Czyste Pieniny 2016

 "Czyste Góry Czyste Szlaki - Pieniny 2016"

17-18/09 2016
Pożegnanie lata i powitanie jesieni w PieninachPo raz 6 zapraszamy wszystkich w Pieniny. Kolejny rok gdy pasjonaci gór pojawią się we wrześniu w masywie Trzech Koron.

Zapraszamy już od piątku 16 września do Schroniska Trzy Korony. Tradycyjnie ognisko i wyjście na wschód słońca z Okrąglicy.
W sobotę 17.09 ruszamy !
Przejdziemy wszystkimi szlakami prowadzącymi przez masyw Trzech Koron by posprzątać pozostałości po pseudo turystach. Wieczorem ognisko i grillowanie.
Niedziela to dzień gdzie każdy będzie mógł wypocząć aktywnie.
Spływ tratwami czy pontonami na Dunajcu, spacer Drogą Pienińską wzdłuż Dunajca, wycieczka rowerowa przez Słowację czy na pobliskie zamki i zaporę w Czorsztynie.
Uwaga. Nie pobieramy żadnych opłat czy wpisowych. Każdy pokrywa wyłącznie własne koszty.
Bardzo prosimy o podawanie szlaków, którymi planujecie przejść. To ułatwi działania wszystkim, zarówno Wam jak i nam.

Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji  zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując.
Do udziału przyłączają się kolejne środowiska, instytucje i media. Wśród nich są już: Ministerstwo Środowiska, "Jan Niezbędny", Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, National Geographic Polska, Polski Związek Alpinizmu, Magazyn Górski NPM, serwis Nocowanie.pl a grono wsparcia ciągle się powiększa.
Organizatorem cyklu akcji od kilku lat jest Klub Podróżników Śródziemie.
Kilkadziesiąt zorganizowanych akcji, tony zebranych śmieci z udziałem kilku tysiecy osób.

Idea :
Przy okazji wędrówek po górach, chcemy pomóc naszej przyrodzie i posprzątać Pieniny przynajmniej na  trasach jakimi przejdziemy.
Po sezonie i tysiącach pseudo turystów na szlakach zapewne pozostaną duże ilości śmieci, które rozkładają się setki czy nawet tysiące lat. Po raz kolejny pokażemy że można inaczej .
Dla osób które zbiorą największą ilość śmieci oraz za najdziwniejsze zebrane "pamiątki" przewidujemy dodatkowe nagrody oraz dyplomy specjalne "Dla Przyjaciela Polskich Gór"
Akcja jest kontynuacją większego projektu gdzie punktem kulminacyjnym w 2012 roku było
"Największe Sprzątanie Tatr w Historii"Schronisko jest już na ten termin w całości zarezerwowane dla uczestników akcji, ale jest też możliwość przyjechania z własnym namiotem i rozbicia na łące obok schroniska. Dołączając do akcji i rezerwując nocleg, należy podać informację że jest się uczestnikiem oraz należy podać wybrany szlak.


noclegi:
Schronisko PTTK Trzy Korony
Sromowce Niżne, ul.Sobczańska 91
34-443 Sromowce Wyżne
Tel: +48 18 262 98 23, +48 609 668 528
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.pttk-trzykorony.pl/

W schronisku znajduje się wypożyczalnia rowerów (25 szt)
 
 

Po raz pierwszy w historii naszych akcji, zapraszamy także do schroniska Orlica, na początku Drogi Pienińskiej. Tutaj także polecamy nocleg, a od niedawna gospodarzami są nasi dobrzy znajomi, prowadzący Schronisko Trzy Korony.Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając:
Imię, planowana trasa przejścia (szlak)
forma noclegu (schronisko, namiot lub kwatera w Sromowcach), w tytule maila prosimy podać: "Pieniny 2016".
Te informacje pozwolą nam jak najlepiej przygotować dla Was noclegi, ognisko, worki na początkach szlaków, dyplomy, upominki dla aktywnych itp.
W mailu zwrotnym prześlemy informację potwierdzającą udział oraz dostępność noclegu.
Każdy uczestnik pokrywa wyłącznie koszty własne.
Zapraszamy na wielkie grillowanie w sobotni wieczór.

Tak było: Czyste Góry Czyste Szlaki - Trzy Korony"

Pieniny  7-9.09 2012
http://www.klubpodroznikow.com/forum/9-wyjazd-na-weekend/6257-czyste-gory-czyste-szlaki-trzy-korony-7-909-12

Od momentu gdy człowiek po raz pierwszy zawitał w góry na szlakach zaczęły pojawiać się śmieci. Problem ten towarzyszy nam do dzisiejszego dnia. Ludzie dbający o czystość w górach ciągle borykają się z problemem, gdzie potrzeba ustawić kosze na śmieci tak by nie stanowiły zagrożenia dla dzikich zwierząt, a zarazem były wystarczająco gęsto rozstawione.
Sekcja Geomatyki KNL UR postanowiła pomóc poznać najbardziej zaśmiecone odcinki szlaków oraz określić co najczęściej zostawiają po sobie turyści na tatrzańskich szlakach. Sekcja rozlokuje swoich członków na szlakach. Będą oni oprócz nauki obsługi sprzętu GPS, który staje się powoli niezbędnym narzędziem w górskich wyprawach,  aktywnie kartować wszelkie odnalezione śmieci. Oznaczane będą miejsca, rodzaj i ilość zebranych rzeczy tak by efekcie powstała Mapa Śmieci Tatr. Zachęcamy wszystkich do zabrania swoich odbiorników GPS oraz aparatów fotograficznych.
Sekcja Geomatyki UR
 

Jeśli uważasz, że ekologia jest ważna i może przynosić korzyści, promuj z nami projekt.
Dzięki wspólnemu działaniu nie tylko edukujemy, ale pomagamy ochronić środowisko.

Pieniny:

szlak turystyczny niebieski Czorsztyn – Majerz – Przełęcz Osice – Przełęcz Sańba – Macelak – Przełęcz Trzy Kopce – Łączana – Przełęcz Szopka – Trzy Korony – Ostry Wierch – Zamkowa Góra – Bajków Groń (początek Sokolej Perci) – Czerteż – Czertezik – Sokolica – przeprawa przez Dunajec (koniec Sokolej Perci) – Schronisko PTTK "Orlica" – Szafranówka – Łaźne Skały – Durbaszka – przełęcz Kapralowa Wysoka – Przełęcz Rozdziela
szlak turystyczny żółty Krościenko nad Dunajcem – Bajków Groń – Przełęcz Szopka – Wąwóz Szopczański – Schronisko PTTK "Trzy Korony" – Sromowce Niżne
szlak turystyczny zielony Czertezik – Krościenko nad Dunajcem – Kapliczka św. Kingi – Przełęcz Sosnów
szlak turystyczny czerwony Sromowce Wyżne – Przełęcz Trzy Kopce
szlak turystyczny zielony Schronisko PTTK "Trzy Korony" – Wyżni Łazek – Polana Kosarzyska (dojście do szlaku niebieskiego)
szlak turystyczny czerwony Schronisko PTTK "Orlica" – Droga Pienińska – Czerwony Klasztor (SVK)
szlak turystyczny żółty Szczawnica – Palenica – Szafranówka
szlak turystyczny żółty Szlachtowa – Huściawa – dawne turystyczne przejście graniczne Szlachtowa-Veľký Lipník
szlak turystyczny zielony Jaworki – Wąwóz Homole – Polana pod Wysoką – dawne turystyczne przejście graniczne Jaworki-Stráňany
Małe Pieniny:
  • szlak turystyczny żółty – ze Szczawnicy na Szafranówkę (742 m n.p.m.)
   • szlak turystyczny żółty – ze Szlachtowej pod Wysoki Wierch (898 m n.p.m.)
   • szlak turystyczny zielony – z Jaworek pod Wysoką (przez rezerwat Wąwóz Homole)
   • szlak turystyczny żółty – z Jaworek na przełęcz Rozdziela (przez rezerwat Biała Woda)
  • szlak turystyczny żółty – z Leśnicy na Szafranówkę
  • szlak turystyczny żółty – z Przełęczy pod Tokarnią (Lesnicke sedlo) pod Wysoki Wierch
  • szlak turystyczny zielony – ze Stranian (Stráňany) pod Wysoką
  • szlak turystyczny żółty – z Litmanowej (Litmanova) na Przełęcz Rozdziela
dokładny opis szlaku ze Szczawnicy  w formie fotorelacji

dojazd
http://www.e-podroznik.pl/
i powrót
ODJAZDY AUTOBUSÓW DALEKOBIEŻNYCH Z DWORCA PKS SZCZAWNICA

Pieniński Park Narodowy
http://www.pieninypn.pl/


wieczorne ognisko i grillowanie

Mezo, Joasia Jabłczyńska i Maciej Przywecki

zaprasza

Klub Podróżników "Śródziemie"
Kraków Piwnica Pod Baranami
Rynek Główny 27, 31-010 Kraków

http://klubpodroznikow.com/images/stories/materialy-do-pobrania/logo_duze.jpg

.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com