Schronisko Pod Durbaszką

Schronisko Pod Durbaszką

Schronisko Pod Durbaszką

właściwie Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy MDK
 
 
   Schronisko turystyczne, położone na północnym stoku Durbaszki w Małych Pieninach na wysokości 834 m n.p.m  „Pod Durbaszką” to Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy, który  jest filią Młodzieżowego Domu Kultury "Domu Harcerza" w Krakowie przy ul. Reymonta 18.
Urok Małych Pienin, klimat, bliskość kilku rezerwatów przyrody, sprzyjająca atmosfera, którą tworzą pracownicy ośrodka zawsze chętni do pomocy w trosce o dobre samopoczucie dzieci i młodzieży sprawiają, że to miejsce ma od lat swoich sympatyków.

 

 
 
Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy
"Pod Durbaszką"
34-460 Szczawnica
tel.  18 262-25-47
http://www.durbaszka.pl/

 

Ośrodek posiada 50 miejsc noclegowych w pokojach :  2 oraz 3  osobowych na piętrze, oraz w pokojach 4 oraz 6 osobowych na parterze / łóżka piętrowe/. Na każdej kondygnacji sanitariaty /umywalki, toalety/, dodatkowe sanitariaty i prysznice w przyziemiu budynku, woda ciepła dwa razy dziennie - dostępne dla gości nocujących. 
 
 
Do dyspozycji sala telewizyjna, program satelitarny, sala dydaktyczna – przystosowana do zajęć lekcyjnych, /zielone szkoły, kursy, kurso-konferencje/. Prócz tego jest ogólnodostępna sala kominkowa.
 
Jest możliwość pełnego wyżywienia – domowa kuchnia dla gości pobytowych, dla innych tylko po wcześniejszym potwierdzeniu.
 
Na tarasie są miejsca do wypoczynku i relaksu z widokiem na Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki.
Niedaleko budynku znajduje się zadaszony krąg na ognisko z podwieszanym rusztem ,dookoła ławki, doskonałe miejsce do pieczenia kiełbasek.
 
Dla bardziej aktywnych boiska do koszykówki i siatkówki plażowej.

 

 

Do schroniska dojść można nieznakowaną drogą dojazdową od szosy Szczawnica – Jaworki (odbiega ona od tej szosy tuż przed parkingiem przy Wąwozie Homole). Można też zejść do schroniska w dół od biegnącego głównym grzbietem Małych Pienin niebieskiego szlaku turystycznego z Szafranówki.

 

 

Historia
 
Do czasu II wojny światowej wsie u podnóża Małych Pienin były osadami Łemków, którzy po wojnie najpierw dobrowolnie, a potem przymusowo (akcja Wisła) zostali stąd wysiedleni. Łemkowie utrzymywali się m.in. z rolnictwa i pasterstwa.

W latach 1949-1952, na dawnych łemkowskich połoninach, ludowa władza postanowiła utworzyć wzorcowe komunistyczne bacówki dla owiec przenoszonych tutaj z tatrzańskich hal.
Plan utworzenia „centrum wypasu owiec” skończył się fiaskiem, a wybudowane cztery bacówki, pozostawione sobie,  z roku na rok coraz bardziej niszczały – jedną z nich była bacówka pod Durbaszką. Jej istnienie odkryli krakowscy harcerze i to z ich inicjatywy została przejęta przez Wydział Oświaty Miasta Krakowa, by mogła tu powstać baza turystyczna dla młodzieży.                                                                                                                                                                                                    

Od samego początku i przez wiele kolejnych lat motorem całego przedsięwzięcia był hm. Władysław Piliński „PUCEK” – legendarny instruktor harcerski, działacz turystyczny, niezwykła osoba, wzór dla wielu.

Od tej chwili rozpoczęły się prace, które miały doprowadzić do odbudowania, adaptacji i przystosowania budynku dla przyszłych użytkowników. Mnóstwo energii i czasu włożyli w te prace harcerze i wspomagający ich przyjaciele. I tak:        
- w latach 70.  prace adaptacyjno remontowe w części, która dzisiaj  jest strefą służbową                                                  
- w latach 80. postępuje adaptacja dawnego „strągu” czyli miejsca dla owiec. Powstaje część noclegowa, parter  i zabudowa pierwszego piętra,  jadalnia, sanitariaty w piwnicach oraz świetlica na parterze, w dawnej stajni dla koni. 
- w 1986 roku doprowadzono kabel energetyczny, a rok później oddano do użytku oczyszczalnię ścieków.

Z dawnej „bacówki” pozostała tylko sama bryła. Obecny budynek z nowym, blaszanym dachem, ekologiczną kotłownią olejową, przytulnym wnętrzem wyposażonym we wszystko, co jest potrzebne użytkownikom, przyciąga wielu gości. Prace wewnątrz i na zewnątrz budynku trwają ciągle. Stale podnoszony jest standard, aby sprostać nowym wymaganiom ( w 2018 roku na dachu budynku założono instalację fotowoltaiczną).

 

 

Ze schroniska jest całkiem blisko na Wysoką  a jest to najwyższy szczyt całych Pienin zaliczany do Korony Gór Polski. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama a przy dobrej pogodzie widać całe Tatry. Przy tej odległości lepsze zdjęcia wyjdą przy użyciu zooma a skoro teleobiektyw to oczywiście statyw. W górach przy używaniu statywów dużą zaletą są Szybkozłączki. Czas, wygoda i mniej kombinowania przy każdorazowym ustawianiu statywu.

 

 

materiał zawiera linki afiliacyjne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com