Schronisko PTTK na Hali Kondratowej, rozbudowa i modernizacja

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej, rozbudowa i modernizacja

Przebudowa, rozbudowa i remont Schroniska na Hali Kondratowej wraz z remontem infrastruktury technicznej.

Schronisko  turystyczne na Hali Kondratowej w Tatrach, zostało zamknięte na dwa lata. To czas w jakim PTTK przeprowadzi rozbudowę i modernizację całego obiektu. Celem remontu jest przede wszystkim poprawa zaplecza gastronomicznego i sanitarnego, oraz to co zostało zniszczone podczas pożaru w 2022 roku. Rozbudowane zostanie zaplecze obiektu, przy czym nie zmieni się ilość miejsc noclegowych. W ramach inwestycji budynek schroniska zostanie docieplony a także wymieniony zostanie sposób ogrzewania na prądowe. Obecnie jest ono węglowe, co można zauważyć będąc na miejscu i spoglądając na komin. 

 

 

W projekcie zagospodarowania można przeczytać: „inwestycja obejmuje przede wszystkim rozbudowę i przebudowę schroniska w części zaplecza gastronomiczno-administracyjnego (dobudówka) oraz remont i przebudowę w obrębie budynku zasadniczego w zakresie niezbędnym do dostosowania obiektu do obowiązujących przepisów, a w szczególności dotyczących klasy odporności ogniowej elementów konstrukcyjnych budynku”.

 

 

PTTK „Karpaty” które jest inwestorem remontu, planuje ponowne otwarcie schroniska prze przed sezonem letnim 2025 roku. Dotychczasowi gospodarze musieli opuścić schronisko do 4 września 2023, kiedy to obiekt przejęła ekipa budowlana. 
 
Nowy dzierżawca wyłoniony zostanie w trakcie przetargu. Czy będzie to dotychczasowy, wieloletni gospodarz czyli rodzina Skupniów, okaże się po przetargu. To kolejne schronisko które w ostatnim czasie może zmienić gospodarza.

 

 

Więcej zdjęć z trwającego remontu oraz wizualizacje nowego obiektu, na dole reportażu.

 

 

 Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Stan do 4 września 2023

 

Odwiedzając Tatry, nie sposób pominąć wizyty w schronisku na Hali Kondratowej, położonego zaledwie 1,5 godziny marszu z Kuźnic.

 

 

 

 

 

W 2021 roku ułożono kanalizację i i instalację techniczną pod szlakiem i drogą techniczną, oraz poprawiona została nawierzchnia szlaku niebieskiego, biegnąca od Polany Kalatówki do schroniska na Polanie Kondratowej. Docelowo do kanalizacji mają zostać podłączone wszystkie budynki na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach

 

budowa kanalizacji do schroniska na Hali Kondratowej w Tatrach 12

 

 

 

Schronisko turystyczne położone jest na rozległej Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu a idąc do tego schroniska, po drodze mijamy hotel górski na Kalatówkach. Jest to najmniejsze schronisko polskich Tatr , dysponujące zaledwie 20 miejscami w pokojach 6- i 8-osobowych a zarządzane jest przez PTTK.

Pierwsze wzmianki o Hali Kondratowej pochodzą z 1636r. Ten maleńki kawałek Tatr zachodnich obfituje w wydarzenia które na zawsze wpisały się w historie Tatr. To tędy w 1901 górale wraz z księdzem Kaszelewskim wnosili krzyż na szczyt Giewontu. W 1936 z powodu braku śniegu na Wielkiej Krokwi odbyły się tu Mistrzostwa Polski na powstałej skoczni narciarskiej. W roku 1946 powstał szałas a dwa lata później powstało schronisko jakie widzimy w obecnej formie.

 

 

Kilka lat później schronisko o mało nie zostało zmiecione przez lawinę skalną, która oderwała się od grani Długiego Giewontu. Kamień, o ogromnych rozmiarach i wadze 30 ton stoczył się z Giewontu ku Kondratowej i z wielką siłą wbił się w narożnik jadalni. Skałę tą można oglądać do dzisiaj a kolejne głazy z lawiny leżą nieopodal schroniska.

Jest tu bufet i sala w której można odpocząć, a siedząc na tarasie, możemy obserwować turystów zmierzających na Giewont czy dalej na Czerwone Wierchy. Starsi bywalcy wspominają dawną rodzinną atmosferę, grę w brydża i piernik pieczony według niezmienionej receptury do dziś.  Zapraszając więc do schroniska, zapraszamy na piernik z widokiem na Giewont. Pamiętajmy jednak że to góry, i wyruszając na szlak nie dajmy się zaskoczyć pogodzie i szybko zapadającemu zmrokowi.

 

schronisko na Hali Kondratowej 9
 

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

http://www.halakondratowa.pl/
 
 
szlaki biegnące obok schroniska
szlak niebieski z Kuźnic do schroniska, a stąd dalej na Kondracką Przełęcz i Giewont.
Czas przejścia z Kuźnic do schroniska: 1:20 h, ↓ 1 h
Czas przejścia ze schroniska na Giewont: 1:45 h, ↓ 1:15 h
szlak zielony od schroniska na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Czas przejścia: 1:20 h, ↓ 1 h
 
 

 schronisko na Hali Kondratowej 10

 

 

 

 

schronisko na Hali Kondratowej 2

 

 

 

 

schronisko na Hali Kondratowej 5

 

 

 

 

schronisko na Hali Kondratowej 6

 

 

 

 

schronisko na Hali Kondratowej 7

 

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

Trwający remont - 02.11.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak ma wyglądać obiekt po modernizacji i rozbudowie

 

 

 

foto @marciniak.albin

zakaz kopiowania zdjęć

 

 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com