3 podziemne rekordy świata na Ukrainie

3 podziemne rekordy świata na Ukrainie

3 podziemne rekordy świata na Ukrainie dostępne do zwiedzania

   W całej Europie podziemi dostępnych turystycznie jest bardzo dużo. Jednak to Ukraina może się poszczycić trzema NAJ w skali świata. Te wyjątkowe obiekty to najniżej położona trasa turystyczna na świecie, a jest nią Kopalnia Rudy Żelaza w Krzywym Rogu, gdzie turyści mogą zjechać na głębokość 1556 m pod ziemię. Ta trasa turystyczna funkcjonuje od 27.11.2018 roku. Kolejnym rekordowym podziemiem także dostępnym do zwiedzania, jest największy na świecie podziemny labirynt czyli Katakumby pod Odessą, mające udokumentowane ponad 2500 km długości. Podziemnym NAJ jest także Jaskinia Optymistyczna, która do tej pory nie została jeszcze całkowicie badana. Na podstawie dotychczasowych pomiarów, udokumentowano ponad 260 km, co czyni ją najdłuższą jaskinią gipsową na świecie. Jest wymieniona w Księdze Rekordów Guinnessa.

 

podziemia kopalnia Krzywy Róg 5

 

 

rekordowe podziemia na Ukrainie

 

 Katakumby pod Odessą

 

   Największy na świecie system tuneli wydrążonych przez człowieka. 2500 kilometrów wyrobisk, sztolni, korytarzy, jaskiń i innych obiektów stworzonych przez człowieka, podczas budowy Odessy. Część z tych tuneli została udostępniona do zwiedzania, jednak większość pozostaje nadal tajemnicza i niedostępna.
   Miejsce do którego trafiają turyści z całego świata to kompleks muzealny ze sporymi zbiorami przedmiotów i uzbrojenia używanych przez partyzantów, prezentowanych w podziemiach. Podziemia znajdują się na obrzeżach Odessy we wsi
  Odeskie katakumby to plątanina tuneli o długości ponad 2500 km, przy których katakumby pod Paryżem mające ok 300 km wydają się być zaledwie przedsionkiem. Rzymskie katakumby mające blisko 500 km to nadal 1/5 długości odeskich labiryntów.
 
 
 
Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 4 109
 
 
    Od pierwszych lat istnienia Odessy do budowy wykorzystywano skały wapienne. Większość domów w mieście zbudowana jest właśnie z tego kamienia wydobywanego na przedmieściach jak i w samym mieście. Już na początku istnienia miasta dostępność wydobycia kamienia została opisana jako jedna z zalet młodej osady. W 1837 r. Całkowity roczny dochód z kamieniołomów na przedmieściach Odessy oszacowano na 160 tysięcy rubli, a Apollon Skalkovsky podkreśla, że kwota ta rośnie z każdym rokiem ze względu na rosnące zapotrzebowanie miasta na kamień do budowy domów i i brukowania dróg. Nawet na początku XX wieku. wydobycie kamienia było ważnym źródłem dochodu dla ludności tych osad. W tamtym czasie w kamieniołomach pracowało około 200 kamieniarzy a każdy z nich miało rodzinę od 3 do 7 osób, a każda z nich zajmowało się codzienną pracą związaną z wydobyciem budulca. W zachowanych dokumentach można przeczytać, że średnio robotnik otrzymał około 90 kopiejek dziennie, pracując 6 dni w tygodniu. Koszt stu wyciętych kamieni wynosił 7,5 rubla. Ogólnie rzecz biorąc, działalność kamieniołomu była bardzo opłacalna dla miasta. Wydobyając około 80 000 sztuk kamieni tygodniowo, na pensje przeznaczano około tysiąca rubli (cztery tysiące miesięcznie), które pokrywały koszty pracy, przynosząc spory zysk. Ilu pracowników kamieniołomu było w Odessie i na przedmieściach ? Takie informacje można uzyskać z dokumentów statystycznych Odessy z 1890 r. W okresie 1889–1890. w powiecie działały 314 kamieniołomy w których pracowało 4500 osób.
Niewielka część z tuneli została przygotowana i udostępniona do zwiedzania. Jednak zdecydowana większość to nadal obszar nieznany i niebezpieczny, o czym świadczą powtarzające się wypadki. W kilku miejscach prowadzone są prace archeologiczne i regiony te objęte są ochroną jako cenne stanowiska archeologiczne. Rejony udostępnione do zwiedzania pokazują historię katakumb, oraz wyjaśniają znaczenie dla miasta oraz mieszkańców Odessy, zbudowanej z tego co zostało wydobyte spod ziemi. Będąc w Odessie nie sposób pominąć tej swoistej atrakcji.
 
 
 
Tajemnice podziemnej Odessy jaskinie i labirynty Babelya 4 112
 
 
 
 

 

Obszerna fotorelacja z podziemi pod Odessą

 

Katakumby pod Odessą 4

Czytaj więcej...

 

 

 

 

 

Najniżej położona trasa turystyczna na świecie w kopalni rud żelaza w miejscowości Krzywy Róg

Turystyka Industrialna na Ukrainie

 

   Najniżej położona trasa turystyczna na świecie została udostępniona do zwiedzania. W Kopalni rud żelaza w miejscowości Krzywy Róg na Ukrainie, można zjechać na głębokość 1556m pod ziemię ! To głębiej niż Shakhtarskaya-Gluboka w obwodzie donieckim, 1546 m. To nowa forma zwiedzania Ukrainy w ramach Turystyki Industrialnej. Takich miejsc udostępnionych turystom w Krzywym Rogu jest oczywiście więcej, jak huta stali czy walcownia rur grupy Interpipe Steel Krzywy Róg.
Z uwagi na wyższe ciśnienie panujące na tej głębokości, każdy z chętnych przechodzi badanie i ciśnienie krwi. Przed zjazdem nie zaleca się pić kawy a alkohol jest oczywiście zabroniony. Każdy z uczestników przebiera się całkowicie w ubiór roboczy, wraz z bawełnianą bielizną a zamiast skarpetek zakładane są onuce. Gumowce, kask, lampa czołowa i pojemnik z maską przymocowany do paska, na wypadek wystąpienia metanu czy innego zagrożenia. Stała temperatura na tej głębokości to ok 20 stopni przy dużej wilgotności. Najgłębszą kopalnią na świecie jest kopalnia złota Tau-Ton w Południowej Afryce, której głębokość wynosi prawie 4 kilometry, a temperatura  sięga + 50 - 60 stopni. Jednak tam nie jest możliwe zwiedzanie turystyczne, podobnie jak w innych kopalniach o tak dużych głębokościach.  Krzywy Róg to główny ośrodek ukraińskiego przemysłu metalurgicznego. Pola rudonośne ciągną się na przestrzeni wielu kilometrów i podobnie rozciągnięta jest zabudowa przemysłowo mieszkaniowa. Transport publiczny jest dobrze rozbudowany. Linie tramwajowe i trolejbusowe łączą najodleglejsze zakątki miasta oraz funkcjonuje Metro.
 
 
podziemia kopalnia Krzywy Róg 2

 

Шахта Терновская (им. Ленина)

 

 
podziemia kopalnia Krzywy Róg 4
 
 
Organizator zwiedzania :
 
ул.Олейникова (1010,14 km)
50050 Krzywy Róg
tel. +380 67 763 3354
Lub Oleg Feldman "7 Сечей" mob. +380 67 562 82 06
 
adres kopalni i miejsca zjazdu pod ziemię:
 
 
podziemia kopalnia Krzywy Róg 1
 

 

Obszerna fotorelacja z podziemi kopalni

 

Najniżej położona trasa turystyczna na świecie 0

Czytaj więcej...

 

 

 

 

Jaskinia Optymistyczna

Najdłuższa na świecie jaskinia z gipsu

 

   Jaskinia Optymistyczna do tej pory nie została jeszcze całkowicie badana. Na podstawie dotychczasowych pomiarów, udokumentowano ponad 260 km, co czyni ją najdłuższą jaskinią gipsową na świecie. Jest wymieniona w Księdze Rekordów Guinnessa. W jaskini znajdzują się gromne kolorowe kryształy, unikalne formy naciekowe takie jak: heliktyty, stalaktyty i stalagmity, a także duże galerie i wąskie korytarze. Cały system jest tak bardzo skomplikowany, że skrzyżowania poszczególnych korytarzy są numerowane. Na chwilę obecną jest ponad 260 km odkrytych korytarzy, a to tylko około 7% powierzchni terenu krasowego na którym jaskinia się znajduje. Dalsze eksploracje dają nadzieję na osiągnięcie rekordu w kategorii najdłuższej jaskini świata. Jaskinia została odkryta w 1966 r przez grotołazów ze Lwowa z klubu "Cyklop" i "Manowce". Speleolodzy zdołali utrzymać ją w stanie pierwotnym bez elektryczności i betonowych chodników. Od 2010 roku olbrzymi gipsowy labirynt jest dostępny dla turystów. Wszyscy zwiedzający otrzymują pełny zestaw wyposażenia: kombinezon, kalosze, kask oraz latarki. Wszystko po to aby chronić przed przypadkowymi uderzeniami o gipsowe ściany oraz przed zabrudzeniami od gliny. Wycieczka jest prowadzona przez doświadczonego przewodnika – speleologa. Wiele form widzianych w jaskini, przypomina podziemną rafę koralową.

 

Jaskinia Optymistyczna na Ukrainie 5

foto: Jaskinia Optymistyczna

 

Jaskinia Optymistyczna jest położona na granicy wsi Korolivka w obwodzie Tarnopolskim

 

 

 

Jaskinia Optymistyczna na Ukrainie 4

foto: Jaskinia Optymistyczna

 

Adres: Obwód Tarnopolski, rejon Borszczov, wieś Korolivka, ulica Lisova 14.

https://www.facebook.com/jaskiniaoptymistyczna/

http://optymistychna.com

 

Jaskinia Optymistyczna na Ukrainie 1

foto: Jaskinia Optymistyczna

 

Jaskinia Optymistyczna na Ukrainie 3

foto: Jaskinia Optymistyczna

 

 

 

 

„Pod powierzchnią ziemi w absolutnej ciemności istnieje tak ogromny świat, że możemy mówić o nowym kontynencie”.

Alfred Begli, szwajcarski badacz jaskiń

 

 

opracowanie i foto: Albin Marciniak

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

39. Ukraina

Czytaj więcej...

 

 

więcej podziemi w Europie dostępnych do zwiedzania

 

Underground in Europe to explore

 

 #cityunderground #Undergroundattractions #Worldunderground  #undergroundinUkraine #UndergroundinEurope #mapapodziemi
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com