Lourdes i Pireneje Wysokie - Francja - najpiekniejsze miejsca

Lourdes i Pireneje Wysokie - Francja - najpiekniejsze miejsca

  Francja to nie tylko Paryż a Pireneje to nie tylko Pico de Aneto. Wybierając się do słynnego Lourdes, warto przez kilka dni zwiedzić wyjątkową okolicę by poznać Francję także z innej strony. Ten region Europy pozostaje na długo w naszej pamięci a dla wielu jest miejscem powrotów. Wracać tutaj jest naprawdę warto. To nie tylko Sanktuarium w Lourdes przyciągające turystów z całego świata ale także piękne Pireneje Wysokie.
 
 
 Francja Pireneje Oksytania 4
 
 
 
Francja Pireneje Oksytania 5

 

 Zwiedzanie Lourdes

 

   Uznawane za prawdziwy fenomen, miasto Lourdes każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Przyjeżdżają tu zarówno wierzący jak i ateiści. Pierwsi zwiedzający przybywają do miejsca, gdzie w 1848 roku, młodej dziewczynie o imieniu Bernadetta objawiła się Matka Boska w grocie nieopodal rzeki. Inni kontemplują trzy piękne bazyliki, a także przejmującą liczbę pielgrzymów nad brzegiem rzeki. Nawet zagorzali ateiści nie pozostają obojętni na niesamowite budowle i to co widzą codziennie od rana do wieczora chodząc ulicami Lourdes.

 

Lourdes Sanktuarium Francja 1

 

   To nie tylko mistyczna podróż, ale przede wszystkim odkrycie niezwykłego miejsca na świecie, które należy odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Sanktuarium jest otwarte przez całą dobę a wstęp jest bezpłatny. Ważnym punktem dla pielgrzymów a widowiskowym dla obserwatorów są wieczorne procesje. W sezonie są to wielotysięczne tłumy maszerujące wokoło placu i wytyczonych ścieżek, ze świecami w dłoniach. Każdej nocy tysiące odwiedzających i pielgrzymów gromadzi się na głównym placu przed katedrą w Lourdes, aby przejść procesją z pochodniami za statuą Maryi Dziewicy, wspólnie śpiewając. 

 

Lourdes Sanktuarium Francja 2

 

 Francja Pireneje Oksytania 10

 

Lourdes Cytadela Francja

 
 
 
 
Główne obiekty w Sanktuarium to:
 
Grota Massabielle, w której Matka Boska objawiła się Bernadecie,
 
 
 
Bazyliki w Lourdes:
 
- Bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny usytuowana nad Grotą Objawień
- Bazylika Różańcowa w formie krzyża greckiego, w której na 3 sklepieniach w stylu rzymsko-bizantyjskim możemy zobaczyć radosne, bolesne i chwalebne tajemnice życia Jezusa i Marii Panny.
- Bazylika św. Piusa X, w kształcie odwróconej łodzi, która znajduje się niemal całkowicie pod ziemią i może pomieścić 25000 wiernych.
- Krypta, pierwsza i najstarsza kaplica zbudowana jako odpowiedź na prośbę skierowaną do Bernadetty przez Matkę Boską, 2 marca 1858 roku.
- Kościół św. Bernadetty. Zbudowano go na wprost Groty Objawień, w miejscu gdzie stała Bernadetta Soubirous podczas ostatniego objawienia. Nowoczesny Kościół św. Bernadetty upamiętnia to wydarzenie. 
- Kaplica Adoracji, o powierzchni 500 m2, w której wystawiony jest Najświętszy Sakrament. 
- Kaplica Pojednania, miejsce przeznaczone do spowiedzi w 7 językach: francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, holenderskim i polskim.
- Droga Krzyżowa, której 15 stacji znajduje się na zboczu góry Espelugues górującej nad sanktuarium.
 

Miasteczko Lourdes możemy potraktować jako bazę wypadową, zwłaszcza że z Krakowa jest bezpośrednie połączenie lotnicze, a z Lourdes do wielu miejsc można dostać się pociągami i autobusami.

 

Twierdza Chateau Fort et son Musee Pyreneen

Widoczna z każdego miejsca w Lordes natomiast z samej twierdzy rozciąga się piękna panorama na samo miasteczko Lourdes, jak i na rozległą panoramę z ośnieżonymi szczytami Pirenejów włącznie.

 

Francja Pireneje Oksytania 12

 

 

Okolice Lourdes i Pireneje Wysokie

 

Dolina Gavarnie

Spacer w okolicy cyrku polodowcowego Garvanie, położonego w sercu Parku Narodowego Pirenejów

 

Zarejestrowana na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości Dolina Gavarnie stanowi najsłynniejszy naturalny amfiteatr. Otaczają ją mineralne ściany sięgające miejscami 1500 metrów wysokości i szesnaście szczytów wznoszących się na wysokość 3000 metrów, co sprawia, że Dolina ta jest naprawdę spektakularna.

 

gaetan detournay unsplash Fotor

foto: gaetan Detournay - unsplash

 

Zwiedzanie jednego z najważniejszych punktów w Pirenejach - Cirque de Gavarnie, polodowcowego cyrku, części masywu Mont perdu Gavarnie, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z uwagi na jego naturalne aspekty i położenie na granicy z Hiszpanią. 50 milionów lat temu erozje rzeczne i lodowcowe utworzyły w Pirenejach liczne cyrki o niespotykanej perfekcji kształtu, a cyrk lodowcowy w Gavarnie jest najbardziej znanym i spektakularnym z nich. Ten kolos stworzony przez naturę jest otoczony szesnastoma szczytami o wysokości przekraczającej 3 000 m. n.p.m. Znajduje się tam oszałamiająco piękny, najwyższy wodospad w Europie (432m). Ten widok „nie przypomina niczego, co do tej pory dane Wam było widzieć”, według Victora Hugo. Razem z hiszpańskimi wielkimi kanionami Haut-Aragon, tworzy „Gavarnie-Mont Perdu”, magiczną górę wpisaną na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

www.gavarnie.com

 

 

Pont d'Espagne - Park Narodowy Pirenejów


   Ten objęty ochroną i usytuowany w samym centrum Parku Narodowego naturalny obiekt jest znany ze swojej malowniczości. Fauna i flora mają tu schronienie, a dzikie kozy i świstaki nie boją się blisko podchodzić do odwiedzających to miejsce turystów. Nie trzeba być zaprawionym spacerowiczem, by zwiedzić park bez większego wysiłku dzięki mechanicznym ułatwieniom (gondole, wyciągi). Można tu zobaczyć Most Hiszpański – Pont d’Espagne (most zawdzięcza swoja nazwę temu, iż przed wiekami znajdował się tu szlak prowadzący do Hiszpanii). Inną atrakcją są tutejsze widowiskowe kaskady, jedyne miejsce bez zapory wodnej; Plateau de Marcadau, szeroko otwarty płaskowyż (w starożytnym francuskim słowo marcadau oznaczało rynek, a nazwa płaskowyżu pochodzi od dawnej tradycji tego miejsca, ponieważ niegdyś francuscy i hiszpańscy pasterze przychodzili tutaj sprzedawać zwierzęta hodowlane) oraz jezioro Gaube, jedno z najpiękniejszych jezior Pirenejów, łatwo dostępne dzięki wyciągowi krzesełkowemu.

 

Francja Pireneje Oksytania 13

 

 

Francja Pireneje Oksytania 14

 

 

Francja Pireneje Oksytania 15

 

 

Park Narodowy w Pirenejach wodospady2

 

 

Dolina Louron

Dolina Louron nad jeziorem Loudenvielle i wiosce o tej samej nazwie czyli Loudenvielle, z jej malowanymi średniowiecznymi kościołami, prawdziwymi klejnotami. To tutaj piętrzą się ściany Pirenejów oddzielające Francję od Hiszpanii. Jednym z wyjątkowych miejsc do których warto skierować swoje plany wakacyjne, jest Loudenvielle leżące w pięknej dolinie. Odkrywanie Doliny Louron, jednej z najlepiej zachowanych dolin Pirenejów jest czymś więcej niż tylko bieganie z aparatem po gwarnych uliczkach miast, czy zwiedzaniem setek muzeów.

 

Dolinia Louron Loudenvielle 20

  

 

Francja Pireneje Oksytania 2

Czytaj więcej...

 

 

Park Narodowy w Pirenejach wodospady4

 

 

 

Relaks w wodach termalnych Aquensis


Uznana za « Ateny » Pirenejów stacja termalna Bagnères-de-Bigorre posiada centrum termalne oraz spa wybudowane w XIX-wiecznym skrzydle kasyna. Stacja Bagnères cieszy się reputacją z powodu obfitych źródeł termalnych, dzięki czemu stała się rozchwytywanym kierunkiem podróży w celu relaksu oraz poprawy samopoczucia. Wspaniały taras pod dachem razem z jacuzzi pod gołym niebem, skąd można podziwiać Pireneje, są szczególnie zachęcające. W 2010 roku, Aquensis zostało poszerzone o szykowną przestrzeń spa, która oferuje kabiny do pielęgnacji ciała oraz oświetlone miejsca do odpoczynku. Znajduje się tam również widok na niesamowite sklepienie z surowego drewna.

 

 Aquensis Pyrenee

 

 

 

Jaskinia Betharram
 
 
    Jedna z najpiękniejszych jaskiń w Europie udostępniona dla turystów. Wybierając się w Pireneje czy chociażby do Lourdes, nie można pominąć zwiedzania tej wyjątkowej urody jaskini. Odkryta około 100 lat temu a tworzona przez naturę miliony lat. Finezyjnie rzeźbione stalagmity, stalaktyty i stalagmy narastające w niej z prędkością 1 cm na 100 lat przybrały różne formy.
 
 

Jaskinia Betharram we Francji

Czytaj więcej...

 

 

 

 

Francja Pireneje Centralne

Czytaj więcej...

 

 

 

 

Pic du Midi de Bigorre

Czytaj więcej...

 

 

 

Saint Gaudens Francja

Czytaj więcej...

 

Ten wyjazd prasowy został zorganizowany we współpracy z:
 Occitania / Pyrenees-Mediterranean Tourist Board:
 So Toulouse Tourist Office
 Hautes-Pyrénées Tourist Board


www.tourism-occitania.co.uk
www.toulouse-visit.com
www.tourisme-hautes-pyrenees.com

 

 

Francja Pireneje Oksytania 3

 

 

Francja Pireneje Oksytania 16

 

 

Francja Pireneje Oksytania 7

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com