Prasa Podróżników

hity czy chity?

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #9012 przez kkasiek4
Replied by kkasiek4 on topic Odpowiedź:hity czy chity?
BALKANDRIVER napisał:

kkasiek4 napisał:

no tak zapomniałam, że Ty tylko cyrylicelice czytujesz :P

No nie tylko cyrylicę :P

TRZEPIASZ SIĘ :cheer:

Co do off-topu to się z Tobą nie zgadzam. Bardzo dobrze, że jest na świecie język który większość kojarzy i wcale nie chodzi tu o to czy jest piękny czy nie. Chodzi o jego skomplikowanie. Angielski jest po prostu łatwy- i powiedziała to ta która ma naprawdę trudność z językami. Mój angielki nie jest super, ale kali dowie się gdzie isć, jeść i spać :)
Z racji zawodu dużo bywałam na wschodzi i owszem tam tylko rosyjski ( choć i to powoli sie zmienia - i dobrze)
Zawsze będą kłótnie, który język lepszy piękniejszy i zasobniejszy. Nikt nie broni uczyć Ci sie hiszpańskiego, chińskiego czy armeńskiego. Nie wmawiaj jednak nikomu, że te języki te są prostsze od angielskiego. I tak wchodzimy na temat wtrąceń językowych do polskiego. W tej kwestii mogę podać Ci rąsie. Też tego nie trawie. O ile jeszcze mogę zrozumieć wsiąkanie pewnych nazw które nie mają krótkiego odpowiednika w pl typu wi-fi ( choć czytanie po polsku tego słowa jest równie zabawne i ciekawe )to nie mogę zrozumieć wtrąceń językowych pt przyjechał wujek z ameryki, zapomniał odpowiedniego słówka po polsku i zaczyna mieszaninę. Przeraża mnie że ludzie zwykłą poprawną polszczyznę zaczynają traktować jak wysublimowany język.
Rozmawiałam kiedyś z przyjaciółką polonistką na ten temat- żeby nie było, jest przeciwnego zdania. Uważa że to dobrze, że świadczy o żywotności i rozwoju naszego języka. Co w tym jest. Jak ja chodziłam do szkoły mówiło że narazie potem nara lub narka. Ostatni słyszę jak dzieciaki krzyczą NARKOZA. Z całego serca życzę byśmy bez szwanku obudzili się po tym zabiegu.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #9006 przez BALKANDRIVER
kkasiek4 napisał:

no tak zapomniałam, że Ty tylko cyrylicelice czytujesz :P

No nie tylko cyrylicę :P

Poza tym, jeśli świat, z niewiadomych dla mnie przyczyn wybrał za sposób porozumiewania się angielski bełkot, to ja nie mam obowiązku płynnego używania tego chachłackiego języka (wiem, co oznacza określenie "chachłacki", ale tu jako synonim)!
Zwłaszcza na terytorium Polski.

Nawet w czasach, którymi teraz niedouki, albo zacietrzewione osobniki wycierają sobie gęby, nie było takiej indoktrynacji językowej i nie był tak wypaczany nasz ojczysty język!
Uczono mnie, że należy znać język przyjaciół i wrogów, więc znam piękny język rosyjski i może mniej piękny, ale logiczny i normalniej brzmiący niemiecki (który jest dla mnie językiem przyjaciół, a który wrogów - przemilczę, to moja prywatna sprawa).
Dość, że rosyjski pomaga w poruszaniu się po sporej części świata, a już na pewno jest ogromną pomocą do wchłonięcia śpiewnej mowy ludów bałkańskich!
A gdzie przepiękny język hiszpański??

Sorry za off-top, ale ja też nie potrafię przejść obojętnie obok czegoś, co mnie denerwuje :angry:

BALKANDRIVER

"Podróże są zabójcze - dla uprzedzeń, fanatyzmu i ciasnoty umysłowej."- Mark Twain

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #8997 przez kkasiek4
Replied by kkasiek4 on topic Odpowiedź:hity czy chity?
Co do Wieliczki to cenna uwaga. Chcąc być rzetelnym powinni napisać że znajduje się poza granicami administracyjnymi miasta. Niemniej jednak fajnie że ja uwzględnili bo naprawdę warto tam pojechać. Szkoda tylko że ostatnio 3 godziny w kolejne tam straciłam. No ale mądry polak po szkodzie, trzeba była bilety na Wiślnej kupić . :blush:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu - 10 lata 9 miesiąc temu #8991 przez Albin
Replied by Albin on topic Odpowiedź:hity czy chity?
Pomijając że Wieliczka to nie Kraków i nawet nie dzielnica Krakowa.
Z kopcem masz rację, na ich zdjęciu jest Kopiec Krakusa.
www.klubpodroznikow.com/relacje/polska-c...3-kazimierz-podgorze

Z podanych przez nich propozycji, na 1 miejscu powinna być Fabryka Schindlera.
Polecam wszystkim którzy jeszcze tam nie byli:
www.klubpodroznikow.com/relacje/polska-c...ia-oskara-schindlera

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Ostatnia10 lata 9 miesiąc temu edycja: Albin od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu - 10 lata 9 miesiąc temu #8990 przez kkasiek4
Replied by kkasiek4 on topic Odpowiedź:hity czy chity?
no tak zapomniałam, że Ty tylko cyrylicelice czytujesz :P
w skrócie artykuł jest o 5 niesamowitych krakowskich miejscach (to nic że wymienili 6 : :laugh: )
1 colegium maius
2 kopiec Kościuszki (choć chyba im sie zdjęcia potentegowały bo moim skromnym zdaniem widnieje tam kopiec Krakusa :huh: )
3 Eros Bendato -nie mam nic przeciwko Mitorajowi, ale czy naprawdę ta "maska" musi stać na rynku?
4 Kamienica Szołayskich
5 kopalnia soli
6 fabryka schindlera
Ostatnia10 lata 9 miesiąc temu edycja: kkasiek4 od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #8989 przez BALKANDRIVER
kkasiek4 napisał:

Ze strony The Wall Street Journal online.wsj.com/article/SB100014241278873...KEYWORDS=krak%C3%B3w


To teraz proszę o tłumaczenie!

BALKANDRIVER

"Podróże są zabójcze - dla uprzedzeń, fanatyzmu i ciasnoty umysłowej."- Mark Twain

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.475 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com