Muzeum literatury w Odessie

Muzeum literatury w Odessie

  Jednym z wielu miejsc jakie warto a nawet należy odwiedzić będąc w Odessie, jest Muzeum literatury. Zabytkowe wnętrza bogato zdobione i urządzone z przepychem. Każdy przedmiot ma tutaj swoje ściśle określone miejsce. Każda książka czy kartka jest należycie wyeksponowana. Całości dopełnia równie bogato zdobiona sala kameralna, w której odbywają się pokazy czy koncerty.
 
 
muzeum literatury w Odessie
 
 
Wizyta w muzeum zaplanowana na godzinkę, pochłonęła mnie na blisko 3 godziny, a i tak chętnie bym tam powrócił. Podobnie zresztą jak w ogóle do Odessy. Miasto potrafi zachwycać na każdym kroku.
 
Odeskie Literackie Muzeum – to jednocześnie i muzeum historii książki i częściowo, pamiątkowe muzeum, gdzie przedstawione są rzeczy osobiste pisarzy, to pozwoliło na stworzenie – muzeum historii literatury i kultury miasta.
 
Dwadzieścia sal muzealnych rozmieszczonych na dwóch piętrach pałacu, w chronologicznym następstwie opowiadają o historii literackiej Odessy. Obraz każdej sali oddaje atmosferę życia miasta w określonym odcinku czasu, otwiera tajemnice, legendy.
 
Muzeum znajduje się bardzo blisko innego ważnego obiektu jakim jest Teatr Opery i Baletu. Stąd także jest bardzo blisko do słynnych Schodów Potiomkinowskich.
 
 
 
 

 

OLM — jedno z największych literackich muzeów świata. Założone w 1977 roku. Otwarte w 1984 roku. Główny twórca oprawy ekspozycji — najwybitniejszy ukraiński projektant, laureat nagrody nim. T.G.Szewczenka – artysta A.W.HajdamakA. Założyciel i pierwszy dyrektor muzeum — N.A.Brygin

Ekspozycja muzeum — system symboli znaków, w którą wpisane zostały rzeczywiste dokumenty czasu: książki, rękopisy, gazety, pisma, fotografiki, rzeczy osobiste pisarzy, przedmioty epoki. Wystrój muzeum łączy jaskrawa artystyczna narracja z wyraźnym literacko-historycznym wypełnieniem.
 
Muzeum przedstawia nazwiska pisarzy, których losy i twórczość zostały powiązane z Odessa —  I.P.Kotlariewskiego, A.S.Puszkina, A.Mickiewicza do G.Böll, Z.Simenona, B.L.Pasternaka. Obok z wielkimi twórcami literatury — N.W.Gogolem, L.N.Tołstojem, M.M.Kocubinskim, Lesiej Ukrainką, Szolom-Alejchemem, A.P.Czechowym, I.A.Buninem, I.Ja.Frankom, A.A.Achmatowej, I.E.Babelem, I.A.Ilfom, Je.P.Pietrowem, W.P.Katajewym, M.G.Kuliszom. Są tutaj także przedstawieni liczni autorzy tak nazywanego "drugiego rządu" którzy odegrali niebagatelną rolę w kształtowaniu się ojczystej kultury.
 
 

 

 

Музей О. С. Пушкіна

ODESKIE LITERACKIE MUZEUM

ul. Łanżeronowska, 2 | +38048-722-33-70

strona muzeum: 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com