Katakumby Klasztoru Aładża w Bułgarii

Katakumby Klasztoru Aładża w Bułgarii

Katakumby Klasztoru Aładża w Bułgarii

 

  Wypoczywając w Złotych Piaskach na słonecznym wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii, wiele osób poszukuje czegoś więcej niż tylko wody i słońca. Miejsc które w okolicach wybrzeża warto odwiedzić jest wiele, a jednym z nich jest Aładża Monastir i katakumby.

 

Aładża Monastir jest najbardziej znanym, średniowiecznym klasztorem skalnym na terenach bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, zamieszkiwanym przez mnichów pustelników w XII-XIV wieku. Klasztor jest częścią obszernego kompleksu skalnego na terytorium północno-wschodniej Bułgarii, związanego z szeroko rozpowszechnioną w XIII-XIV wieku nauką o "światłości Bożej na górze Tabor" - hezychazmu.

 

Klasztor Aładża katakumby 4

 

Rysunek przedstawiający część katakumb w formie pierwotnej.

 

 

 

   Systematyczne badania tego chrześcijańskiego zabytku zostały zapoczątkowane pod koniec XIX wieku przez ojców bułgarskiej archeologii - braci Karela i Hermina Skorpil.

   Pomieszczenia klasztoru zostały wykute na dwóch poziomach, w skale wapiennej o wysokości prawie 40 metrów. Na pierwszym poziomie znajduje się cerkiew klasztorna, cele mnichów, kuchnia z refektarzem, mała cerkiew przeznaczona na modlitwy pogrzebowe, krypta (kostnica) i pomieszczenia gospodarskie. Na drugim poziomie znajduje się naturalna, skalna wnęka, a w jej wschodniej części znajduje się mała kapliczka. W kapliczce tej zachowana została część oryginalnych fresków. Z jednego poziomu na drugi można się było dostać za pomocą drewnianej drabiny.

   W odległości ok 700 m na zachód od klasztoru znajduje się inny kompleks skalny, nazywany przez braci Skorpil "Katakomby". Znalezione tam wykopaliska - monety, ceramika, rysunki naskalne i in. są świadectwem, że Katakomby były zamieszkiwane w epoce wczesnochrześcijańskiej (V-VI wiek).

    Pod koniec XIV wieku, gdy Bułgaria znalazła się w niewoli tureckiej, Aładża Manastir stopniowo ulegała opustoszeniu i prawdopodobnie pod koniec XV wieku klasztor został całkowicie opuszczony.

   Chrześcijańska nazwa klasztoru nie jest znana. Natomiast nazwa "aładża" posiada pochodzenie arabsko-perskie i oznacza "pstry, kolorowy". Na początku ubiegłego wieku Karel Skorpil zapisał legendę, według której patronem klasztoru był święty Spas (Chrystus Zbawiciel).

   W 1912 r. Aładża Manastir został ogłoszony zabytkiem archeologicznym, antycznym i średniowiecznym, o znaczeniu narodowym. Niezwykłe kształty architektoniczne, wiele legend o ukrytych skarbach i błądzących wśród ruin duchów mnichów stwarzają tu atmosferę tajemniczości i mistyki, która przyciąga wielu wielbicieli z bliska i daleka.

   W ciągu jednego wieku, wszystkie te fakty utwierdzają Aładża Manastir jako jedną z najbardziej ciekawych destynacji turystycznych bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, która wchodzi w skład prawie wszystkich światowych przewodników.

   W 2019 r. dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Warna powstał audio-wizualny spektakl "Legendy z Aładża Manastir", który otrzymał nagrodę Bułgarskiej Asocjacji Hotelarskiej i Restauracyjnej jako "Atrakcja kulturalna roku 2010".

 

Klasztor Aładża katakumby 7

 

 

    Osobami które dały początek i można powiedzieć że były ojcami bułgarskiej archeologii, są bracia Karel i Hermenegild (Hermin) Skorpil, urodzeni w mieście Wysokie Myto w północnych Czechach. Po ukończeniu studiów, obaj przybyli do Bułgarii na zaproszenie ówczesnego ministra ministra oświaty narodowej Konstantina Jirecka.

  Jeszcze z chwilą przyjazdu do Bułgarii duże wrażenie na braciach Skorpil wywarła wielka ilość zabytków z różnych epok. W celu zachowania tego wyjątkowego dziedzictwa kulturalnego i utworzenia nowej kultury związanej z nim w duchu najlepszych tradycji europejskich, bracia Skorpil poświęcają całe swoje życie na zapoczątkowanie nauk archeologicznych w Bułgarii i utworzenie szerokiej sieci muzeów i zbiorów muzealnych.

   Z inicjatywy braci Skorpil w Warnie, w 1901 r. powstaje najstarsze towarzystwo archeologiczne w Bułgarii. W 1906 r. towarzystwo to zajmuje się sprawą zbadania i ocalenia klasztoru Aladża (Aładża Monastir). W ciągu kilku dziesięcioleci bracia Skorpil organizują uporządkowanie i badanie zasypanych pomieszczeń klasztoru skalnego. Dzięki ich inicjatywie i decyzją Komisji do spraw antycznych przy Ministerstwie Oświaty Narodowej w 1912 r. Klasztor Aładża Monastir został ogłoszony zabytkiem narodowym.

   Jednocześnie Karel Skorpil organizuje z własnej inicjatywy i często na własny koszt wiele podróży, wykopalisk i badań na terenie całego kraju. Odkrycie, że w pobliżu wioski Aboba - Pliska znajduje się pierwsza stolica średniowiecznej Bułgarii, Karel Skorpil uważa za swoją największą zasługę w stosunku do historii Bułgarii i dlatego, krótko przed śmiercią wyraża życzenie, aby zostać pochowanym w tym właśnie miejscu.

   Dzięki swym osiągnięciom naukowym Karel Skorpil został członkiem instytucji archeologicznych w Sofii, Berlinie, Wiedniu, Rzymie i Atenach, członkiem towarzystwa historycznego w Odessie i członkiem Instytutu Archeologicznego Rosji w Konstantynopolu, a od 1918 r. był członkiem Bułgarskiej Akademii Nauk.

 

 

Klasztor Aładża katakumby 5

 

Makieta katakumb w skałach, przedstawia stan przed zawaleniem się części skały ze ścian i sklepień. Dzisiaj można zobaczyć katakumby w większości odsłoniętej formie.

 

 

Klasztor Aładża katakumby 6

 

Ten budynek muzealny znajdujący się ok 200 m od katakumb, powstał w 1975r specjalnie na potrzeby Złotego Skarbu Warneńskiego znalezionego w 1972r. Dopiero w 1982 roku skarb przeniesiono do Muzeum Archeologicznego w Warnie. Obecnie można zapoznać się z historią klasztoru oraz katakumb. W muzeum prezentowane są także pokaźne fragmenty mozajek rzymskich.

 

 

Klasztor Aładża katakumby 8

 

Muzeum otoczone jest zielenią a katakumby w skałach dzieli od budynku muzeum ok 200 metrów.

 

 

ul. "Цар Симеон I" 6А, 9000 Varna Center, Varna

http://www.bulgariamonasteries.com/aladja_manastir.html

lokalizacja na Google Maps

 

 

Klasztor Aładża katakumby 9

 

 

Klasztor Aładża katakumby 10

 

 

Klasztor Aładża katakumby 11

 

 

Klasztor Aładża katakumby 12

 

 

Klasztor Aładża katakumby 14

 

 

Klasztor Aładża katakumby 15

 

 

Klasztor Aładża katakumby 16

 

 

Klasztor Aładża katakumby 17

 

 

Klasztor Aładża katakumby 18

 

 

Klasztor Aładża katakumby 19

 

 

Klasztor Aładża katakumby 20

 

 

Klasztor Aładża katakumby 21

 

 

Klasztor Aładża katakumby 22

 

 

Klasztor Aładża katakumby 23

 

 

Klasztor Aładża katakumby 24

 

 

Klasztor Aładża katakumby 25

 

 

Klasztor Aładża katakumby 26

 

 

Klasztor Aładża katakumby 27

 

 

Klasztor Aładża katakumby 28

 

 

Klasztor Aładża katakumby 29

 

 

Klasztor Aładża katakumby 30

 

 

Klasztor Aładża katakumby 31

 

 

Klasztor Aładża katakumby 32

 

 

Klasztor Aładża katakumby 33

 

 

Klasztor Aładża katakumby 34

 

 

Klasztor Aładża katakumby 35

 

 

Klasztor Aładża katakumby 36

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com