Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wyspa i Klasztor Świętej Anastazji na Morzu Czarnym u wybrzeży Bułgarii

 

    Bułgaria od wielu lat jest bardzo popularnym wakacyjnym kierunkiem wśród rodaków. Wybrzeże Morza Czarnego przyciąga piaszczystymi plażami, bogatą ofertą noclegową i gastronomiczną oraz przystępnymi cenami. Jednak coraz więcej wczasowiczów poza opalaniem i kąpielami, poszukuje ciekawych miejsc czy obiektów które można zwiedzić. Oferta jest bardzo bogata o czym przekonuje się każdy kto wyjdzie poza obszar hotelu w którym wypoczywa. Jednym z takich miejsc które warto a od niedawna z dużym ułatwieniem można zwiedzić, jest Wyspa Świętej Anastazji.

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 10

 

Wyspa po latach 60


Od lat 60. do 80. ubiegłego wieku wyspa stała się ulubionym miejscem bohemy z Burgas. Jego „gubernatorem” przez wiele lat był wielki poeta Christo Fotew, który spędził tam wiele czasu.
W tym czasie istniała na wyspie restauracja, hotelik, kościół i molo.Wyspa stała się również popularna dzięki filmom Rangela Vulchanova „Na małej wyspie” i „Wyspa” Kamena Kaleva z udziałem Laetitii Casty.Od 2001 roku Święta Anastasia ma status zabytku kulturowego i historycznego. 

 

Latarnia

Latarnia morska na wyspie została zbudowana w 1889 roku. Główna konstrukcja latarni opierała się na żelaznym słupie, wznoszącym się 40 metrów nad poziomem morza, a przy dobrej pogodzie światło było widoczne z odległości 10 mil.
W 1912 roku w północnej części wyspy położono fundamenty pod nową latarnię morską, która do dziś kieruje statkami. Widoczna do dzisiaj latarnia została uruchomiona po raz pierwszy 13 czerwca 1914 roku.

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 8

 

Wyspa św. Anastazji dzisiaj

   Najbardziej romantyczne miejsce w Zatoce Burgas to właśnie Wyspa Św. Anastazji, która oferuje cudowne zioła i mikstury w Lekarnie, średniowiecznej celi klasztornej, w której można spędzić noc, oraz restauracji z autentycznymi lokalnymi potrawami ze starych receptur. Można się tam dostać łodzią odpływającą z „Magazia 1”, w porcie morskim w Burgas.

Do niedawna było to bardzo utrudnione a dostanie się na wyspę dosyć skomplikowane, ale od maja 2014 roku jest ważnym elementem turystyki Burgas. Dzięki wygranemu i realizowanemu przez Gminę projektowi „Dziedzictwo kulturowe i historyczne Wyspy Świętej Anastazji” oraz „Miasto Burgas – atrakcyjną i konkurencyjną destynację turystyczną” finansowany w ramach Programu Operacyjnego „Rozwój Regionalny”.

Aby ułatwić dostanie się na wyspę i zwiększyć możliwości logistyczne, rozbudowywane jest nabrzeże i dobudowywane jest molo na wyspie. Dzięki temu wycieczki na wyspę będą mogły odbywać się przez cały rok.

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 3

 

Wyspa św. Anastazji: wycieczka z Burgas w obie strony

Ok. 3 godziny. 30 minutowy rejs w jedną stronę, 2 godziny na wyspie - bilet to ok 115 zł (w przeliczeniu)
 
Statek wycieczkowy z Burgas wypływa o godz. 10.00 , 13.30 i 17.00
 
Statek “Anastasia” tel. +359 882 004 124, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Ceny biletów w obie strony na podróż na wyspę statkiem „Anastasia”:
 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 9

 

Historia


Najwcześniejsza obecność człowieka na wyspie jest potwierdzona w okresie późnego antyku (IV – VI w.). Dowodem na to jest obfity materiał ceramiczny znaleziony w trakcie badań podwodnych przeprowadzonych w 1973 roku.W ostatniej dekadzie XVII wieku wyspa św. Anastazji została po raz pierwszy zaznaczona na mapie Morza Czarnego przez holenderskiego kartografa Nicholaesa Witsena. 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 11

 

Bułgarski „Alcatraz”


Klasztor istniał do 1923 roku, następnie został przekształcony w więzienie. Na wyspie przebywało w celach 132 komunistów i rolników. Trudne utrzymanie więzienia na wyspie zmusiło rząd do przeniesienia więźniów na posterunek policji w Burgas, a część z nich została zwolniona.Po ataku w kwietniu 1925 r. na kościół św. Nedelii w Sofii wyspa została ponownie zamieniona w więzienie. 29 lipca 43 więźniom udało się uciec dwoma łodziami wiosłowymi i dopłynęli do przylądka Czukalya,  skąd przedostali się w głąb lądu a następnie ukryli się na górze Strandża. Na ich pamiątkę część klasztoru została później przekształcona w muzeum.

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 27

 

Muzeum

Na drugim piętrze dużego budynku klasztornego znajduje się interaktywna wystawa muzealna, która przedstawia bogatą historię wyspy św. Anastazji.
Przeszłość wyspy ujawnia się jako skarbiec piratów, klasztor, cele więzienne i inspirujące miejsce dla wielu pisarzy i poetów.

Ciekawą częścią muzeum jest udane połączenie tradycyjnej ekspozycji z interaktywnymi metodami wizualizacji. Muzeum daje możliwość odczucia wyjątkowych wrażeń, zanurzenia się w historii wyspy.

Ekspozycja muzealna obejmuje sześć oddzielnych sal, a każda z nich ukazuje inny etap historii wyspy św. Anastazji.


 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 19

 

Menadżer wyspy, dbający o każdy element i wszystko co się na wyspie dzieje.

http://anastasia-island.com/

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 23

 

Klasztor


   Klasztor „Św. Anastasia Pharmacolitria (Uzdrowicielka)” to jedyny wyspiarski klasztor w Bułgarii, którego część zachowała się do dziś.
W średniowieczu takie święte sanktuaria istniały na sozopolskich wyspach św. Iwana, św. Kirika i Julity oraz na wyspie św. Tomasza, ale obecnie zachowały się jedynie pozostałości archeologiczne.Najwcześniejsze dowody na istnienie klasztoru pochodzą z XV wieku. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie palony i atakowany przez piratów.Kościół klasztorny, zwany „Uspenie Bogorodichno”, jest niewielki, ma solidną kamienną konstrukcję, wzmocnioną drewnianymi podporami.
Ta najstarsza część kościoła została później zamieniona na ołtarz. Pomiędzy ołtarzem a późniejszą rozbudową klasztoru znajduje się niezwykły drewniany ikonostas z 1802 roku.
Nowo odkryta w trakcie prac konserwatorskich inskrypcja świadczy o budowie kamiennej budowli w 1772 roku. Na początku XIX wieku inskrypcja ta została wkomponowana w nowo wybudowany klasztor.

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 20

 

Kościół

Kościół klasztorny „Wniebowzięcie NMP”, zbudowany w XV-XVI wieku, jest niewielki, ale o stabilnej konstrukcji kamiennej i drewnianych rekwizytach. Jest to najstarsza część klasztoru i została zamieniona na ołtarz. Pomiędzy nim a najnowszą rozbudową kościoła znajduje się niezwykły drewniany ikonostas z 1802. Prawie w każdym szczególe ikonostasu, pomiędzy elementami barokowymi, można zobaczyć bułgarskie rośliny. Panele pokryte są uroczymi kwiatami bułgarskich ogrodów.

Godne uwagi są również zachowane malowidła ścienne z różnych etapów historii (X-XI i XII-XIV w.). Cudem przetrwała wspaniała ikona św. Anastazji, którą dziś można oglądać w kościele „Św. Maryja Dziewica" w Burgas.
Do dziś w fundamentach kościoła na wyspie spoczywają pierwsi mnisi, którzy zapoczątkowali chrześcijaństwo na wyspie św. Anastazji.

Według kalendarza prawosławnego Święta Anastazja jest czczona 22 grudnia, ale coroczne święto wyspy obchodzone jest 15 sierpnia, ponieważ na małą wyspę trudno jest dotrzeć zimą.

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 30

 

Życie św. Anastazji


   Św. Anastazja „Pharmakolytria” należy do nielicznych kobiet-męczenników, czczonych z niezwykłą gorliwością i miłością zarówno ze strony Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego.Anastasia urodziła się w Rzymie w rodzinie szlacheckiej. Jej ojciec był protestantem, a matka Favsta wyznawała chrześcijaństwo. Jej nauczycielem chrześcijaństwa był Chryzogon, później kanonizowany.
Po śmierci matki Anastasia została zmuszona do poślubienia senatora Pomplija. Aby chronić swoją czystość, udawała, że jest nieuleczalnie chora, więc nie pozwoliła mężowi na zbliżenia.
Pompliy narażał swoją żonę na upokorzenia i zniewagi, ale wkrótce zginął, gdy jego statek zatonął podczas sztormu. W ten sposób Anastazja pozostała wdową i zaczęła wykorzystywać swój majątek, aby ulżyć cierpieniom uwięzionych chrześcijan. Zaczęła podróżować od miasta do miasta i wszędzie zachęcała swoich współwyznawców, dając im jedzenie i leczenie, a kiedy tylko mogła, Anastasia płaciła sowicie strażnikom za ich uwolnienie.
Stopniowo studiowała rzemiosło medyczne od najlepszych i stała się legendarną uzdrowicielką. Dlatego nazwano ją „Pharmakolytrią” – z greckiego „zbawicielką cierpień”.W tych latach cesarz Dioklecjan poddawał chrześcijan największym prześladowaniom w historii Kościoła. W tym czasie Anastasia przebywała w prowincji Illyricum w mieście Sirmium.
Pewnego ranka poszła jak zwykle do więzienia i zastała je puste – poprzedniej nocy wszyscy chrześcijanie zostali zabici. Płakała i dla wszystkich stało się jasne, że jest chrześcijanką.
Natychmiast ją aresztowali i pomimo osobistych napomnień cesarza Anastazja nie wyrzekła się wiary chrześcijańskiej i została wtrącona do więzienia. Pomimo że nie dostawała jedzenia, żyła przez 60 dni.
Po tym okresie więzienia wraz z innymi 121 więźniami, została załadowana na celowo uszkodzony statek. Dzięki modlitwom Anastazji statek nie zatonął a więźniom udało się sprowadzić go do najbliższego brzegu.
Kiedy gubernator Illyric dowiedział się o kolejnej nieudanej próbie zabicia, nakazał rozciągnąć Anastasię między czterema filarami i spalić żywcem.22 grudnia wyrok został wykonany. Według kościelnej legendy św. Anastazja zmarła, ale jej ciało pozostało nienaruszone przez ogień. Wspomnienie Świętej obchodzone jest 22 grudnia - dzień jej męczeństwa.

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 5

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 6

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 4

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 2

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 12

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 13

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 14

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 15

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 16

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 17

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 18

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 28

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 21

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 22

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 24

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 25

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 26

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 29

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 31

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 32

 

 

Wyspa i Klasztor św. Anastazji w Bułgarii 1

 

 

 

Katakumby Klasztoru Aładża w Bułgarii

 

Klasztor Aładża katakumby 32

 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 315 gości oraz 0 użytkowników.