Słowackie muzeum narciarstwa w Podkonicach, trzecim tego typu muzeum nart na świecie

Słowackie muzeum narciarstwa w Podkonicach, trzecim tego typu muzeum nart na świecie

Slovenské lyžiarske múzeum Podkonice

Niektóre z nich mają ponad 100 lat. Podobne muzeum istnieje tylko w Stanach Zjednoczonych i w Finlandii.
W zbiorach pasjonata Igora Bobáka, znajduje się ponad 1000 par nart.
 
 

 

 
Na samym początku była tylko drewutnia stojąca obok domu rodzinnego, w której obywatel miejscowości Podkonice, dla własnej potrzeby, przechowywał własne narty poczynając od czasów dzieciństwa. Później do kolekcji dołączyły narty od znajomych i przyjaciół. Kolekcjonerska pasja owego obywatela rozwijała się i jej wynikiem jest pierwsze w historii Słowackie muzeum narciarstwa w Podkonicach, - miejscowości leżącej niedaleko Bańskiej Bystrzycy.
 
Twórcą muzeum jest Pan Igor Bobák - instruktor narciarski i przewodnik turystyczny. Zostało ono otwarte w wyremontowanych pomieszczeniach jego domu rodzinnego. Wartość wystawionych eksponatów jest bezcenna. Będziecie mogli obejrzeć również narty, na których jeździły w przeszłości, podczas zawodów narciarskich, znane osobistości ze świata sportu - Jana Gantnerová-Šoltýsová (reprezentantka Czechosłowacji, uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie w 1984 r.), Katarína Gálfiová, braci Krajňákovci, Michal Šoltýs, Alexander Telgártsky, Dušan Haring oraz szereg innych osobistości  sportów narciarskich.
 
 
 
 
Ekspozycja muzeum zawiera 850 eksponatów nart, kijków narciarskich, 80 sztuk botów narciarskich, cenne trofea z wyścigów narciarskich, fotodokumentację. Poszczególne eksponaty umieszczone są w trzech pomieszczeniach: pomieszczeniedrewniane - jego znacząca nazwa świadczy o tym, że znajdują się tutaj tylko narty drewniane, mające sto lat i więcej, pomieszczenie wyścigowe - w którym można obejrzeć wyposażenie narciarskie znanych słowackich i światowych narciarzy, oraz pomieszczenie amatorskie. W suterenie otwarto skalne pomieszczenie o sklepieniu łukowym, w którym dokumentuje się różne sposoby w jakim ludzie na Słowacji poruszali się przez ponad 100 lat po śniegu (wykorzystując różne środki transportu - sanie, nazywane "krnačky", "snežnice"). Na poddaszu znajduje się depozyt, w którym ulokowano kolejnych 600 eksponatów.
 
Na zewnątrz muzeum otwarto skansen kolejek linowych i wyciągów narciarskich. Znajdują się tutaj ciekawe eksponaty, które jeszcze kilka lat temu służyły narciarzom i turystom w Wysokich i Niskich Tatrach, Wielkiej Fatrze, Małej Fatrze oraz Rudawach Słowackich (Slovenské rudohorie).
 
 
 
 
 
Igor Bobák
 
 
 
Gospodarz muzeum Igor Bobák, jest instruktorem narciarstwa oraz przewodnikiem górskim.
 
 
 
 Podkonice 300, 976 13 Slovenská Ľupča, Slovenská republika
tel. č. + 421 907 142 135
 
(každú návštevu múzea je potrebné vopred dohodnúť na tel. čísle +421 907 142 135)
 
Przed wizytą w muzeum należy umówić się telefonicznie.
Bilet wstępu w formie dobrowolnej opłaty
Zwiedzanie trwa ok. 45 minut
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie & foto Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

 

 

 Co jeszcze warto zwiedzić na Słowacji :

 

Bratysława na weekend

Czytaj więcej...

 

 

 

 

Czytaj więcej...

 

 

 

00 szlak na Rysy Słowacja

Czytaj więcej...

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com