Terme Achilliane, podziemne termy rzymskie z IV-V wieku, w Katanii, pod Piazza del Duomo.

Terme Achilliane, podziemne termy rzymskie z IV-V wieku, w Katanii, pod Piazza del Duomo.

Muzeum archeologiczne z odsłoniętymi ruinami starożytnego kompleksu rzymskich łaźni.

  Łaźnie Achiliane (Terme Achilliane) nazywane też Łaźniami Achillesa, to podziemne struktury termalne z IV-V wieku znajdujące się w centrum Katanii, z których tylko niewielka część jest widoczna pod Piazza del Duomo. Nazwa term pochodzi z napisu na płycie marmurowej, składającej się z sześciu głównych fragmentów, pochodzącego z pierwszej połowy V wieku. Fragmenty tej płyty są wystawione w Muzeum Obywatelskim w Castello Ursino.

 

 

Sycylia, jedna z kilku wysp Włoskich, jest celem turystów z całego świata. Nie chodzi tutaj o piaszczyste plaże słonecznej Italii, ale o wyjątkowe nagromadzenie zabytków. Tak, owszem, widoki także są wyjątkowe, co w połączeniu z potężną Etną w górskim krajobrazie otoczonym wodami morza Tyrreńskiego, Jońskiego i Śródziemnego, daje niesamowitą kombinację i powody do zachwytu.

 

 

Te zachwyty widokami zostawiam jednak na inne okazje, bo wizyta w podziemiach Bazyliki Katedralnej św. Agaty jest równie interesująca i wciągająca w odległe wieki historii tego miasta. Zejście do podziemi może połączyć, przy okazji zwiedzania zabytkowego centrum Katanii czy też znajdującego się tuż obok kultowego wręcz targu rybnego. Nad podziemiami które skrywają zabytkowe termy wznosi się Bazylika Katedralna św. Agaty. To także miejsce przyciągające tłumy. Wewnątrz katedry znajduje się m.in. onumentalny grobowiec słynnego kompozytora Vincenzo Belliniego.

 

 

Piazza del Duomo, 8,  Catania CT, Włochy

Bilety w cenie 3 euro można zakupić bezpośrednio przy wejściu.

Godziny otwarcia (sezon zimowy):
czwartek    09:00–13:00, 15:00–17:30
piątek    09:00–13:00
sobota    09:00–12:30
niedziela    10:00–12:30
poniedziałek    09:00–13:00
wtorek    09:00–13:00, 15:00–17:30
środa    09:00–13:00

 

 

Niestety, wiele osób wchodzących do środka czuje się zawiedziona, zapewne z braku atrakcji, wodotrysków czy baru z piwem i frytkami. Nie wszyscy rozumieją historię i mają szacunek do takich miejsc. Na całej trasie zamontowany jest podest z kratownicy, więc buty na obcasie wymuszą chodzenie na palcach. Nie ma także widny i wąskim korytarzem należy przejść poziom niżej pod plac przed katedrą.

 

 

Kompleks ucierpiał podczas erupcji wulkanu i trzęsienia ziemi w XVII wieku, jednak po częściowej rekonstrukcji i zabezpieczeniach, książę Biscari ponownie udostępnił łaźnie w XVIII wieku.

 

 

W zachodniej części kompleksu, można zobaczyć płynącą rzekę, natomiast w tej niestety niedostępnej dla zwiedzających części budynku, znajdują się podstawy słynnej fontanny Słonia stojącej na placu Piazza del Duomo. Na ścianach i sklepieniach pozostała także niewielka część dekoracji sztukatorskich.

 

 

Katania to drugie co do wielkości miasto na Sycylii, było miastem greckim, a stało się dużym i ważnym miastem rzymskim. Zwiedzanie historycznego centrum Katanii najlepiej rozpocząć od wzgórza Montevergine, charakteryzującego się „nawarstwieniami archeologicznymi” od epoki neolitu. Szczyt wzgórza (odpowiadający obecnemu Piazza Dante) był miejscem, gdzie około VIII wieku p.n.e. powstał mityczny akropol greckiego Katàne, centrum życia religijnego i politycznego, na którym znajdowały się budynki mieszkalne.

 

 

 

 

opracowanie & foto

Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com