Schronisko PTTK Odrodzenie na Przełęczy Karkonoskiej

Schronisko PTTK Odrodzenie na Przełęczy Karkonoskiej

Schronisko PTTK Odrodzenie na Przełęczy Karkonoskiej

 

   Będąc w Karkonoszach a tym bardziej idąc Głównym Szlakiem Sudeckim, nie sposób pominąć wizyty w tym schronisku. Przełęcz Karkonoska jest chętnie odwiedzana także przez naszych południowych sąsiadów.Schronisko powstało najprawdopodobniej w roku 1928, w okresie ożywionego budownictwa i cywilizowania gór. Po II wojnie światowej uruchomione zostało ponownie w 1949 roku. W efekcie remontu przeprowadzonego w roku 1976 zmniejszono ilość noclegów podnosząc ich standard. „Odrodzenie” to obecnie jedno z największych schronisk w Karkonoszach.

Położone jest na wysokości 1236 m n.p.m. na zachodnim stoku Małego Szyszaka, powyżej Przełęczy Karkonoskiej na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Usytuowane niemal pośrodku pasma karkonoskiego, przy Głównym Szlaku Sudeckim, stanowi ważny punkt w obsłudze ruchu turystycznego. Sprzed schroniska podziwiać można rozległą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej oraz okolicznych wzniesień (Wielki Szyszak i Hutniczy Grzbiet).

 

 

Schronisko Odrodzenie 6

 

ul. Karkonoska 1
58-563 Przesieka,
recepcja telefon:  75 75 22546

https://www.schroniskoodrodzenie.com/

Na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego, zwanego w tym miejscu Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, prowadzącego granią Karkonoszy od Przełęczy Okraj do Hali Szrenickiej. Do schroniska można również dostać się pieszo od strony Špindlerovej Boudy, dokąd można dojechać samochodem od miejscowości Špindlerův Mlýn, lub od strony polskiej, zamkniętą dla ruchu drogą asfaltową z miejscowości Przesieka lub Borowice.

 

 

Schronisko Odrodzenie 4
 
Przełęcz Karkonoska i obiekty w Czechach widoczne z drogi do Odrodzenia.

 

 

 

 

Schroniska górskie w Polsce

kliknij

 Schronisko Odrodzenie

 

Schronisko Odrodzenie 3

 

 

Schronisko Odrodzenie 5

 

 

Schronisko Odrodzenie 7

 

 

Schronisko Odrodzenie 8

 

 

Schronisko Odrodzenie 9

 

 

Schronisko Odrodzenie 10

 

 

Schronisko Odrodzenie 11

 

 

Schronisko Odrodzenie 12

 

 

Schronisko Odrodzenie 13

 

 

Schronisko Odrodzenie 14

 

 

Schronisko Odrodzenie 15

 

 

Schronisko Odrodzenie 16

 

 

Szlak na Śnieżkę z Karpacza

 

1 szlak na Śnieżkę

 

 

.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com