rocznica ataku na WTC
9.11.2001 - 9.11.2013
12 rocznica ataku terrorystycznego na WTC

Photo of The Statue of Liberty with the World Trade Center in the Background

9.11.2001 jeden z symboli USA, bliźniacze wieże World Trade Center, legły w gruzach.
W ataku terrorystycznym na World Trade Center, zostało zabitych 2752 mężczyzn, kobiet i dzieci, w tym sześciu Polaków, nie licząc 19 porywaczy i 26 osób nadal oficjalnie uznawanych za zaginione.
Seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych we wtorek rano  11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Kaida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na dwie wieże World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się.
Dokonało go 19 porywaczy, którzy kupili bilety na 4 loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Po przejęciu kontroli nad samolotami skierowali je na znane obiekty na terenie USA. Oficjalnie przyjmuje się, iż wieże uległy zawaleniu na skutek naruszenia stalowej konstrukcji nośnej budynków, częściowo wskutek uderzenia samolotów, a następnie w wyniku intensywnych pożarów zainicjowanych przez eksplodujące paliwo lotnicze.
Dwa spośród porwanych samolotów rozbiły się o bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, trzeci zniszczył część Pentagonu. Ostatni (opóźniony) samolot United Airlines 93 nie dotarł do celu – rozbił się na polach Pensylwanii ok. 15 min. lotu od Waszyngtonu. Przypuszcza się, że miał uderzyć w Biały Dom lub Kapitol. Maszyna nie doleciała do celu, gdyż pasażerowie, którzy dowiedzieli się o losie innych samolotów, zaatakowali porywaczy i doprowadzili do katastrofy samolotu na bezludnym terenie – szczątkowe informacje o ostatnich minutach tego wydarzenia pochodzą z rozmów telefonicznych pasażerów i odtworzenia danych zarejestrowanych w czarnej skrzynce samolotu. Na podstawie zapisów rozmów telefonicznych i zeznań świadków (rodzin i rozmówców) dokonano rekonstrukcji wydarzeń sfilmowanej w dramacie dokumentalnym „Lot 93”.Plik:Aerial view of the Pentagon during rescue operations post-September 11 attack.JPEG
Pentagon po uderzeniu samolotem lotu AA 77

Plik:World Trade Center 9-11 Attacks Illustration with Vertical Impact Locations.svg

Przebieg wydarzeń

07:59
Z Logan International Airport w Bostonie w Los Angeles startuje American Airlines Flight 11.

08:14
Z Logan International Airport w Bostonie w Los Angeles startuje United Airlines Flight 175.

08:20
Z Washington, DC w Dulles International Airport w Los Angeles startuje American Airlines Flight 77.

08:42
United Airlines Flight 93 z lotniska Newark do San Francisco odlatuje z 42 minutowym opóźnieniem .

08:46
Centrum kontroli  przekazuje do Boston Federal Aviation Administration, że Lot 11 został porwany.Northeast Air sektor obronny ( NEADS ) wysyła dwa wojskowe odrzutowce w rejon Nowego Jorku z Otis Air National Guard Base, Cape Cod.

08:46
Porywacze kierują American Airlines Flight 11 a ten wbija się na piętrach od 94 do 98 z 1 World Trade Center,North Tower .

08:46
Straż Pożarna Nowego Jorku ( FDNY ) odbiera pierwszy raport o katastrofie lotniczej w North Tower . Rozpoczyna się ewakuacja na obu wieżach WTC.

09:03
Drugi samolot United Airlines Flight 175 wbija się pomiędzy piętrami od 78 do 84 w 2 Wieży Południowej World Trade Center, .

09:15
Zapada decyzja o zamknieciu wszystkich dróg ,mostów i tuneli dla wszystkich, by ułatwić ruch pojazdów ratowniczych i pieszych .

09:25
Federalna Administracja Lotnictwa wydaje pierwszy w historii kraju zakaz startu i lotów .

09:30
New York Stock Exchange nie zostaje otwarte w zaplanowanym czasie a wszyscy pracownicy zostają ewakuowani .

09:37
Porywany samolot American Airlines Flight 77 uderza w Pentagon .

09:40
Federalna Administracja Lotnictwa wydaje rozkaz aby wszystkie  4,546 samolotów będące w przestrzeni powietrznej Ameryki Północnej natychmiast lądowały  na najbliższym lotnisku.

By 09:45
Trwają ewakuacje Kapitolu , Białego Domu , Empire State Building , Organizacji Narodów Zjednoczonych , Kennedy Space Center, Disney World i najważniejszych miejsc w Stanach Zjednoczonych .

09:59
WTC ,Wieża Południowa nr 2, zapada się w 9 sekund .

10:03
Porywany samolot United Airlines Flight 93 w Shanksville w Pensylwanii.  Część pasażerów organizuje kontratak i przejmują kontrolę nad samolotem .

10:28
WTC ,North Tower  nr 1 zapada się w 11 sekund . Cały teren World Trade Center jest w ruinie .  Natychmiast rozpoczyna się akcja ratunkowa na ruinach  WTC .

10:30
Gubernator New York George E. Pataki ogłosił stan wyjątkowy w stanie Nowy Jork .

11:02
Burmistrz Nowego Jorku Rudolph Giuliani nakazuje ewakuację wszystkim z Dolnego Manhattanu poniżej Canal Street , w tym pracowników , mieszkańców i turystów.

13:27
W Waszyngtonie wprowadzony zostaje stan wyjątkowy.

14:35
Burmistrz Giuliani na konferencji prasowej w Nowym Jorku w Akademii Policyjnej informuje, że "liczba ofiar będzie większa niż ktokolwiek z nas może sobie wyobrazić. "

17:20
Zapada sie 7 World Trade Center.


Szczegółowy przebieg wydarzeń:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przebieg_zamachu_z_11_wrze%C5%9Bnia_2001Słup dymu widoczny był nawet ze stacji kosmicznej

10 lat po ataku na WTCW miejscu WTC powstało muzeum a miejsce pamięci to dwie fontanny otoczone zieleniąhttp://en.zlota44blog.pl/wp-content/uploads/2011/09/dbox_wtc_west-side-skyline_revised_May-2011c-Silverstein-Properties.jpg
Panorama na Manhattan


One World Trade Center (Freedom Tower)
Tribute in Light widoczny w rocznicę ataku


opracowanie: Albin Marciniak


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com