Czyste Góry Czyste Szlaki - Gorce - Turbacz 2023

Czyste Góry Czyste Szlaki - Gorce - Turbacz 2023

Czyste Góry Czyste Szlaki

Gorce - Turbacz

17-18.06.2023

Zapraszamy na Gorczańskie szlaki z finałem na Turbaczu.

 

   Od momentu gdy człowiek po raz pierwszy zawitał w góry na szlakach zaczęły pojawiać się śmieci. Problem ten towarzyszy nam do dzisiejszego dnia. Ludzie dbający o czystość w górach ciągle borykają się z problemem, gdzie potrzeba ustawić kosze na śmieci tak by nie stanowiły zagrożenia dla dzikich zwierząt, a zarazem były wystarczająco gęsto rozstawione.

 
 
 
 
 


Sprzątanie szlaków prowadzących na Turbacz i dobra zabawa przy schronisku jest częścią projektu Czyste Góry Czyste Szlaki jakie prowadzimy od 2011 roku. Samo sprzątanie jest happeningiem bo głównym wymiarem jest aspekt edukacyjny, o czym zawsze powtarzamy. By weekend był przyjemny dla wszystkich, przygotowaliśmy sporo atrakcji i nagród. Docenimy i nagrodzimy najmłodszego i najstarszego uczestnika, za najdłuższą pokonaną trasę (wraz ze sprzątaniem), za najciekawsze znalezisko itp. Ponadto nagrodzimy autorów najciekawszych haseł promujących cykl akcji. Warto także pamiętać o robieniu zdjęć bo po akcji zapraszamy do zamieszczania Waszych fotorelacji a najciekawsze oczywiście nagrodzimy. Wszyscy uczestnicy otrzymają specjalne worki w punktach początkowych szlaków prowadzących na Turbacz.

W sobotni dzień oraz wieczór będzie tradycyjne ognisko i wspólne śpiewanie. Zachęcamy do zabrania gitar, fletów, skrzypiec i innych instrumentów miłych dla ucha i otoczenia. Wuwuzele, perkusje i inne puzony zostawcie w domu.
 
 
 
Schronisko na Turbaczu
 
 
 
Sam czas jednoczesnej obecności tak dużej liczby ludzi na gorczańskich szlakach jest czysto symboliczny. Chodzi wyłącznie o to by za pomocą tej akcji zwrócić uwagę na zagadnienie rozważnego korzystania z uroków gór. To będzie czas, gdy znów w góry wyjdą tysiące osób. Chcemy by, zanim wyruszą na szlaki, dowiedzieli się w sposób prosty i przystępny, czym są góry, kto w nich mieszka a także jak przygotować się do górskich wędrówek. Dzięki tej akcji postaramy się dotrzeć poprzez media do szerokiego grona odbiorów, którym będziemy przypominać, że w górach, my ludzie, jesteśmy tylko gośćmi i zawsze powinniśmy się zachowywać z rozwagą i szacunkiem dla otaczającej nas przyrody.  Nie od dziś wiadomo, że szlaki górskie są koszmarnie zaśmiecane przez nieodpowiedzialnych turystów. Musimy ciągle o tym głośno mówić, że tak nie wolno robić! Liczymy na to, że kolejna edycja naszej akcji stanie się swego rodzaju narodową lekcją właściwego zachowania w górach.
 
 
 

Warto już teraz pomyśleć o zarezerwowaniu noclegu w schronisku w pokojach.
 
Wszystkich chętnych chcących wziąć udział, wraz z podaniem planowanej trasy (wykaz szlaków poniżej) prosimy o przesłanie krótkiej informacji na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Z uwagi na RODO, prosimy o podawanie imion, pseudonimów, wymyślonych nazw teamów czy też oficjalnych nazw klubów, instytucji itp, w takiej formie w jakiej chcecie aby były one widoczne dla pozostałych uczestników wybierających szlaki. Przypisywanie takich informacji do poszczególnych szlaków, pozwoli pozostałym na wgląd do zainteresowania i ilości osób na danych szlakach. Takie informacje dodawane będą do listy przez moderatorów na podstawie zgłoszeń mailowych a w tytule maila proszę wpisać "Biorę Udział". Prosimy o przemyślane wybory szlaków i zgłoszenia w myśl powiedzenia "Mierz siły na zamiary". Bezpieczeństwo ponad wszystko !!!
 
 
 
Zapraszamy także firmy, szkoły, instytucje, ośrodki, itp do udziału oraz wsparcia tej oraz kolejnych akcji Czyste Góry Czyste Szlaki.
Działamy całkowicie non profit z korzyścią dla wszystkich.
 
 
 
Plik załącznika:
 
 
Wymagasz od innych ? Daj także coś od siebie.
Szanowni turyści, pasjonaci wypraw górskich, miłośnicy wędrówek wszelakich.

Zapraszamy do udziału i zachęcamy do zaplanowania  wyjazdów tak,
by włączyć się do wspólnych akcji i połączyć przyjemne z jeszcze przyjemniejszym.

Poznawanie piękna naszych gór połączone ze sprzątaniem szlaków jest częścią projektu
"Czyste Góry Czyste Szlaki"
 
Kilkadziesiąt zorganizowanych akcji, tony zebranych śmieci z udziałem kilku tysięcy osób.

Ludzie gór dla gór i przyrody, czyli dla siebie.
 
 

Plik załącznika:

Gorce

 

Planowane punkty, na których wolontariusze będą czekać w sobotę 17.06 na chętnych by dać worek i rękawice to początki szlaków :

1. RZEKI ->Polana Trusiówka, parking,
2. KONINKI -> Ostoja Górska Koninki,
3. RABKA ZDRÓJ → 
4. ŁOPUSZNA → Zarębek Wyżni
5. KLIKUSZOWA → Za mostkiem
6. NOWY TARG SZLAK PAPIESKI ( ŻÓŁTY) →
7. NOWY TARG KOWANIEC pętla autobusowa →

 

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW:

 

 

 

Mapa szlaków prowadzących na Turbacz

https://mapa-turystyczna.pl/#49.55661/20.11116/12

 

 
 
 
 
Panorama na Tatry z tarasu przed schroniskiem
 

Obok schroniska duży węzeł szlaków turystycznych:
 czerwony Główny Szlak Beskidzki przez wierzchołek Turbacza, Obidowiec, Stare Wierchy, Jaworzynę Ponicką i Maciejową do Rabki-Zdroju
  czerwony Główny Szlak Beskidzki przez Przełęcz Knurowską i Pasmo Lubania do Krościenka
 niebieski przez Bukowinę Waksmundzką do Łopusznej
  niebieski przez Czoło Turbacza, Suchy Groń do Poręby Wielkiej (Koninki)
 zielony przez Czoło Turbacza, Wierch Spalone i Turbaczyk, obok Orkanówki do Niedźwiedzia
zielony przez Bukowinę Waksmundzką do Kowańca w Nowym Targu
 żółty przez Czoło Turbacza, Przełęcz Borek, Kudłoń i Gorc Troszacki do Lubomierza
 żółty przez Bukowinę Miejską do Kowańca w Nowym Targu
 
Szlaki turystyczne biegnące przez Czoło Turbacza
  niebieski z Koninek przez Suchy Groń, Polanę Średnie i Czoło Turbacza na Turbacz.
  zielony z Niedźwiedzia przez Orkanówkę, Turbaczyk, Spalone, Kopieniec i Czoło Turbacza na Turbacz.

 

 

 
 
Jeśli uważasz, że ekologia jest ważna i może przynosić korzyści, promuj z nami projekt.
Dzięki wspólnemu działaniu nie tylko edukujemy, ale pomagamy ochronić środowisko.
 


http://www.klubpodroznikow.com/images/fbfiles/images/800.jpg

 
Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji  zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując.
Do udziału przyłączają się kolejne środowiska, instytucje i media a grono wsparcia ciągle się powiększa.
Organizatorem cyklu akcji od kilkunastu lat jest Klub Podróżników Śródziemie a inicjatorem i koordynatorem jest podróżnik, dziennikarz i fotografik Albin Marciniak.

 
 
 
Plik załącznika:
 
 
 
 
 
 


zaprasza

Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników
KRS: 0000556344    NIP: 6793111050 
https://klubpodroznikow.com
www.alejapodroznikow.org

 
 
http://klubpodroznikow.com/images/stories/materialy-do-pobrania/logo_duze.jpg

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

wsparcie  projektu

 

 

 

GOPR Grupa Podhalańska

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Oni wspierają nasze działania

dziękujemy
 
 
 
Barbara Kleszyk
 
 

 
Krzysztof Wielicki
 


 
Alek Lwow
 
 

 
Adam Bielecki i Artur Małek
 


 
Darek Załuski
 


 
Mezo, Joasia Jabłczyńska i Maciej Przywecki
 
 
 

Tamara Styś
 


 
Tomasz Zubilewicz
 
 
 
 
 
 

Oficjalne wsparcia akcji w latach ubiegłych

 

 
 
.
 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com