Zamek Bilhorod-Dnistrovskyi - Białogród nad Dniestrem

Zamek Bilhorod-Dnistrovskyi - Białogród nad Dniestrem

Білгород-Дністровський
 
   Zamek Bilhorod-Dnistrovskyi na Ukraine, zwany także jako Twierdza Akerman. Odessa Oblast, Ukrainian: Білгород-Дністровський, Biłhorod-Dnistrowśkyj. Jego początki sięgają VI w p n e. Odwiedzając Odessę czy Pobliskie winnice Shabo, nie sposób ominąć wizyty na tym legendarnym zamczysku. Teren rozległy, podobnie jak i panorama a mury potężne mimo upływu wielu wieków. Zamek wznosi się na prawym brzegu rozlewisk Dniestru tuż przed ujściem do Morza Czarnego. Stąd już także całkiem blisko do delty Dunaju i jego potężnych rozlweisk. 
 
 
 
 
 
Bilhorod-Dnistrovskyi to rozległe zamczysko nad Morzem Czarnym. Czy przypomina któryś z zamków w Polsce ?
 
 
 
 
 
 
 Białogród nad Dniestrem (ukr. Білгород-Дністровський, Biłhorod-Dnistrowśkyj, rum. /mołd. Cetatea Albă, hist. do 1944 Akerman) – miasto w południowo-zachodniej Ukrainie, na Nizinie Czarnomorskiej, nad Limanem Dniestru, 18 km od Morza Czarnego, w obwodzie odeskim.
 
 
 
 
 
 
 
Starożytna grecka kolonia Tyras (założona w VI w. p.n.e.), później rzymska Alba Iulia. W latach 1541, 1542, 1549 odbity z rąk tatarski i tureckich przez rotmistrza Bernarda Pretwicza, który przyszedł z odsieczą Białogrodowi.
 
 
 
 
 
 
W okresie 1600-1611 pod panowaniem Wołochów. W XVIII wieku centrum Tatarów budziackich, kilkakrotnie zdobywane przez Rosjan. W 1812 włączony do Rosji. W XIX wieku port solny i zbożowy. W 1918-1940 w Rumunii jako Cetatea Alba, w sierpniu 1940 przyłączony do Ukraińskiej SRR, a od lipca 1941 do sierpnia 1944 znowu w granicach Rumunii. Od 1945 w ZSRR, od 1991 w Republice Ukrainy.
 
 
 
 
 
 
 
Od 545 roku n.e. pod panowaniem Cesarstwa Bizantyńskiego – zwano je Leukopolis i wtedy też wybudowano pierwsze fortyfikacje zwane Asprocastron, czyli Biały Zamek. W XIII wieku znalazł się pod panowaniem Tatarów. W XIII wieku znaczne wpływy Republiki Genui, a od 1359 roku we władaniu hospodarów mołdawskich jako Cetatea Alba. Od 1387 lenno króla Polski. W 1399 roku rozbudowano zamek. W 1420 oblegana przez Turków, ale obronił ją książę mołdawski Aleksander Dobry. W 1484 roku twierdza została zdobyta przez Turków, którzy zmienili jej nazwę na Akerman („biała twierdza”).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com