Tajemnicze podziemia Brna - Žlutý Kopec
zespół podziemnych zabytkowych zbiorników wodnych
Dwa ceglane oraz trzeci betonowy zbiornik, które nie mają sobie równych w Europie, a wędrówka w nich robi niesamowite wrażenie. „Must see” Brna znajduje się pod niepozornym trawiastym terenem zrewitalizowanego parku na Żółtym Wzgórzu, oferuje przeżycie z innego świata dawno zaginionych cywilizacji. To doskonałe uzupełnienie zwiedzania Brna, obfitującego także w wiele ciekawych podziemi. Wizytę w podziemiach warto zaplanować z samego rana, tuż po otwarciu i najlepiej po sezonie wakacyjnym, wówczas jest szansa na zwiedzanie w ciszy i skupieniu. Podziemia pod Zielonym Targiem, Krypty Kapucynów, Kaplica Czaszek czy schron z czasów zimnej wojny Kryt Denis a od wiosny 2024 roku Žlutý kopec. To sporo ale to nie jedyne podziemia jakie czekają na zwiedzających Brno.
.
.
Dzięki projektowi VodojeMyArt, w ramach którego TIC BRNO współpracuje z czołowymi artystami z Brna, Czech i zagranicy, można tu uczestniczyć we wspaniałych koncertach, występach, pokazach wizualnych ze specyfiką miejsca. Zbiorniki Žlutý kopec stały się także ulubionym miejscem dla sztuki. W zbiorniku z betonu, w kompleksie zrewitalizowanym nakładem 150 mln Koron czeskich, na zwiedzających czekają dodatkowe efekty. To lasery i doskonale dobrane dźwięki potęgujące doznania spaceru po ogromnych podziemiach.
.
.
Trójca niesamowitych zbiorników jest unikatem w Europie. Zejście do podziemi to przeżycie jak z innego świata dawno zaginionych cywilizacji lub scen z gier komputerowych. Tak oddziałuje na zwiedzających unikalny zabytek techniki, który został niemal zapomniany i cudem uniknął rozbiórki. Dwa zbiorniki ceglane i jeden betonowy służyły do 1997 r., a w 2019 r. udało się je objąć ochroną zabytkową i stopniowo udostępniać zwiedzającym. Wszystkie trzy zbiorniki zostały udostępnione w marcu 2024 r. i publiczność może je obejrzeć w niemal oryginalnym stanie. Obiekty dostępne są do zwiedzania dla grup zorganizowanych preferującym szczegółowe wyjaśnienia, jak i turystom indywidualnym, którzy mogą samodzielnie zwiedzić cały obiekt, w tym także zrewitalizowany park.
.
.
.
Historia zbiorników Žlutý kopec
1874
Zbiorniki wodne na Wzgórzu Żółtym zbudowano dla tzw. sieci wodociągowej skryby, co wzmocniło niedostateczną sieć wodociągową rozwijającego się miasta. Pierwszy murowany zbiornik powstał w 1874 roku według projektu londyńskiego budowniczego Thomasa Docwry’ego. Ma kwadratowy plan piętra o wymiarach 45x45 metrów i wysokości 6 i pół metra. Inspirowany angielskimi strukturami gospodarki wodnej, wyróżnia się unikalną konstrukcją i wyrafinowanym systemem wsparcia. Podłoga nie jest tu płaska, lecz składa się z tzw przeciwsklepienia, które wraz ze ścianami i sklepieniami kolebkowymi tworzą doskonale nośną i statycznie funkcjonalną całość. Regularna i precyzyjna konstrukcja sprawia wrażenie nieskończonej i ciągle oddalającej się przestrzeni, zbudowana jest z ręcznie robionych wypalanych cegieł.
.
.
1894
W 1894 r. wybudowano drugi ceglany zbiornik według projektu brneńskiego inżyniera Emila Procházki, co było odpowiedzią na stale rosnące spożycie mieszkańców miasta. Zbiornik ma znacznie prostszą konstrukcję z betonowym dnem, z którego wyrasta las siedemdziesięciu filarów półkolistych łukowych arkad podtrzymujących system sklepień kolebkowych. O wymiarach 35x55 metrów była wówczas największą podziemną budowlą w Brnie i jednocześnie ostatnim wybudowanym tutaj ceglanym zbiornikiem.
.
.
1917
Trzeci, najmłodszy zbiornik został ukończony w 1917 roku. Składa się z dwóch sąsiadujących ze sobą monolitycznych zbiorników betonowych, wspartych na systemie 87 betonowych filarów. W sumie zbiorniki na Żółtym Wzgórzu miały pojemność ponad 30 milionów litrów. Choć wkrótce odkryto, że jakość wody nie jest zadowalająca, monumentalne kopuły służyły jako źródła wody użytkowej aż do 1997 roku.
.
.
.
Zbiorniki wodne znajdują się na Żółtym wzgórzu Tvrdého (od ulicy Tvrdého, obok domu Tvrdého 15).
.
.
.
Godziny otwarcia
Codziennie z wyjątkiem poniedziałków
10.00 – 18.00
ostatnie wejście o 17:00
.
Wstęp
Pełna opłata za wstęp 350 CZK
Studenci (do 26 lat), seniorzy (od 65 lat), ZTP, ZTP/P i dzieci do lat 15 250 CZK
Dzieci do lat 6, dziennikarze z akredytacją bezpłatnie
Bilet rodzinny 2+1 lub 2+2 800 CZK
każde dodatkowe dziecko do 15. roku życia 150 CZK
.
Bilety i dojazd
.
.
Zachwycające Podziemia Brna
.
.
.
opracowanie & foto: Albin Marciniak
https://www.facebook.com/marciniak.albin/
.
.
.
.
Tajemnicze Podziemia Brna - labirynt pod Zielonym Targiemiem
..
..
.