Farma małży i restauracja nad morzem, Dalboka, Bułgaria

Farma małży i restauracja nad morzem, Dalboka, Bułgaria

Farma małży i restauracja nad morzem, Dalboka, Bułgaria

Dalboka w tej części Bułgarii to punkt obowiązkowy dla fanów owoców morza bo to raj dla miłośników muli.

Miejsce z wyjątkowym klimatem, gdzie miłośnicy owoców morza mogą się delektować fantastycznym jedzeniem oraz pięknymi widokami. Mule na stół trafiają prosto z Morza Czarnego a farma jest tuż obok restauracji. Całość dopełniona dobrze schłodzonym białym winem, oczywiście także Bułgarskim.

 

 

Farma małży i restauracja z owocami morza znajduje się w połowie drogi między miastem Kawarna a wsią Bulgarevo, Dalboka w Bułgarii.

Dalboka The Mussel Farm, По средата на пътя г.Каварна- с.Българево, 9650 Дълбока, Bułgaria

https://www.dalboka.eu/bg/

 

 

 

 

 

Królestwo małży!

Na północy, w Dobrudży, w jednym z najczystszych obszarów bułgarskiego Morza Czarnego, w pięknej zatoce Kaliakren, znajduje się hodowla małży Dalboka. Hoduje się tu czyste ekologicznie małże czarnomorskie znane ze swojego smaku.

Małże są preferowanym i zdrowym pokarmem od czasów starożytnych! Już 2000 lat temu Rzymianie włączyli małże do swojego jadłospisu. Od tego czasu do dziś spożycie małży rośnie ze względu na wyśmienite potrawy, które można przyrządzić oraz wyjątkowy skład i dobroczynne składniki ich mięsa. Małże są naturalnym „bioindykatorem” czystości wody, w której żyją – rozwijają się tylko w czystych wodach!

 

 

Na samym brzegu morza nad zatoką i farmą znajduje się restauracja z małżami Dalboka. Restauracja oferuje bogate menu świeżych przegrzebków zebranych z hodowli tuż obok, a także różnorodne dania z owoców morza. Bogate i wyśmienite menu zadowoli nawet najbardziej wybredne gusta. Oprócz specjałów ze skorupiaków w menu znajdują się wyselekcjonowane specjały z ryb i ryb, świeże sałatki, przystawki, a także dania z wieprzowiny i kurczaka, stworzone z niepowtarzalnym smakiem. Tutaj można cieszyć się wspaniałym widokiem i słuchać szeptu fal oraz zanurzyć się w niesamowitej atmosferze.

 

 

 

 

Przylądek Kaliakra to jedno z najpiękniejszych miejsc wzdłuż bułgarskiego wybrzeża. Kaliakra została ogłoszona obszarem chronionym ze względu na swoje ogromne piękno – jest to wyjątkowe połączenie stromych klifów i krystalicznie czystej wody morskiej. Obszar ten słynie również z delfinów, różnorodnych ptaków morskich gniazdujących na skałach. Ogromne bogactwo flory i fauny na obszarze Przylądka Kaliakra wynika głównie z ekologicznie czystego terenu, nietkniętego działalnością człowieka i z tego powodu zachowującego swoje pierwotne piękno. Rozciągający się na ponad dwa kilometry na Morzu Czarnym Kaliakra jest znany jako najdłuższy przylądek na Półwyspie Bałkańskim. Przylądek Kaliakra znajduje się 72 km na północ od Warny i tylko 12 km od małego miasteczka Kawarna.

 

 

 

W 1444 r. wojska rycerskie Władysława Warneńczyka zatrzymały się na przylądku Kaliakra w marszu przeciwko Imperium Osmańskiemu. 31 lipca 1791 roku rozegrała się tutaj największa bitwa na Morzu Czarnym. U zachodniego wybrzeża eskadra rosyjska pod dowództwem admirała Uszakowa pokonała turecką armadę. To zwycięstwo zakończyło wojnę rosyjsko-turecką z lat 1787-1791.

 

 

 

Według pięknej legendy Przylądek Kaliakra nosi imię młodej pięknej dziewczyny, która rzuciła się ze skalistego brzegu, aby nie wpaść w ręce zniewalającego. Opowieść mówi o tym, jak 40 dziewic, w tym Kaliakra, splotło swoje długie włosy i zeskoczyło z klifów dzisiejszego przylądka Kaliakra, aby uniknąć schwytania przez osmańskich niewolników. Inna mitologiczna opowieść związana z tym pięknym zakątkiem bułgarskiego Morza Czarnego opowiada o tym, jak święty Mikołaj (patron żeglarzy) uciekał przed Turkami, a Bóg rozszerzył mu ziemię pod stopami, aby mógł się wymknąć, tworząc w ten sposób przylądek.W końcu św. Mikołaj został schwytany i dziś w tym miejscu na przylądku Kaliakra stoi kaplica, która została odrestaurowana w 1993 roku i jest na jego cześć.

 

 

 

Firma Dalboka Sp. z oo została zarejestrowana w 1993 roku. Specjalizuje się w uprawie i produkcji ekologicznie czystych małży czarnomorskich z gatunku Muthilus Gallaprovincialis. Małże należą do typu filtratorów, a ich głównym pożywieniem jest fitoplankton i zooplankton. Jeden małż filtruje 82 litry wody morskiej przez 24 godziny. Te żywe stworzenia wykazują selektywność w żywieniu.

 

 

 

Środowisko, w którym żyją małże, powinno być bardzo czyste. Gospodarstwa Dalboka znajdują się w jednym z najbardziej czystych ekologicznie obszarów w kraju (północne wybrzeże Morza Czarnego) - w zatoce Kaliakra. Pierwsza eksperymentalna farma podwodna została zbudowana i uruchomiona we wrześniu 1994 roku. W sierpniu 2003 roku firma Dalboka wybudowała w ramach Programu SAPARD hodowlę omułka powierzchniowego o łącznej powierzchni 780 m2. W lipcu 2006 roku firma zrealizowała drugi etap projektu - 1640 m2, również finansowany z Programu SAPARD.

 

 

Nieprzetworzone mięso omułków hodowlanych zawiera: wodę 78-86%, białka 7,9-14,6%, tłuszcze 0,14-3,2%, składniki mineralne 0,89-2,2%. Jeżeli przyjmiemy, że wartość odżywcza jednego jajka to 100, wartość odżywcza kraba to 95%, wartość odżywcza porcji cielęciny to 80%, to wartość odżywcza małży to 98%. Podsumowując, mięso małży jest pokarmem bardzo wysokiej wartości odżywczej i jakości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie & foto: Albin Marciniak

#dalbokathemusselfarm #dalboka #visittobulgaria #bułgaria #mussel #Mule #Mulewbułgarii #localguides #letsguide #niedzielnyturystapl #slowfood #bulgaricus #bułgarskakuchnia #slowdown #bestmussel #landscape #foto #photography #Europe #bestEurope #Amazing #landscape #foto #photography #Europe #Amazing #travel #TopEurope

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com