Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie

Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie

Jarmark Bożonarodzeniowy w stolicy Słowacji - Bratysławie, czyli słowackie vianočné trhy

  Atmosfera, zapachy, prezenty i zabawa w jednym miejscu. Spacerując ulicami zabytkowego centrum Bratysławy, atmosferę świąt widać i czuć wszystkimi zmysłami. Zwiedzając miasto i jego główne atrakcje, można jednocześnie połączyć spacer pośród rzędów kolorowych straganów.

 

 

Od 23 listopada do 23 grudnia na jarmarku bożonarodzeniowym na Hlavné (głównym) i na placu Hviezdoslavovo można podziwiać świąteczną atmosferę, która potrwa do końca roku. Na licznych stoiskach zaprezentowana jest różnorodna oferta, w tym napoje i produkty o tematyce bożonarodzeniowej. Kładąc nacisk na zrównoważony rozwój, sprzedawcy ponownie wprowadzili szklanki zwrotne oraz naczynia nadające się do kompostowania, a wszystko to przy zachowaniu spójnego systemu segregacji śmieci. W wielu miejscach ustawiono specjalne punkty do segregacji śmieci. To działa doskonale, bo po całym dniu tłumów odwiedzających targi, nie było widać porozrzucanych śmieci. Dzięki pamiątkowym (lub kaucja zwrotna) pojemnikom na napoje, wyeliminowano plastikowe kubki z którymi wcześniej był problem w całej Europie. 

 

 

Burmistrz Bratysławy Matúš Vallo podczas oficjalnego otwarcia kiermaszu, i uroczystego zaświecenia największej choinki na rynku ( w środku w jasnej kurtce). Przy mikrofonie pan który podarował miastu tegoroczną choinkę, a którą kilkadziesiąt lat wcześniej posadził na swoim ogrodzie.

 

 

Bardzo ciekawą inicjatywą zorganizowaną przez miasto, o czym wspomniał burmistrz Bratysławy Matúš Vallo podczas oficjalnego otwarcia kiermaszu, były choinki ustawione przed Ratuszem. Wystawa drzewek pokazuje prace dzieci wielu szkół i przedszkoli. Każda choinka przybrana jest ręcznie wykonanymi ozdobami. Bardzo ładnymi a każda jest inna. W ten sposób powstało wiele drzewek, które jeszcze przed świętami trafią do m.in. domów opieki, domów dziecka czy do osób ubogich. Wspaniała inicjatywa którą warto naśladować. 

 

 

 

Podczas zwiedzania miasta można delektować się ciepłem pieczonych kasztanów. Stoiska z tym smakołykiem można znaleźć m.in. na Placu Hviezdoslava i Placu SNP. Dodatkowo w sezonie w wielu miejscach można zjeść pyszne dania jak kapuśniak, fasolka, gulasz, loksza (placek ziemniaczany), opekance świąteczne (pieczone kuleczki z ciasta) z makiem lub orzechami i inne kuszące specjały sezonowe.

 

 

Warto zaplanować odwiedziny na średniowiecznych targach rzemieślniczych na Zamku Bratysławskim, znajdującym się na dziedzińcu pałacu zamkowego, od piątku do niedzieli od 24 listopada do 17 grudnia. Godziny otwarcia to piątki od 12:00 do 19:00 oraz w weekendy od 10:00 do 19:00. Dodatkowo można połączyć z różnymi programami w muzeum, w tym nocnym zwiedzaniem z przewodnikiem poświęconym twórczości architekta Piffle'a oraz warsztatami kreatywnymi dla rodzin z dziećmi (za dodatkową opłatą). Data i godziny nocnego zwiedzania: 24.11. – 26.11., 1.12. – 3.12., 8.12. – 10.12., 15.12. – 17.12.

 
Słowacja Bratysława stolica miasto zabytki centrum 106
 

 

W sobotę 2 grudnia swoje podwoje otworzy Jarmark Bożonarodzeniowy w Cvernie, zapraszając wszystkich do przeglądania sklepów, piekarni, salonów i księgarń znajdujących się na terenie dawnej szkoły chemicznej. W tym wyjątkowym miejscu zaprezentowane zostaną i zaoferowane prace słowackich projektantów, artystów i lokalnych marek. Wstęp kosztuje 2-5 euro.

 

Tramwaj bożonarodzeniowy, będący od lat kultywowaną tradycją w Bratysławie, rozpocznie swoją działalność 6 grudnia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na przejażdżkę po całej pętli, czy też wyskoczysz na dowolnym przystanku lub na ulicy Kapucínskiej, na chętnych czeka wspaniałe przeżycie ze wspaniałym widok na zamek w Bratysławie.

 

 

Dlaczego nie wybrać się na adwentowy rejs łodzią wycieczkową 7 grudnia? Ten wyjątkowy trzygodzinny program oferuje wspaniałe trzydaniowe menu, muzykę na żywo i panoramiczne widoki na Bratysławę z wyjątkowej perspektywy. Można rozkoszować się romantycznymi widokami na nabrzeże Starego Miasta, Ogród Janka Kráľ i Zamek Bratysławski, a wszystko to rozświetlone świątecznymi światłami. Rejs w spokojnej atmosferze, gdy miasto się uspokaja, jego światła migoczą na wodzie, uzupełnione kojącymi melodiami muzyki na żywo, tworząc czarujący wieczór adwentowy.

 

Słowacja Bratysława stolica miasto zabytki centrum 20

 

 

Gdzie spalić przedświąteczne kalorie i zabawić dzieci? Rodziny w Bratysławie często rozkoszują się przejażdżkami na sankach po ośnieżonych stokach bratysławskiej Koliby, gdzie znajduje się słynna wieża Kamzík. Do wieży Kamzík można dotrzeć przez cały rok kolejką linową z Železná studnička w parku leśnym. Oferuje ona punkt widokowy oraz restaurację z panoramicznym widokiem na okoliczne lasy i Bratysławę.

 

 

 


Największe targi bożonarodzeniowe na Słowacji

 

Bańska Bystrzyca     kraj bańskobystrzycki     01.12-22.12.2023     Námestie SNP
Bardejów     kraj preszowski     15.12-17.12.2023     Radničné námestie
Bratysława     kraj bratysławski     23.11-31.12.2023     stare miasto
Koszyce     kraj koszycki     01.12-31.12.2023     ulica Hlavná i okolice
Nitra     kraj nitrzański     01.12-23.12.2023     Svätoplukovo námestie
Pieszczany     kraj trnawski     24.11-31.12.2023     Námestie slobody
Poprad     kraj preszowski     13.12-16.12.2023     Námestie sv Egídia
Preszów     kraj preszowski     25.11-31.12.2023     ulica Hlavná i okolice
Trenczyn     kraj trenczyński     01.12-23.12.2023     Mierovo námestie
Trnawa     kraj trnawski     24.11-22.12.2023     Trojičné námestie
Zvolen     kraj bańskobystrzycki     05.12-06.12.2023     Námestie SNP
Żylina     kraj żyliński     23.11-23.12.2023     Mariánske námestie i Námestie Andreja Hlinku

 


Aby ułatwić podróżowanie i odwiedzić kolejne miasta z targami świątecznymi, warto skorzystać z dobrze rozwiniętej komunikacji publicznej. 
wszystkie połączenia na Słowacji 
https://cp.hnonline.sk/vlakbusmhd/spojenie/?format=html
koleje słowackie
https://www.zssk.sk/

 

 

opracowanie i foto: Albin Marciniak

 
 
 
Słowacja Bratysława stolica miasto zabytki centrum 56
 
 
 

Bratysława na weekend

Tętniąca życiem Bratysława ma dwa oblicza: zabytkowe, z bogatą architekturą gotyku, wiedeńskiego baroku i secesji, oraz współczesne- z zabudową typową dla wielkich miast Europy Środkowej. To warto zobaczyć, będąc w stolicy Słowacji:

 
 
 
 


Tradycje bożonarodzeniowe w Bratysławie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com