Zamek nad miastem Stara Lubownia - Spisz, Słowacja

Zamek nad miastem Stara Lubownia - Spisz, Słowacja

Zamek nad miastem Stara Lubownia - Spisz, Słowacja

Odbudowany w XVII wieku XIII-wieczny zamek usytuowany niedaleko granicy z Polską.

  Zwiedzanie warto rozpocząć od parku etnograficznego, który jest położony u podnóża zamku. Stąd prowadzi droga wprost do bramy zamku. Atrakcją dla zwiedzających jest wieża zamkowa z której rozpościera się piękna panorama na rozległą okolice Starej Lubowni i Spiszu.

 

 

Nad miastem Stara Lubownia w północno-wschodniej części regionu Spisz na wapiennym wierzchołku  o wysokości 711 m.n p.m. wznosi się Zamek Lubownia (Hrad Ľubovňa). W przeszłości spotykały się tu koronowane głowy państw, były w nim ukryte polskie skarby koronacyjne, był w nim więziony Maurycy Beniowski, słynny szlachcic, podróżnik i król Madagaskaru.

Zamek powstał na przełomie XIII - XIV wieku. W okresie jego budowy należał do systemu grodów przygranicznych na północy starych Węgier. Oprócz obrony granicy polsko-węgierskiej strzegł ważnej drogi kupieckiej, która wiodła doliną rzeki  Poprad do Polski.

 

 

W 1412 roku w zamku Lubownia doszło do historycznego spotkania węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego z  polskim władcą Władysławem II. Gród dostał się pod zastaw w ręce polskich królów i stał się siedzibą polskich naczelników, czyli pełnomocnych zarządców miast spiskich w  zastawie. 

 

 

W wyniku wielkiego pożaru w 1553 roku Zamek Lubownia po przebudowie uzyskał nowocześniejszy wygląd renesansowej twierdzy. Po oddaniu spiskich miast Węgrom znaczenie zamku zmalało, zaczął upadać  i zamieniać się w ruiny. W ramach odnowy zamku udało się go pomyślnie zrekonstruować, a aktualnie mieści się w nim ekspozycja Muzeum Zamkowego. W 1991 roku zsotała odnowiona i ponownie wyświęcona  kaplica zamkowa, w której odbywają się msze święte.

 

 

Oddzielną ekspozycją muzealną jest skansen w podzamczu. Tworzy go kolekcja budynków ludowych, która przypomina malowniczą osiadłość podzamcza. Zwiedzanie zamku trwa około 2 godzin.  Na zamku znajduje się także gospoda „Hostinec u Mórica”, która oferuje kawę i przekąski.

 

 

Zámocká 22  Stará Ľubovňa

Slovenská republika

https://www.hradlubovna.sk/pl/

 

 

 

Z Muszyny można dojechać pociągiem jadącym do Popradu a który zatrzymuje się na stacji Stará Ľubovňa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com