Ruchoma Szopka z klocków Lego

Ruchoma Szopka z klocków Lego

Pierwsza na świecie wystawa Ruchomej Szopki z klocków Lego

 
  6 grudnia w Pasterce, maleńkiej wiosce położonej na końcu świata w Górach Stołowych, można oglądać wyjątkową Ruchomą Szopkę z klocków Lego. Historia szopek Bożego Narodzenia na Dolnym Śląsku sięga XVI wieku. W pobliskich Wambierzycach znajduje się najstarsza na ziemiach polskich ruchoma szopka z XIX wieku. Ruchome szopki są również w Bardzie i Czermnej. Pasterska szopka z klocków jest nowoczesna w formie, jednak użyta symboliką jest tożsama z pierwowzorami. Za tło posłużyły okoliczne góry – Szczeliniec Wielki góruje nad stajenką, będąc symbolem łączności ziemi z niebem, a zabudowania charakterystyczne dla okolicy stanowią ozdobę budowli.
Nie brak w niej współczesnych odniesień, twórcy – Maciej Sokołowski i Michał Pietkiewicz chcieli by przekaz był ponadczasowy ale zrozumiały dla dzisiejszych dzieci i młodzieży – mogą więc na pierwszy rzut oka dziwić w orszaku kolędników postacie z bajek Disneya czy Gwiezdnych Wojen – jednak ich przesłanie jest uniwersalne. W szopce rozmiarów 130 na 100 cm jest 120 figurek ludzi i zwierząt, z czego 51 jest ruchomych. Użyto 11-stu silników, trzech mikrokontrolerów Mindstorms. Do budowy wykorzystano ponad sto tysięcy plastikowych elementów sprowadzanych z wielu krajów, w tym bezpośrednio z fabryki Lego. Najstarsze klocki mają ponad 30 lat. Tak duża konstrukcja, wybudowana zgodnie z tradycyjną ikonografią jest pierwsza w Polsce i na świecie – na wielu wystawach można zwiedzić tysiące zapierających dech w piersiach
budowli, lecz szopek Bożego Narodzenia do tej pory nie było.
W Pasterce o tradycji szopek i szczegółach użytej symboliki opowiadać będzie kustosz – antropolog kultury Beata Dutkiewicz, która parę lat temu przeniosła się do Pasterki z Łodzi. Obok szopki będą się odbywać  warsztaty z robotyki, jest również sala zabaw, gdzie dzieci będą mogły samodzielnie zbudować swoje budowle.
 
Szopkę będzie można zwiedzać codziennie prócz poniedziałków, w godzinach 10 – 18.
Wejścia z przewodnikiem będą co godzinę. Oprócz oglądania szopki będzie można zapoznać się historią wsi Pasterka (niem. Passendorf) – w budynku zgromadzono dużo autentycznych eksponatów – urządzeń gospodarstwa domowego. Wstęp kosztować będzie 5 zł od osoby.
Równolegle, wraz z otwarciem wystawy, w budynku rusza także Pasterka Świętego Mikołaja, czyli cykl zajęć i warsztatów świątecznych, podczas których dzieci mogą zapoznać się ze zwyczajami bożonarodzeniowymi, spotkać Świętego Mikołaja oraz zobaczyć jak elfy przygotowują się do magicznego czasu świąt.
Szczegóły w Pasterce – www.przystanekpasterka.pl
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]