Góry solne w Rumunii - Muntele de sare

Góry solne w Rumunii - Muntele de sare


Góry solne w Rumunii - Muntele de sare

Kanion solny z Meledic
 
   Wyjątkowa atrakcja w Rumunii ale i także w Europie, jaką warto wpisać na swojej trasie zwiedzania tego jakże uroczego i różnorodnego kraju. Zazwyczaj sól oglądamy w kopalni, głęboko pod ziemią, a tutaj jedziemy solnym wąwozem. Możemy także zdobyć solną górę, wdrapując się na jeden z wielu wierzchołków. Można także wejść do jednej z wielu solnych jaskiń. Żelazny punkt programu dla wielu osób zwiedzających Rumunię. Obok Kopalni soli w Turdzie "Turda Salina", Rezerwat "Żywego ognia" czy Wulkany Błotne, to wyjątkowa atrakcja przyciągająca coraz więcej osób, poszukujących czegoś więcej niż tylko ciekawe muzea i dobre restauracje. Niedaleko miejscowości Mânzălești położony jest płaskowyż Salt plateau Meledic. To część Gór Solnych ( Munte de Sare) na trasie  z Mânzălești do Lopatari.
 


Lopatari Góry Solne Rumunia 2
 
Solna góra w Mânzălești.
 
 
Płaskowyż Meledyjski i cały otaczający go teren jest prawnie chronionym obszarem o znaczeniu narodowym, położonym na Podkarpaciu Curbură, w dorzeczu rzeki Slanic. A wisienką na „solnym torcie” jest "ziarno soli" z płaskowyżu Meledic (na zdjęciu powyżej).
 
 
 
Góry solne Muntele de sare
 
 

Najpiękniejsze miejsca w Rumunii

 
 

Kanion solny z Meledic

Băzuul ma miejsca, które każdy miłośnik geografii musi odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jednym z nich jest miasto Manzaleshti. Co jest takiego specjalnego w północnej części Meledic Salt Canyon w północnym Buzau?
 


Lopatari Góry Solne Rumunia 3
 
 
Ogromne góry solne, które umieściły miasto na turystycznej mapie Rumunii. Sól zwykle spotyka się w kopalni, głęboko pod ziemią, a tu przechodzimy przez solny wąwóz. Do solnej góry możemy też dotrzeć, wspinając się na jeden z wielu szczytów. Przepływający potok oraz padające deszcze utworzyły także jaskinie we wnętrzach tych gór do których wejścia osłonięte są fantazyjnymi naciekami solnymi.

 

Lopatari Góry Solne Rumunia 4
 
 
Aby być jednak dokładnym, powinniśmy zaznaczyć, że tak naprawdę nie jest to góra zbudowana w całości z soli. Góry noszą lekką warstwę ziemi, pod którą znajdują się tysiące ton soli. Przez to wydaje się, że w okolicy zawsze panuje... zima.
 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 26
 
Przyczyną tego zjawiska jest ogromne zasolenie gleby na tym obszarze. A jakby tego było mało, miejsce to przecinają dziesiątki kilometrów naturalnych jaskiń solnych, jedynych w swoim rodzaju w Europie. Z wielu innych jaskiń wyróżnia się Peştera 6S, której długość wynosi aż 3234 metry – co stawia ją ją na 1. miejscu na świecie w tej kategorii. Sfotografowana i zmapowana przez speleologów jaskinia nie jest, przynajmniej na razie, otwarta dla zwiedzających. Może w przyszłości się to zmieni i miłośnicy przyrody zobaczą cuda w jej wnętrzu.
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 6
 

Słodka woda jest tutaj trudno dostępna, mimo że w okolicznych wioskach przy drogach jest sporo studni. Przy większości widnieje napis, że woda jest zasolona i nie jest zdatna do picia.
 


Lopatari Góry Solne Rumunia 7
 
 
Dla miejscowych góry solne okazują się dokładniejsze niż jakakolwiek prognoza pogody. Miejscowi mówią, że kiedy wzgórza nagle stają się ciemne, zwiastują deszcz. Jeśli wręcz przeciwnie, są jaskrawobiałe, susza nie da im spokoju w nadchodzącym okresie.
 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 16
 
Wieś leży nad potokiem Slănic, który jak wskazuje jego nazwa, także jest słony.
 
 
 
 


Lopatari Góry Solne Rumunia 12
 
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia smieci 4
 
nawet śmieci szybko obrastają kryształkami soli
 


Lopatari Góry Solne Rumunia 13
 Lopatari Góry Solne Rumunia 15
 
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 17
 
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 18
 
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 19
 
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 20
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 21
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 22
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 24
 
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 27
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 28
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 30

 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 31
 
 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 31
 
 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 31
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 32
 
 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 34
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 35
 
 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 36
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 37
 
 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 38
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 40
 
 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 42
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 43
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 46
 
 

Lopatari Góry Solne Rumunia 50
 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 51
 
 
Lopatari Góry Solne Rumunia 52
 
 
 
 Lopatari Góry Solne Rumunia 14
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com