Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
euro 2021

 
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Podgorica

Klub Podróżników Śródziemie poleca na weekend
z cyklu „Stolice Europy"

Największe miasto i stolica Czarnogóry, jednego z najmłodszych krajów w Europie. Leży na wysokości 44 m n.p.m. Dobre położenie geograficzne między rzekami Ribnicą i Moračą uczyniło miasto atrakcyjnym miejscem do zasiedlenia


    Wjeżdżając do Czarnogóry, jednym z celów zwiedzania była stolica. Po górskich wędrówkach, noclegu na 2100m n.p.m, lekkim chłodzie i zupkach chińskich nasze myśli były skierowane na jakieś większe miasto. Podgorica ma 137 tys. mieszkańców i należy do najcieplejszych miast kraju. Zdanie z przewodnika nie było zachęcające: „W stolicy nie warto zostawać, bo niewiele tu atrakcji, a noclegi kosztują nieproporcjonalnie więcej niż w reszcie kraju".... Jak to zwykle z nami jest, nie sugerowaliśmy się zbytnio tym osądem. Chcąc samemu to zbadać organoleptycznie wyruszyliśmy na spacer skoro świt. 
Kładka piesza nad rzeką Moracą, w tle most Milenium
 

Nadmienić w tym miejscu muszę, że nocleg 5km od centrum kosztował nas 0zł, w tym doświadczyliśmy miłej nocnej rozmowy z cieciem winnicy obok której się rozbiliśmy, a na dobry sen podarował nam worek winogron prosto z krzaczka, prosząc tylko o wodę dla psa, który też pilnował terenu. Tym sposobem już polubiliśmy Podgoricę.
 


 

Polskie tłumaczenie nazwy miasta brzmi "Podgórka" – gorica to czarnogórskie słowo oznaczające "górkę" oraz nazwa jednego ze wzgórz w pobliżu miasta. Miasto było również znane jako Doclea w czasach rzymskich. W średniowieczu miasto nazwano Ribnica, a w czasach komunistycznych Titograd – od nazwiska Josipa Broza Tito, dyktatora SFR Jugosławii.
Podgorica jako osada istniała już w XIII wieku naszej ery. Dokumenty wskazują na istniejące wówczas miasto o nazwie Birziminium. Po zakończeniu panowania rzymskiego i przejściu terenów pod rządy osmańskie przemianowano je na Ribnicę. Pod panowaniem tureckim Podgorica była w latach 1466–1878 rozwijając się głównie jako ośrodek rzemieślniczy i handlowy. Pod koniec tego okresu miasto stało się częścią Czarnogóry. W 1918 roku Wielkie Zgromadzenie Serbskie uchwaliło w Podgoricy włączenie Czarnogóry do Serbii, a później Podgorica została włączona do Jugosławii. Miasto przeszło ciężkie czasy włoskiej okupacji oraz bombardowania alianckie...
Jednakże sama stolica, Podgorica, jest miastem niewątpliwie interesującym. Z tego względu chociażby, że przecina je sześć rzek, z których jedna – wiedzie przez samo centrum, urozmaicając je malowniczymi przełomami.
 


 
Rzeka Moraca
 

Gdyby ktoś chciał narzekać na brak cennych zabytków, należy pamiętać, że w roku 1944 Podgorica została zbombardowana i całkowicie zrównana z ziemią przez naloty alianckie. 19 grudnia 1944 miasto zostało wyzwolone. W latach powojennych zostało zbudowane od podstaw w zupełnie nowym kształcie, a jego nazwa zmieniona na Titograd. Do Titogradu została przeniesiona stolica Czarnogóry z Cetynii w 1946 roku. Powrót do dawnej nazwy nastąpił 2 kwietnia 1992 roku.
Jednym z zabytków architektury jest znajdująca się w centrum, XVIII-wieczna wieża zegarowa (Sahat kula), wzniesiona przez Turków, będąca po dziś dzień ozdobą muzułmańskiej dzielnicy. Ta czworoboczna konstrukcja stoi na placu Trg Vojvode Osmanagića w dzielnicy Stara Varoš.
 

 

Wartym zwiedzenia jest również Muzeum przyrodnicze posiadające bogatą kolekcję zbiorów flory i fauny oraz Muzeum Archeologiczne, do którego zbiorów należą eksponaty pochodzące z rzymskiego miasta Duklja. Dzielnica Nova Varoš położona jest u stóp wzgórza Gorica, wznoszącego się na północ od centrum. Na stokach Goricy powstał park miejski, a szczyt góry jest dobrym punktem widokowym, a którego rozpościera się panorama miasta.
 


 
Wejście do parku
 
 
 
Przez park wiedzie wiele ścieżek, na których głównie można spotkać starsze osoby uprawiające różne sporty
 

 
 
Owoce rosnące w parku to głównie granaty i oliwki
 


 
 
Pomnik Nieznanego Żołnierza
 


Panorama Podgoricy ze wzgórza:

 
 

Najważniejsza dla miasta świątynia Katedra Zmartwychwstania Chrystusa – nowy serbski kościół prawosławny, uważany za największe miejsce kultu.


 
 
Katedra Zmartwychwstania Chrystusa - najpopularniejsza świątynia w mieście
 

Inne atrakcje
Interesujące wrażenie sprawiają także ruiny grodu Ribnica, datowane na końcówkę XII wieku oraz XIII-wieczna cerkiew św. Jerzego, zachowana co prawda w nie najbardziej okazałej kondycji. Obiekty muzealne w mieście reprezentuje Muzeum Miasta Podgoricy, które istnieje od 60 lat. Znajdują się w nim zbiory etnograficzne, archeologiczne, historyczne i kulturalne. Na spektakl można się udać doCzarnogórskiego Teatru Narodowego. Teatr został założony w 1953 roku, przeszedł pożar i przebudowę, a dziś pełni funkcję Teatru Narodowego. Miłośnicy zakupów powinni udać się na główny plac miasta, jakim jest Plac Republiki. Znajdują się tu najlepsze sklepy oraz skwer z fontannami, gdzie można odpocząć.


 
 

Z obiektów zachowanych w nieco lepszym stanie, na uwagę zasługuje most Milenium – budowla co prawda całkiem nowoczesna, jednakże z pewnością widowiskowa
 

Kładka dla pieszych


 
 

Cały dzień bardzo miło można spędzić na poznawaniu miasta, jeśli temperatura nie przekracza 40 stopni, bo w takim przypadku należy chować się w cieniu, by nie zniechęcić się do tego miasta;) Jak na stolicę, bardzo spokojne i dość prowincjonalne miasto, które jednak prężnie się rozwija.


Tradycyjne spacery
W Podgoricy kultywuje się tradycję wieczornych spacerów. Zanikł obyczaj, zgodnie z którym jedną stroną ulicy spacerowały dziewczęta, a drugą młodzieńcy, ale nadal wielu mieszkańców stolicy Czarnogóry spędza wieczory pod gołym niebem, przechadzając się. Najbardziej popularnym miejscem jest ulica Slobode. Ruchliwa w dzień arteria od wczesnego wieczora do późnej nocy staje się strefą pieszą.


Spacer ulicami w Podgoricy:
 
 
Stadion
podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 535 gości oraz 0 użytkowników.