Prasa Podróżników

hity czy chity?

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #9072 przez BALKANDRIVER
kkasiek4 napisał:

hm....o ironio Twój nick też wywodzi się z tego chachłackiego języka :dry: sleep tight :woohoo:

Tak mnie społeczeństwo ochrzciło :P

BALKANDRIVER

"Podróże są zabójcze - dla uprzedzeń, fanatyzmu i ciasnoty umysłowej."- Mark Twain

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu - 10 lata 9 miesiąc temu #9065 przez kkasiek4
Replied by kkasiek4 on topic Odpowiedź:hity czy chity?
Oj balkandrive-rze, późno już...
Nie Ty napisałeś: "Poza tym, jeśli świat, z niewiadomych dla mnie przyczyn wybrał za sposób porozumiewania się angielski bełkot, to ja nie mam obowiązku płynnego używania tego chachłackiego języka (wiem, co oznacza określenie "chachłacki", ale tu jako synonim)!
Zwłaszcza na terytorium Polski."

hm....o ironio Twój nick też wywodzi się z tego chachłackiego języka :dry:

sleep tight :woohoo:
Ostatnia10 lata 9 miesiąc temu edycja: kkasiek4 od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #9063 przez BALKANDRIVER
Napisał ten, co nie jest tęgoryjcem i nie potępia w czambuł całości zagadnienia. Są sytuacje , w których jest do przyjęcia zastosowanie zapożyczeń. Akurat "off-top" w moim mniemaniu mieści się w tej kategorii.

BALKANDRIVER

"Podróże są zabójcze - dla uprzedzeń, fanatyzmu i ciasnoty umysłowej."- Mark Twain

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu - 10 lata 9 miesiąc temu #9053 przez kkasiek4
Replied by kkasiek4 on topic Odpowiedź:hity czy chity?
BALKANDRIVER napisał:


Czy angielski prostszy? Poszedłbym dalej – prostacki!
Uczyłem się innych języków,
BALKANDRIVER


napisał ten co sam co chwile w postach pisze słowo OFF-TOP <zołza>
Ostatnia10 lata 9 miesiąc temu edycja: kkasiek4 od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu - 10 lata 9 miesiąc temu #9050 przez BALKANDRIVER
kkasiek4 napisał:

Zawsze będą kłótnie, który język lepszy piękniejszy i zasobniejszy. Nikt nie broni uczyć Ci sie hiszpańskiego, chińskiego czy armeńskiego. Nie wmawiaj jednak nikomu, że te języki te są prostsze od angielskiego.

Oj, kkasiek,kkasiek – chłop swoje, baba swoje :laugh:
Czy ja komuś wmawiam, że ma uczyć się np. krzaków, by porozumieć się w świecie? Nic takiego , z przeproszeniem, nie pisałem.
Twierdzę, że dziwię się, iż to akurat angielski, bez komentarza, który język powinien opanować ogólnoświatowe porozumienie. I zgadzam się z Tobą , że dobrze, że taki jest.
Czy angielski prostszy? Poszedłbym dalej – prostacki!
Uczyłem się innych języków, bo inne były czasy i inne moje priorytety, ot i tyle, żadnych sporów nie zamierzam wszczynać.
A co do „wzbogacania” języka, jego życia, rozwoju, to akurat nie tędy droga, z tym się zgadzamy.

Do każdego faktu można dorobić ideologię, teorię itp., tak, jak to robią niektórzy językoznawcy. Ale wielu z nich bije na alarm, co dzieje się z językiem ojczystym (nie tylko polskim, w Kosowie np. dzieje się to samo z albańskim). Niektórzy nawet nie są świadomi (albo nie chcą być), iż nad zmianami porozumiewania się pracuje sztab specjalistów, tzw. „inżynierów komunikacji”, którzy za pomocą zmian słowotwórczych (dla mnie „przeinaczania”) języka wpływają na świadomość. Te zmiany mają zakłamać rzeczywistość, wypaczyć pojęcia, ograbić nas z bogactwa myślenia i wysławiania się!
Podałaś przykład ewoluowania procesu pozdrawiania się. Rozszerzę na całą rozmowę:
„cze , siema, no i , w porzo, no to nara” – i pogadali!

Ja podam jeden przykład, najnowszy – „partner” – niewinne słowo, ale specjaliści od nowomowy zgrabnie zastąpili nim określenia, typu „mąż”, „żona”, „konkubent / konkubina” wreszcie. No, bo skoro mężem dla faceta może być inny facet, żoną inna lesbijka, to gdzie miejsce na żonę, męża??? Trzeba z tego zgrabnie wybrnąć i stworzyć zastępnik, co by nie nazywać rzeczy po imieniu i wtłoczyć nowe wartości (czy rzeczywiście wartości?).

BALKANDRIVER

"Podróże są zabójcze - dla uprzedzeń, fanatyzmu i ciasnoty umysłowej."- Mark Twain
Ostatnia10 lata 9 miesiąc temu edycja: BALKANDRIVER od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #9034 przez ruks
Replied by ruks on topic Odpowiedź:hity czy chity?
Podobno w Bochni jest ciekawsza ale mało kto wie że tam w ogóle jest kopalnia soli

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.500 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com