Varazdin w Chorwacji - miasto baroku i wielu zabytków

Varazdin w Chorwacji - miasto baroku i wielu zabytków

zabytkowe centrum z wyjątkowym klimatem

   Od lat Chorwacja jest popularnym kierunkiem dla naszych rodaków. Ostatnie lata to ponad 1 mln turystów rocznie, z czego spora część wyrusza nad Adriatyk samochodami. Dojazd jest dosyć długi i nie ma co ukrywać że i męczący. To niejako wymusza zaplanowanie noclegu czy choćby dłuższego odpoczynku na trasie. Część osób decyduje się na postój na terenie Węgier inni zaś nocują na terenie Słowenii. Jadąc na Chorwackie wybrzeże zdecydowana większość kierowców wybiera drogę prowadzącą od trójstyku granic i dalej przez Zagrzeb, a tym samym nieświadomie omijając wiele ciekawych i mających wiele do zaoferowania miasteczek i wsi. Miejscowości będących bardzo atrakcyjnymi i odpowiednimi nie tylko na odpoczynek ale i zwiedzanie. Jednym z takich miasteczek jest Varazdin, leżące zaledwie kilkanaście kilometrów od granic Chorwacji, Węgier i Słowenii.

 

 

To czy warto się tutaj zatrzymać nie ulega wątpliwości. Jedynym wyborem jest długość pobytu. Czy będzie to kilkugodzinny postój czy też zwiedzanie i nocleg. Wszak miejsc które warto zobaczyć i ogródków kawiarnianych gdzie można przysiąść jest wiele.  Lezące około 80 kilometrów na północ od Zagrzebia miasto znane jest z barokowej architektury. To także stara chorwacka stolica ze wspaniałą starówką, na której do wyboru jest wiele pubów, kawiarni czy restauracji.

 

 

Przez krótki czas  (1756-1776) Varaždin był stolicą Chorwacji i należy do tych nielicznych gdzie ludności znacząco przybywa. W 2011 roku liczył 38 839 mieszkańców a niespełna 10 lat później liczba mieszkańców przekroczyła 50 tys.

 

 

Co warto zwiedzić? Miejsc i obiektów jest wiele a najważniejsze z nich to:

- Twierdza Stari Grad (określana jako Stare Miasto) – biała, XVI-wieczna budowla[3]
- XVII-wieczny pałac, w którym znajduje się Galeria Sztuki
- Plac franciszkański (chor. Franjevački Trg)
- Franciszkański kościół św. Jana Chrzciciela z XVIII-wiecznymi freskami
- Plac króla Tomisława (chor. Trg kralja Tomislava)
- Ratusz datowany na 1553 r.
- Dom Jaccominta – stary sklep cukierniczy
- Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z 1646 r.
- Muzeum Entomologiczne

 

 

Przejeżdżając przez most hrvatskog bana Josipa Jelačića na rzece Drava, nie odbijajcie na obwodnicę ale skierujcie się do centrum. Klimat miasteczka łagodzi trudy podróży i naładuje akumulatory na dalszą podróż.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com