych dla ucha i otoczenia. Wuwuzele, perkusje i inne puzony zostawcie w domu.
Bedzie także kapela i muzyka na żywo.
 
 
 
 
W trakcie pikniku m.in.:  
- GOPR - pierwsza pomoc oraz pokazy ratownictwa ,
- Od 12.00 do 17.00 w Gorcach rozbrzmiewać będzie muzyka w wykonaniu kapeli góralskiej,
- Andrzej Budz multiinstrumentalista, twórca instrumentów - wystawa oraz muzyka w wykonaniu artysty,
- Poniżej schroniska Hali Długiej pracownicy GPN, prowadzić będą warsztaty i pogadanki na temat Gorczańskiego Parku Narodowego, problemów ochrony, dokonamy też obserwacji  przyrodniczych oraz przybliżą tematykę pasterstwa.
- Animacje i upominki na stoisku Lasów Państwowych Nadleśnictwa Nowy Targ,
- Ognisko z kiełbaskami, dużo słodkości dla aktywnych na szlakach,
- Będzie także coś dla dorosłych na stoisku ZENITH9 - prezentacja  uzbrojenia i wyposażenia wraz z poradami uzyskania pozwolenia na broń,
- Dla chętnych o godz. 15.00 msza góralska na polanie obok schroniska,
- Konkursy z nagrodami a wśród nich m.in. vouchery na pobyt w Schronisku na Turbaczu, vouchery do  term w Szaflarach oraz upominki i gadżety od partnerów pikniku,
Na animacje i pokazy zapraszamy od godz. 11.00 do 17.00. Dla osób nocujących w schronisku oraz pod namiotami czeka dalsza zabawa przy muzyce dj-a.
 
 
 
Schronisko na Turbaczu
 
 
 
Sam czas jednoczesnej obecności tak dużej liczby ludzi na gorczańskich szlakach jest czysto symboliczny. Chodzi wyłącznie o to by za pomocą tej akcji zwrócić uwagę na zagadnienie rozważnego korzystania z uroków gór. To będzie czas, gdy znów w góry wyjdą tysiące osób. Chcemy by, zanim wyruszą na szlaki, dowiedzieli się w sposób prosty i przystępny, czym są góry, kto w nich mieszka a także jak przygotować się do górskich wędrówek. Dzięki tej akcji postaramy się dotrzeć poprzez media do szerokiego grona odbiorów, którym będziemy przypominać, że w górach, my ludzie, jesteśmy tylko gośćmi i zawsze powinniśmy się zachowywać z rozwagą i szacunkiem dla otaczającej nas przyrody.  Nie od dziś wiadomo, że szlaki górskie są koszmarnie zaśmiecane przez nieodpowiedzialnych turystów. Musimy ciągle o tym głośno mówić, że tak nie wolno robić! Liczymy na to, że kolejna edycja naszej akcji stanie się swego rodzaju narodową lekcją właściwego zachowania w górach.
 
 
Nocleg pod gwiazdami

Warto już teraz pomyśleć o zarezerwowaniu noclegu w schronisku. Jeżeli nie będzie już możliwości noclegu w pokojach, gospodarze schroniska warunkowo zezwalają dla uczestników pikniku, na rozbicie namiotów na polanie nieopodal schroniska. W tym celu prosimy wysłać wiadomość na adres schroniska https://turbacz.net/kontakt/
 
Dla uczestników aktywnych na szlakach, przygotowujemy poczęstunek i drobne upominki. Wasze zgłoszenia pozwolą nam to odpowiednio zaplanować. Wszystkich chętnych chcących wziąć udział, wraz z podaniem planowanej trasy (wykaz szlaków poniżej) prosimy o przesłanie krótkiej informacji na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 Prosimy o przemyślane wybory szlaków w myśl powiedzenia "Mierz siły na zamiary". Bezpieczeństwo ponad wszystko !!!
 
 
 
Zapraszamy także firmy, szkoły, instytucje, ośrodki, itp do udziału oraz wsparcia tej oraz kolejnych akcji Czyste Góry Czyste Szlaki.
Działamy całkowicie non profit.
 
 
 
Plik załącznika:
 
 
Wymagasz od innych ? Daj także coś od siebie.
Szanowni turyści, pasjonaci wypraw górskich, miłośnicy wędrówek wszelakich.

Zapraszamy do udziału i zachęcamy do zaplanowania  wyjazdów tak, by włączyć się do wspólnych akcji i połączyć przyjemne z jeszcze przyjemniejszym.

Poznawanie piękna naszych gór połączone ze sprzątaniem szlaków jest częścią projektu "Czyste Góry Czyste Szlaki"
 
Kilkadziesiąt zorganizowanych akcji, tony zebranych śmieci z udziałem kilku tysięcy osób.

Ludzie gór dla gór i przyrody, czyli dla siebie.
 
 

Plik załącznika:

Gorce

 

Planowane punkty, na których wolontariusze będą czekać w sobotę 17.06 na chętnych by dać worek i rękawice to początki szlaków :

Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego przygotowane będą dwa punkty początkowe: 
- Trusiówka - punkt informacji turystycznej na miejscu biwakowym na polanie Trusiówka w Lubomierzu-Rzekach 
- Koninki - punkt informacji - budka sprzedaży biletów w Koninkach (proponowana przez Pana Ostoja Górska jest poza teren GPN) 
W obu punktach od 8.00 do 12.00 będą wydawane pakiety dla wolontariuszy (worki, rękawice).

Na trasach przygotowane będą punkty składowania worków ze śmieciami: 
Punkt startowy Trusiówka 
- szlak niebieski w dolinie Kamienicy - most przy Papieżówce, zejście ze Stawieńca, przełęcz Borek (3 punkty) 
- szlak spacerowy na Jaworzynę Kamienicką - granica obszaru ochrony ścisłej, mniej więcej w połowie drogi (1 punkt) 
- szlaki żółty - tutaj punkt na przełęczy Borek wspólny z niebieskim szlakiem 
Punkt startowy Koninki 
- szlaki niebieski, zielony (przez Turbaczyk) - punkt końcowy na Turbaczu
- szlak zielony (przez Tobołów) - Suhora koło ławostołu na polanie Suhora
Punkty zostaną oznakowane specjalnymi tabliczkami z informacją o możliwości pozostawienia zebranych śmieci w dniu akcji. 
Około godz. 18.00 pracownicy GPN przejadą samochodem terenowym i zebrane zostaną worki z podanych punktów, aby nie zostawały na noc i nie stanowiły zagrożenia i nie zostały w nocy rozwleczone przez zwierzęta. 

Drogi turysto.

Jeżeli nie chcesz szukać wolontariuszy lub wyruszysz  winnym miejscu czy też nieco wcześniej, zbieraj to co znajdziesz po drodze do zwykłej reklamówki. Obok schroniska na Turbaczu będą czekały specjalne worki gdzie będzie można zostawić swoje "znaleziska".

Uwaga! Większe skupiska śmieci, wysypiska, czy też śmieci wielkogabarytowe prosimy o zgłaszanie telefoniczne lub sms z podaniem lokalizacji na numer 573452326. Wraz ze strażakami wspomagającymi akcję, postaramy się zabrać także i takie "ozdoby" lasów.

W dniu 18.06. (niedziela) osoby, które będą wędrować wracając z akcji na terenie GPN proszone są o zostawienie śmieci w koszach znajdujących się blisko wylotów dolin, tj, Kamienicy, potoku Turbacz i Olszowego Potoku oraz na miejscach biwakowych Trusiówka w Lubomierzu-Rzekach i Oberówka w Porębie Wielkiej Koninkach. 

 

 

Mapa szlaków prowadzących na Turbacz

https://mapa-turystyczna.pl/#49.55661/20.11116/12

 

 
 
 
 
Panorama na Tatry z tarasu przed schroniskiem
 

Obok schroniska duży węzeł szlaków turystycznych:
 czerwony Główny Szlak Beskidzki przez wierzchołek Turbacza, Obidowiec, Stare Wierchy, Jaworzynę Ponicką i Maciejową do Rabki-Zdroju
  czerwony Główny Szlak Beskidzki przez Przełęcz Knurowską i Pasmo Lubania do Krościenka
 niebieski przez Bukowinę Waksmundzką do Łopusznej
  niebieski przez Czoło Turbacza, Suchy Groń do Poręby Wielkiej (Koninki)
 zielony przez Czoło Turbacza, Wierch Spalone i Turbaczyk, obok Orkanówki do Niedźwiedzia
zielony przez Bukowinę Waksmundzką do Kowańca w Nowym Targu
 żółty przez Czoło Turbacza, Przełęcz Borek, Kudłoń i Gorc Troszacki do Lubomierza
 żółty przez Bukowinę Miejską do Kowańca w Nowym Targu
 
Szlaki turystyczne biegnące przez Czoło Turbacza
  niebieski z Koninek przez Suchy Groń, Polanę Średnie i Czoło Turbacza na Turbacz.
  zielony z Niedźwiedzia przez Orkanówkę, Turbaczyk, Spalone, Kopieniec i Czoło Turbacza na Turbacz.

 

 

 
 
Jeśli uważasz, że ekologia jest ważna i może przynosić korzyści, promuj z nami projekt.
Dzięki wspólnemu działaniu nie tylko edukujemy, ale pomagamy ochronić środowisko.
 
 
Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji  zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując. Organizatorem cyklu akcji od kilkunastu lat jest Klub Podróżników Śródziemie a inicjatorem i koordynatorem jest podróżnik, dziennikarz i fotografik Albin Marciniak.
Klub Podróżników Śródziemie zainicjował i zorganizował największe sprzątanie Tatr - Czyste Tatry 2012

 
 
 
Plik załącznika:
 
 
 

10 rzeczy, o których pamięta wytrawny turysta.

 

tatry plecak bezpieczenstwo

 
 
 


Na górskie szlaki zaprasza

Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników
KRS: 0000556344    NIP: 6793111050 
https://klubpodroznikow.com
www.alejapodroznikow.org

 
 
http://klubpodroznikow.com/images/stories/materialy-do-pobrania/logo_duze.jpg

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

wsparcie  projektu

 

GOPR Grupa Podhalańska

 

 

POWIAT NOWOTARSKI

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

SPONSORZY

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oni wspierają nasze działania

dziękujemy
 
 
 
Barbara Kleszyk
 
 

 
Krzysztof Wielicki
 


 
Alek Lwow
 
 

 
Adam Bielecki i Artur Małek
 


 
Darek Załuski
 


 
Mezo, Joasia Jabłczyńska i Maciej Przywecki
 
 
 

Tamara Styś
 


 
Tomasz Zubilewicz
 
 
 
 
 
 

Oficjalne wsparcia akcji w latach ubiegłych

 

 

 
 
.
 

 

 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com