Twierdza Knin, główna rezydencja chorwackich monarchów

Twierdza Knin, główna rezydencja chorwackich monarchów

  Twierdza Knin znajduje się w sąsiedztwie najwyższej góry w Chorwacji, Dinary, oraz w pobliżu źródła rzeki Krka. Jest to druga co do wielkości twierdza w Chorwacji i najważniejsza twierdza obronna, a także historyczne miasto w powiecie Šibenik-Knin w Dalmacji. Twierdza stanowiła główną rezydencję chorwackich monarchów, a obecnie to żywy zabytek kultury z muzeum, przestrzeniami wystawienniczymi i restauracją.

 

 

Wyruszając w głąb kraju, oddalając się od Adriatyku by wspiąć się na najwyższą górę Chorwacji, czy też zobaczyć z bliska fenomen przyrodniczy, jakim jest źródło rzeki Cetina, Nie można pominąć wizyty na zamkowym wzgórzu. Tutaj, ponad miastem o tej samej nazwie wznosi się potężne niegdyś zamczysko. Piękna panorama rozciąga się na rozległe tereny sięgające od pasma Dinary, po Szybenik nad Adriatykiem.  Jak wielki to obiekt obronny, niech świadczy choćby ta jedna liczba - 460 metrów to długość zabudowy zamczyska na skalnym wzgórzu.

 

Twierdza Knin zajmuje powierzchnię 123 143 m2. Ma aż 470 m długości, 110 m szerokości i 342 m n.p.m. Wewnątrz murów zajmuje powierzchnię 48 000 m2 a historyczny rdzeń ma 105 000 m2. Budowla jest nieprzerwanie odnawiana od 1963 r. Twierdza składa się z kilku części a jest ich pięć: Górne miasto (zamek Kin), Zamek Lab (Korlat, Bandjera), Średnie miasto, Dolne miasto i stacja Belvedere. Na zamek prowadzi droga dojazdowa oraz strome schody biegnące zboczem góry na której zbudowano twierdzę. Spacer po twierdzy to też świetne widoki na otaczające miasto pasma górskie oraz na wąwóz i sam wodospad Topoljski buk. Ochłodzić się można w częściach muzealnych lub odpocząć w restauracji z tarasem widokowym. Knin po raz pierwszy wzmiankowany w X wieku. Knin był średniowieczną stolicą Królestwa Chorwacji około 1080 roku, podczas rządów króla Dymitra Zwonimira.

 


Zwiedzanie 
codziennie od 09.00 do 18.00 
w sezonie wakacyjnym do 09.00 do 20:00

CENY BILETÓW I ZWIEDZANIA Z PRZEWODNIKIEM:

    Dorośli: 6 €
    Grupy zorganizowane: 4 €
    Grupa liczy od 20 do 50 osób
    Dzieci w wieku 7 – 18 lat: 4 €
    Bilet ważny jest na wszystkie otwarte wystawy
    przestrzenie i kompleks zewnętrzny Twierdzy
    Wstęp bezpłatny: chorwaccy weterani, dzieci do 12 roku życia i mieszkańcy Knin
    PŁATNOŚĆ: TYLKO GOTÓWKĄ

Zwiedzanie także w języku angielskim

PARKING: Tak, niedaleko Muzeum, przy bramie Loredana.

Adres: Tvrđava 3, Knin, Chorwacja

https://www.kninskimuzej.hr

 


Dyrektor Twierdzy Knin - Ante Šimić

 

Historia Twierdzy Knin

 

W czasie wojny domowej teren Twierdzy wraz z budynkami Muzeum został zdewastowany, a zbiory częściowo splądrowane. Muzeum zostało ponownie otwarte dla publiczności w 1996 roku, a jego zbiory eksponowano w południowej części Twierdzy, w trzech odnowionych budynkach stacji Belveder. Stała ekspozycja składa się z materiałów etnograficznych, archeologicznych i (częściowo plenerowych) kulturowo-historycznych i geologiczno-paleontologicznych. Kolekcja geologiczno-paleontologiczna obejmuje okazy geologiczne i skamieniałości znalezione w okolicach Knina.

 

W zbiorach archeologicznych znajdują się materiały z terenu Knina począwszy od czasów prehistorycznych, czyli od mezolitu, aż po późne średniowiecze. Do zabytków kamiennych pochodzących ze starożytności, średniowiecza i późnego średniowiecza zaliczają się fragmenty architektury (architrawy, belki, podstawy kolumn), ołtarze, portrety bóstw, stele, tegule i tak dalej.

 


Ekspozycja etnograficzna prezentuje meble, artykuły gospodarstwa domowego, przedmioty wykonane tradycyjnym rzemiosłem ludowym (związanym z obróbką wełny, garncarstwem, koszykarstwem i rzeźbieniem w drewnie) oraz stroje ludowe z terenu Zagłębia Dalmacji i Bukowicy z XIX i XX wieku.

 

 

Ekspozycja, zaplanowana w trzecim budynku Belwederu, zaprezentuje materiały historyczne i kulturowo-historyczne od początków miasta we wczesnym średniowieczu po dzień dzisiejszy. Będzie zawierał wybór materiałów z Działu Kulturowo-Historycznego, w którym znajdują się przedmioty codziennego użytku używane w gospodarstwie domowym: meble, naczynia itp.; przedmioty rzemiosła artystycznego z końca XIX i początku XX wieku; obiekty techniczne z początku i pierwszej połowy XX w. (magnetofon, radio, rzutnik przezroczy, kamera i in.); stara broń; ryciny przedstawiające Knin z XVII i XVIII w., różne mapy z XVIII i XIX w., stare pocztówki przedstawiające rozwój urbanistyczny i kształt miasta w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku. W zbiorze znajdują się także fotografie dokumentalne i inne materiały dokumentalne (dokumenty oryginalne) z końca XIX i początku XX w., świadczące o ówczesnym życiu gospodarczym i kulturalnym miasta.

 

 

W ostatnich latach wyremontowano budynki (trzy obiekty) na stacji Belveder, w których mieścił się budynek kuratorów, kościół św. Barbary, restauracja, sala rady i brama Loredana; w 2015 r. wyremontowano budynek nr 11 na Twierdzy, w którym umieszczono nową ekspozycję dotyczącą Wojny Ojczyźnianej „Operacja Burza 1995”. Równolegle prowadzony jest remont konstrukcyjny murów Twierdzy Knin.

 

 

Muzeum zarządza Twierdzą – zespołem historycznym Knin, a także Podgrađe i niezbadanym obszarem archeologicznym góry Spa, gdzie odkryto późnoantyczne i starochorwackie osadnictwo.

 

 

Muzeum Knina zatrudnia obecnie 17 pracowników, z czego jedną trzecią stanowią pracownicy fachowi, a pozostali pracownicy techniczno-administracyjni. Wystawy odbywają się przez cały rok w kościele św. Barbary, patronki artylerii, oraz w Galerii Muzeum Knina.

 


Muzeum Knina to placówka o ugruntowanej pozycji, działająca nieprzerwanie od ponad 55 lat (9 października 2024 r. będzie obchodzić 55-lecie istnienia) i pomijając (nie)działalność w czasie Wojny Ojczyźnianej, działa owocnie i progresywnie.

 

 

Na zamku, tuż przy głównej bramie znajduje się restauracja z tarasem widokowym. Po zwiedzaniu twierdzy, warto przysiąść przy stoliku, mając przed sobą rozległą panoramę, a także widok na majestatyczny wodospad Topoljski buk, spod którego bierze początek rzeka Krka.

 

 

 

 

 

 

Dyrektor Twierdzy Knin - Ante Šimić oraz autor reportażu Albin Marciniak

 

Po śniadaniu na twierdzy i tęsknym spojrzeniu w stronę Dinary ruszyłem w dalszą drogę. Albert Einstein kiedyś powiedział: "Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz". Takie też było moje założenie tej wędrówki - jak najbliżej przyrody. To główny powód dlaczego zdecydowałem się na pieszą wędrówkę przez piękny region Chorwacji, od Dinary po Szybenik: 

Szlak rzeki Krka i pięknych wodospadów - od Dinary po Adriatyk

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com