Góry solne w Rumunii - Muntele de sare
Kanion solny z Meledic
Wyjątkowa atrakcja w Rumunii ale i także w Europie, jaką warto wpisać na swojej trasie zwiedzania tego jakże uroczego i różnorodnego kraju. Zazwyczaj sól oglądamy w kopalni, głęboko pod ziemią, a tutaj jedziemy solnym wąwozem. Możemy także zdobyć solną górę, wdrapując się na jeden z wielu wierzchołków. Można także wejść do jednej z wielu solnych jaskiń. Żelazny punkt programu dla wielu osób zwiedzających Rumunię. Obok Kopalni soli w Turdzie "Turda Salina", Rezerwat "Żywego ognia" czy Wulkany Błotne, to wyjątkowa atrakcja przyciągająca coraz więcej osób, poszukujących czegoś więcej niż tylko ciekawe muzea i dobre restauracje. Niedaleko miejscowości Mânzălești położony jest płaskowyż Salt plateau Meledic. To część Gór Solnych ( Munte de Sare) na trasie z Mânzălești do Lopatari.
Słodka woda jest tutaj trudno dostępna, mimo że w okolicznych wioskach przy drogach jest sporo studni. Przy większości widnieje napis, że woda jest zasolona i nie jest zdatna do picia.
Solna góra w Mânzălești.
Płaskowyż Meledyjski i cały otaczający go teren jest prawnie chronionym obszarem o znaczeniu narodowym, położonym na Podkarpaciu Curbură, w dorzeczu rzeki Slanic. A wisienką na „solnym torcie” jest "ziarno soli" z płaskowyżu Meledic (na zdjęciu powyżej).
Najpiękniejsze miejsca w Rumunii
Kanion solny z Meledic
Băzuul ma miejsca, które każdy miłośnik geografii musi odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jednym z nich jest miasto Manzaleshti. Co jest takiego specjalnego w północnej części Meledic Salt Canyon w północnym Buzau?Ogromne góry solne, które umieściły miasto na turystycznej mapie Rumunii. Sól zwykle spotyka się w kopalni, głęboko pod ziemią, a tu przechodzimy przez solny wąwóz. Do solnej góry możemy też dotrzeć, wspinając się na jeden z wielu szczytów. Przepływający potok oraz padające deszcze utworzyły także jaskinie we wnętrzach tych gór do których wejścia osłonięte są fantazyjnymi naciekami solnymi.
Aby być jednak dokładnym, powinniśmy zaznaczyć, że tak naprawdę nie jest to góra zbudowana w całości z soli. Góry noszą lekką warstwę ziemi, pod którą znajdują się tysiące ton soli. Przez to wydaje się, że w okolicy zawsze panuje... zima.
Przyczyną tego zjawiska jest ogromne zasolenie gleby na tym obszarze. A jakby tego było mało, miejsce to przecinają dziesiątki kilometrów naturalnych jaskiń solnych, jedynych w swoim rodzaju w Europie. Z wielu innych jaskiń wyróżnia się Peştera 6S, której długość wynosi aż 3234 metry – co stawia ją ją na 1. miejscu na świecie w tej kategorii. Sfotografowana i zmapowana przez speleologów jaskinia nie jest, przynajmniej na razie, otwarta dla zwiedzających. Może w przyszłości się to zmieni i miłośnicy przyrody zobaczą cuda w jej wnętrzu.
Słodka woda jest tutaj trudno dostępna, mimo że w okolicznych wioskach przy drogach jest sporo studni. Przy większości widnieje napis, że woda jest zasolona i nie jest zdatna do picia.
Dla miejscowych góry solne okazują się dokładniejsze niż jakakolwiek prognoza pogody. Miejscowi mówią, że kiedy wzgórza nagle stają się ciemne, zwiastują deszcz. Jeśli wręcz przeciwnie, są jaskrawobiałe, susza nie da im spokoju w nadchodzącym okresie.
Wieś leży nad potokiem Slănic, który jak wskazuje jego nazwa, także jest słony.
nawet śmieci szybko obrastają kryształkami soli
opracowanie & foto Albin Marciniak