Wodospad Skradinski Buk, Krka, Chorwacja

Wodospad Skradinski Buk, Krka, Chorwacja

Wodospad Skradinski Buk jest jednym z najpiękniejszych wodospadów w Europie

  Zwiedzając Chorwację i podróżując przez słoneczne wybrzeże, nie można pominąć wizyty nad całym kompleksem kaskad wodnych, tworzących wyjątkowej urody wodospad Skradinski Buk. To największy i najbardziej znany wodospad w tej części basenu Morza Adriatyckiego.

 

 

  Wodospad Skradinski buk jest ostatnią i siódmą barierą na rzece Krka, w odległości 49 km od źródła i 13 km od wodospadu Roški slap. Można dojechać bezpośrednio z Szybenika, co wybiera zdecydowana większość zwiedzających. W sezonie należy liczyć się z dużą ilością osób które docierają tutaj także autokarami z wycieczkami zorganizowanymi. Planując wizytę w tym kompleksie, warto przyjechać tuż po otwarciu. Ja wybrałem drogę wodną małym statkiem z wyspy Visovač a że dopłynąłem przed południem, ruch był już całkiem spory.

 

 

Skradinski buk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków w Parku Narodowym Krka. Połączone wody rzek Krka i Čikola płyną przez siedemnaście stopni wodnych na Skradinskim buku, rozmieszczonych na długości 800 metrów. Szerokość kaskad wynosi od 200 do 400 metrów, a całkowita różnica wysokości wynosi 45,7 metra. W górnej części kaskad znajdują się małe jeziora, małe strumienie i wysepki z bujną roślinnością. Nad wodą zwiedzanie ułatwiają drewniane pomosty a cała ścieżka ma ponad dwa kilometry.

 

 

W otoczeniu wodospadów odrestaurowano okoliczne młyny wodne, młyny foluszowe i myjnie, które przez wieki wykorzystywały siłę wody. Tradycje architektury ludowej zostały pokazane w wyposażaniu poszczególnych młynów zamienionych w sklepy z pamiątkami i tawerny, inne przekształcono w miejsca wystawowe. Na lewym brzegu rzeki znajdują się pozostałości pierwszej chorwackiej elektrowni wodnej Krka (Jaruga I), która została uruchomiona 28 sierpnia 1895 roku, zaledwie dwa dni po uruchomieniu pierwszej elektrowni wodnej na rzece Niagara . Obecna elektrownia wodna Jaruga II została zbudowana w 1904 roku.

 

 

https://www.npkrka.hr/hr/posjeti/sadrzaji/skradinski-buk/

 

Skradinski Buk to ostatnia, siódma najdłuższa zapora trawertynowa na rzece Krka i jednocześnie najdłuższa zapora trawertynowa w Europie. Jest to jeden z najbardziej niezwykłych i najpiękniejszych krajobrazów Parku Narodowego „Krka”.

 

 

Wokół wodospadu prowadzi ścieżka edukacyjna o długości 1900 m, po której obowiązuje ruch jednokierunkowy. Ścieżka składająca się z pomostów, kładek i mostów, prowadzi przez najbardziej widokowe miejsca.
-  Dawne młyny wodne zostały odrestaurowane i służą jako prezentacja dawnego rzemiosła
-  Na trasie można zobaczyć pozostałości elektrowni Krk HPP z 1895 roku, która jako pierwsza na świecie oświetliła miasto
-  Na Skradinskim buku znajdują się dwie restauracje
-  W etno-wiosce na Skradinskim Buku znajdują się sklepy z pamiątkami
-  Dotykowa mapa Skradinskiego buku znajduje się na „cesarskim punkcie widokowym”
-  Podczas pobytu w Parku, psy muszą być prowadzone na smyczy

 

 


Ze Skradinskiego Buku można wybrać się na rejs statkiem do Visovac, który trwa dwie godziny, do wodospadu Roško, który trwa cztery godziny i Tork, który trwa godzinę (w obie strony).
-  Bilet wstępu na Skradinski buk obejmuje jednorazowe zwiedzanie wszystkich obiektów lądowych parku.
-  Na Skradinskim buku nie wolno wchodzić do wody. Dawniej można było się kąpać, lecz tak duża ilość osób zagrażała ekosystemowi i zatracała uroki tego miejsca.
-  Do Skradinskiego Buku prowadzą dwa wejścia: wejście od strony Lozovac (po zejściu  na ląd ze statku) i wejście do Skradinskiego drogą lądową.

 

 

Park Narodowy Krka


Park Narodowy Krka jest miejscem, gdzie piękno przyrody splata się z bogatym dziedzictwem kulturowym. Ten niezwykły park, położony wzdłuż rzeki Krka, kryje wiele niesamowitych zabytków.  Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w Parku Narodowym Krka jest klasztor franciszkanów na malowniczej wysepce Visovac. Przy klasztorze znajduje się galeria obrazów oraz kościółek, którego korzenie sięgają XIV wieku. To miejsce emanuje spokojem i historią, przyciągając zwiedzających swoją urodą. W górnej części kanionu rzeki Krka znajduje się prawosławny klasztor - Monastyr Krka. To interesujące miejsce, które wzbogaca kulturowe bogactwo parku. Ponadto, nad wodą wznosi się kilka starych twierdz, które zachwycają swoją architekturą i historią. Zwiedzając Park Narodowy Krka, warto zobaczyć stare młyny wodne, które dziś pełnią funkcję małych muzeów etnograficznych. Można tam dowiedzieć się, jak w przeszłości mielono zboże, a przewodnicy w tradycyjnych strojach ludowych zachęcają do zgłębiania historii i tradycji tego regionu. Główną atrakcją Parku Narodowego Krka jest siedem kaskad i wodospadów. Najszerszy z nich to Roški Slap, a największy i najbardziej znany to Skradinski Buk. Te imponujące dzieła natury robią niezapomniane wrażenie na odwiedzających.  Park Narodowy Krka to także miejsce, które uwielbiają najmłodsi. Dzieci z zaciekawieniem obserwują przewodników ubranych w tradycyjne stroje i bawią się wśród przyrody. To idealne miejsce na rodzinny wypad pełen fascynujących przygód. Park Narodowy Krka to oaza przyrody i kultury, która oczarowuje każdego odwiedzającego. Niezwykłe widoki, zabytki i spokój tego miejsca sprawiają, że to niezapomniane doświadczenie dla wszystkich miłośników natury i historii.

 

 

Chorwacka przygoda szlakiem rzeki Krka i pięknych wodospadów

 

Topoljski buk, pod którym wypływa rzeka Krka.

 

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak
 
 
 
 

Chorwackie parki narodowe – perełki chorwackiej przyrody

 

Park Narodowy Krka, © Albin Marciniak

 

Skradinski Buk 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com