Central Slovakia + PARK SNOW Donovaly

Central Slovakia + PARK SNOW Donovaly

 Lato w Central Slovakia + PARK SNOW Donovaly

 

Lato  w regionie Słowacji Środkowej będzie pełne niezapomnianych wrażeń!

 

donovaly resort

   

Region środkowej Słowacji każdorocznie przyciąga tysiące turystów. Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku na Słowacji, nie tylko ze względu na swoje położenie geograficzne i doskonałą dostępność, ale przede wszystkim dzięki niebywale różnorodnej przyrodzie i wyjątkowo unikatowym obiektom. Niezależnie od tego, czy priorytetem jest odpoczynek i relaks, kultura i tradycja, czy też dodatkowa dawka adrenaliny i przygody, w środkowej Słowacji znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Zakochasz się w niej od pierwszego wejrzenia!

 

cyklistika donovaly

 

    Dzięki częściowemu zniesieniu procedur bezpieczeństwa i w związku z nadejściem lata, przybywa możliwości spędzania wolnego czasu. Jedną z najbardziej ulubionych  w ostatnim czasie aktywności staje się jazda na rowerze, będąca doskonałym sposobem na poznawanie mniej dostępnych skarbów naszego regionu. Dysponując wygodnym rowerem elektrycznym, łatwo można zdobywać okoliczne szczyty. W miejscowości Slovenská Ľupča, mającej niegdyś rangę miasta królewskiego, znajduje się wypożyczalnia e-rowerów Gula Bikes. Obsługa wypożyczalni chętnie doradzi w wyborze trasy odpowiedniej na rodziną wycieczkę, wyjazd z partnerem, czy ekipą znajomych. W okolicy Zwolenia z pomocą e-roweru można zobaczyć pozostałości zamku Pustý hrad (i zwiedzić go z przewodnikiem) albo poczuć solidny wyrzut adrenaliny na trasach kolarstwa górskiego (Zvolensko-Môťovské single traily). Aby przekonać się o zaletach jazdy na e-rowerze i poczuć prawdziwie kolarską atmosferę, warto wziąć udział w zlocie rowerowym w forcie Geronimo w miejscowości Vlkanová (Celoslovenský ebajk zraz - Fort Geronimo). Również i tym sezonie letnim miłośnicy dwóch kółek będą mieć do dyspozycji sprawdzony w poprzednich latach bańskobystrzycki cyklobus, który będzie rozwoził turystów do pięciu stacji docelowych - Malý Šturec, Donovaly, Šachtičky, Podkonice – Pleše, Hrochoť – Kyslinky. Kursować będzie w weekendy i święta. Sukces inicjatywy cyklobusu związany jest ze stale rozwijaną siecią oznaczonych szlaków rowerowych oraz stacji ładowania e-rowerów. Oprócz cyklobusu będzie kursować również „turbus“, jeżdżący do hotelu Królewska studnia (Kráľová studňa), stojącego u podnóża góry Krížna w Wielkiej Fatrze. Oprócz wyjątkowych widoków za dnia, warto skusić się na obserwację nocnego nieba, także przy pomocy teleskopów. Również i w tym roku będą organizowane wycieczki „astrobusem“ do Królewskiej studni na nocne obserwacje nieba z towarzyszącym im wykładem i innymi wydarzeniami.

 

Lato 2020 Central Slovakia 3

 

   Turyści, którzy preferują łono natury i lubią poznawać nowe miejsca, już od czerwca będą mogli wziąć udział w niezwykle popularnej w poprzednich sezonach regionalnej grze terenowej „Miło mi poznać“. Gra polega na odkrywaniu wyjątkowych zakątków regionu środkowej Słowacji poprzez opowieści i wskazówki, które mają zaprowadzić uczestników do tajemniczego skarbu. Rozwiązywanie oryginalnych zadań zainteresuje zwłaszcza rodziny z dziećmi, dla których gra może stać się atrakcyjnym urozmaiceniem letniego wypoczynku. Kto chciałby w nietypowy sposób poznać miasto Bańska Bystrzyca, może zagrać w grę miejską Miedziana Bystrzyca (Medená Bystrica) albo dosłownie „podegustować“ to wyjątkowe miasto podczas kulinarnego festiwalu regionalnych specjałów Food Tour.
Odwiedzający Bańską Bystrzycę mogą również wziąć udział w niekonwencjonalnym nocnym zwiedzaniu miasta. Interaktywne fabularne inscenizacje szermierzy wciągają uczestników imprezy w dawną historię miasta. Tegoroczny, trzeci sezon nocnego zwiedzania przynosi atrakcyjne nowości. Oprócz Bańskiej Bystrzycy, do organizacji nocnego zwiedzania dołączyły kolejne miasta regionu: Zwoleń (Zvolen), Hronsek, Slovenská Ľupča i Kremnica. Oprócz tych wyjątkowych nocnych spacerów, będzie odbywało się oprowadzanie po zamkach Pustý hrad i Zamek Zwoleński w towarzystwie ich „właścicieli“ , będące częścią projektu Szlakiem zamków Pohronia (Pohronská hradná cesta). Miłośników historii i tematyki wojennej z pewnością zainteresują historyczne wyprawy związane z tematem Słowackiego Powstania Narodowego, przygotowywane we współpracy z Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego (Múzeum SNP w Bańskiej Bystrzycy). Dla zainteresowanych odkrywaniem miejsc związanych z tradycją górniczą, idealny wydaje się Szlak Świętej Barbary albo międzynarodowy projekt Europejski szlak Fuggerów, który prezentuje górniczą przeszłość Bańskiej Bystrzycy, Kremnicy i Bańskiej Szczawnicy.

 

Lato 2020 Central Slovakia 5

 

   Jeśli chcecie zapewnić swoim pociechom wakacje pełne wrażeń, zabierzcie je do ośrodka Donovaly, które w lecie staje się „wakacyjną stolicą“ dzieci! Donovaly, miejscowość oddalona zaledwie 26 km od Bańskiej Bystrzycy, jest znana przede wszystkim jako ośrodek sportów zimowych. Jednak już od kilku lat, jest równocześnie atrakcyjnym centrum letniego wypoczynku. Oferta ośrodka, zarówno w zimie, jak i w lecie, skierowana jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi. W lecie 2008 roku, przy dolnej stacji kolejki TELEMIX Nová hoľa powstało letnie centrum rozrywki FunAréna Donovaly, zapewniające mnóstwo atrakcji zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Można tu znaleźć trampoliny, park linowy, ale największym powodzeniem cieszy się tor saneczkowy, jeden z dwóch tego typu obiektów na Słowacji. Niemal 900- metrowa rynna wije się na stoku nieopodal dolnej stacji kolejki, po czym dociera do miejsca startu i wysiadania. Jazda w specjalnych saneczkach gwarantuje jeżdżącym porządną dawkę adrenaliny, a to za przyczyną 7 skoków i 11 ostrych zakrętów. Maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć w najszybszych miejscach toru wynosi 45 km/h. „Mysi park“, będący od 2017 roku jedną z atrakcji FunArény to wodny plac zabaw dla dzieci, zlokalizowany przy dolnej stacji kolejki na Nową Holę. Do stworzenia tej atrakcji wykorzystano przepływający potok ze źródłem w rejonie Donoval - Mišúty, który w pobliżu toru saneczkowego zasila wodą nowe atrakcje dla najmłodszych gości ośrodka. Wszystkie urządzenia w Mysim parku są interaktywne i dostępne dla dzieci do samodzielnej manipulacji. Oprócz parku linowego, dzieci mają do dyspozycji kolejne atrakcje, jak kamienny wodny plac zabaw, jeziorko, zjeżdżalnię, urządzenia „Archimedes“ i „Zraszacz“, które pomagają im zrozumieć niektóre prawa fizyki.

W sezonie letnim do dyspozycji najmłodszych gości ośrodka będą również karuzele – słoniki i mała karuzela łańcuchowa, a dla wszystkich kategorii wiekowych – niezastąpiony autodrom. Kolejną atrakcją, przede wszystkim dla najmłodszych, jest wyjątkowe miasteczko z mini farmą o nazwie Donovalkovo. Dla dzieci i ich opiekunów przygotowano miniaturowe wersje sklepów, warsztatów i instytucji, w których dzieci w wieku od 3 do 12 lat mogą stać się lekarzami, bankierami, mechanikami, czy sprzedawcami. Łącznie miasteczko tworzy 21 budynków. Wśród nich są warsztat samochodowy, stacja benzynowa, poczta i inne, wyposażone w miniaturowe meble i przedmioty, które można kupić w danym sklepie, czy narzędzia używane w warsztacie. Dzieciom towarzyszą profesjonalni animatorzy, którzy regularnie organizują również ciekawe programy zabaw dla małych gości. Mini farmę zamieszkują liczne oryginalne zwierzątka miniaturowych ras. Swój dom znalazły tutaj osiołek, alpaki, koniki miniaturowe, także rasy falabella, kózki, owieczki, zajączki i świnki morskie. Dzieci mogą opiekować się zwierzątkami, jak prawdziwi gospodarze. Pod nadzorem opiekunów zwierząt, mogą je karmić, czyścić, czesać,  spędzając z nimi wyjątkowy czas. Każdy mały gospodarz otrzymuje na koniec wizyty licencję farmera. Na terenie mini miasteczka zlokalizowano również drogowy plac zabaw z autkami elektrycznymi, hulajnogami, rowerkami, gdzie dzieci mogą uczyć się podstawowych zasad ruchu drogowego, a po zdaniu „egzaminu“ otrzymują specjalne prawo jazdy.
Odwiedzając Donovaly warto również zagadnąć do baśniowego świata HABAKUKY Pawła Dobszyńskiego, znajdującego się zaledwie kilkadziesiąt metrów od kolejki na Nową holę. Baśniowy świat Habakuky obejmuje 15 obiektów: są to domki o niezwykłych nazwach i wyjątkowej architekturze, Skorupowy zamek z jeziorkiem, amfiteatr. Wygłodniałych smakoszy z pewnością ucieszy bogata oferta pysznych dań w bufecie Hodovňa, serwowanych na oryginalnych, bajkowych talerzach. Urok domków dopełniają, oprócz bajkowych przedstawień, również interesujące wystawy i pokazy tradycyjnych i nietypowych rzemiosł. Na pobliskiej łące, dzieci mogą obejrzeć zwierzątka, pobawić się na huśtawkach i drabinkach, a w lecie możliwe jest piknikowanie w zadaszonej altance.

W baśniowym świecie płaci się wyłącznie bajkową walutą – złotymi i srebrnymi habakukami, które zarazem mogą być oryginalną pamiątką z pobytu na Donovalach. Począwszy od tegorocznego letniego sezonu przygotowaliśmy dla naszych gości rowery elektryczne, które świetnie sprawdzą się na trasach rowerowych na Donovalach, w regionie Starohorskich Wierchów, czy na pobliskim Liptowie. A jeśli brakuje czasu lub kondycji, warto wybrać e-hulajnogę! Mocna i stabilna konstrukcja hulajnogi HUGO BIKE gwarantująca łatwe sterowanie i komfort jazdy, świetnie sprawdzi się na wzgórzach Donovalów. E-hulajnogi i e-rowery można wypożyczyć przy dolnej stacji kolejki na Nową holę. Na wycieczkę hulajnogą, dodatkowo wyposażymy cię w przejrzystą mapkę z zaznaczonymi trasami zwiedzania dawnych osad w rejonie Donovalów. Oprócz wymienionych atrakcji, Donovaly oferują również wyjątkowe warunki dla turystyki pieszej, ze względu na swoje położenie na granicy dwóch parków narodowych Niskie Tatry i Wielka Fatra. Szczyt Nowej holi, na który można wygodnie wjechać nowoczesną kolejką krzesełkową TELEMIX Nová hoľa, jest idealnym punktem wyjścia na wycieczki po grzbietach Wielkiej Fatry. Kolejka kursuje do końca letnich wakacji, co 30 minut, codziennie do godziny 18.00. W osadzie Polianka na Donovalach zaczyna się ścieżka dydaktyczna śladami górniczego wodociągu (Špaňodolinský banský vodovod), który służył górnikom już na początku 16 wieku.
Oferta regionu jest tak różnorodna, że z pewnością jeden dzień przeznaczony na Donovaly to za mało. Dlatego warto już dziś zarezerwować pobyt. Każdy gość korzystający przez minimum 2 doby z któregoś z partnerskich ośrodków noclegowych naszego Infocentrum, otrzyma bezpłatnie kartę gościa PARK SNOW card. Z posiadaniem karty wiążą się liczne zniżki, aż do wysokości 40%, we wszystkich najpopularniejszych letnich obiektach w ośrodku. Rezerwację noclegu można zrobić online przez system rezerwacji na stronie internetowej lub za pośrednictwem centrum informacyjnego pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej info znajduje się na stronie www.parksnow.sk.

 

Lato 2020 Central Slovakia 4

 

   Dla odwiedzających region środkowej Słowacji przygotowujemy jeszcze wiele kolejnych imprez. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują Międzynarodowe Dni Lotnictwa w miejscowości Sliač, a także kultowy przejazd amerykańskich historycznych samochodów i motocykli Route 66 - z centrali stowarzyszenia w miejscowości Lopej do Liptowskiego Mikulasza, mający zarazem wydźwięk symbolicznego połączenia dwóch regionów turystycznych - Słowacja środkowa i Liptów. Interesującym punktem programu podczas Route 66 będzie Europejski dzień dziedzictwa wiejskiego i impreza „Kucharze bez granic“, podczas której można będzie spróbować wyjątkowych specjałów światowej sławy kucharzy. W sierpniu ciekawe imprezy proponuje Špania Dolina. Te zainteresują przede wszystkim fanów muzyki. Organizatorzy zapraszają na siódmą edycję festiwalu muzyki rockowej ŠpaňRockFest, tradycyjny Jazz Festival, a także pierwszą edycję festiwalu muzyki metalowej Metalfest MONTANA.
Na zakończenie sezonu, we wrześniu będzie realizowany projekt Agencji Rozwoju BBSK „Wielkie porządki“, obejmujący wolontaryjne sprzątanie szlaków i miejsc turystycznych. W ubiegłym roku w ramach akcji zebrano aż 53 worki śmieci! We współpracy z Agencją BBSK planowana jest realizacja kilku projektów rozwojowych, mających na celu zwiększenie turystycznego potencjału regionu dla gości z kraju i z zagranicy. Region środkowej Słowacji gwarantuje w lecie moc wrażeń. Najlepiej przekonać się o tym osobiście, serdecznie więc zapraszamy. Środkową Słowację naprawdę „Miło jest poznać…”!

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com