Weekend z muzeami
Weekend z muzeami Kazimierza i Podgórza

Foto: www.krakow.pl

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprasza na weekend z muzeami Kazimierza i Podgórza. W dniach 2-3 października (sobota/niedziela) bezpłatnie będzie można zwiedzić pięć krakowskich muzeów: Starą Synagogę, Aptekę pod Orłem, Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, Muzeum Inżynierii Miejskiej i Dom Historii Podgórza.

30 września (we czwartek) zostanie uroczyście otwarta Kładka Ojca Laetusa Bernatka, która połączy kazimierski i podgórski brzeg Wisły. Z tej okazji, w weekend 2-3 października, wstęp do pięciu krakowskich muzeów, zlokalizowanych właśnie w tych dwóch częściach Krakowa, będzie wolny.

W pierwszy październikowy weekend, w godz. 9:00-17:00 bezpłatnie będzie można zwiedzić Starą Synagogę (www.mhk.pl/oddzialy/stara_synagoga). Na stałej wystawie „Dzieje i kultura Żydów krakowskich" eksponowane są najcenniejsze zabytki muzealnej kolekcji judaików. W dawnych modlitewnikach - męskiej i kobiecej, na parterze Starej Bożnicy, wystawione są przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej. W muzeum można również podziwiać malarstwo portretowe i ikonografię dzielnicy żydowskiej na Kazimierzu oraz dokumentującą zagładę Żydów krakowskich w latach II wojny światowej.

Na bezpłatne zwiedzanie zaprasza też Apteka pod Orłem – w godz. 9:30-17:00 (www.mhk.pl/oddzialy/apteka_pod_orlem). Apteka pod Orłem zajmuje pomieszczenia dawnej apteki mgr Tadeusza Pankiewicza, która w latach okupacji niemieckiej znajdowała się w centrum krakowskiego getta. Stała wystawa  „Apteka w getcie krakowskim” opowiada o krakowskim farmaceucie, Tadeuszu Pankiewiczu - jedynym Polaku zamieszkałym w getcie, i polskim personelu, którzy wspólnie nieśli stałą pomoc mieszkańcom getta. Apteka Tadeusza Pankiewicza, pełniąca całodobowy dyżur, była miejscem kontaktów, spotkań, informacji. Każdy, kto zwrócił się tu o pomoc był pewien, że ją otrzyma.

W dniach 2-3 października za darmo będzie również można zwiedzić muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera (w godz. 10:00-20:00), a w nim m.in. stałą wystawę „Kraków - czas okupacji (1939-1945)”, która poświęcona jest dziejom Krakowa i jego mieszkańców w latach wojny. Ekspozycja podzielona jest na kilkanaście segmentów tematycznych: wojna 1939 r., rola Krakowa, jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa, życie codzienne i rodzinne, los Żydów krakowskich, opór i tajne państwo, czy wreszcie dzieje fabryki, ludzi w niej pracujących i jej właściciela Oskara Schindlera. Ważnym łącznikiem segmentów wystawy jest symboliczna ulica krakowska, na której spotykali się Polacy, Żydzi i Niemcy.

Uwaga!!! Aby zwiedzić wystawę w Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera w czasie weekendu z muzeami, należy zarezerwować bilety przez stronę www.bilety.mhk.pl. Po rezerwacji będzie można odebrać w kasie bezpłatny bilet (ich liczba jest ograniczona – każdego dnia do muzeum może wejść maksymalnie 1018 osób). Płatne będzie natomiast oprowadzanie przez przewodnika (150zł) - na życzenie zwiedzającego.

W czasie weekendu z muzeami będzie można również obejrzeć ekspozycje w Muzeum Inżynierii Miejskiej (w godz. 10:00-16:00) - m.in. ciekawą kolekcję samochodów i motocykli polskiej produkcji (www.mimk.com.pl), i w Domu Historii Podgórza (10:00-14:00).

Weekend z muzeami Kazimierza i Podgórza:

9:00-17:00 Stara Synagoga (ul. Szeroka 24),

9:30-17:00 Apteka Pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18)

10:00-20:00 Fabryka Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4)

10:00-16:00 Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. Św. Wawrzyńca 15)

10:00-14:00 Dom Historii Podgórza (ul. Limanowskiego 13) (JK)

9.00-17.00

Stara Synagoga

ul. Szeroka 24

Najcenniejsze zabytki muzealnej kolekcji judaików eksponowane są na stałej wystawie "Z Dziejów i Kultury Żydów w Krakowie". W dawnych modlitewniach męskiej i kobiecej na parterze Starej Bożnicy wystawione są przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej, zaprezentowane w trzech głównych grupach tematycznych: synagoga, święta i obrzędy doroczne, życie prywatne i rodzinne. W dwóch salach na pierwszym piętrze muzeum znajduje się dalsza część ekspozycji, prezentująca malarstwo portretowe i ikonografię dzielnicy żydowskiej na Kazimierzu oraz dokumentująca zagładę Żydów krakowskich w latach II wojny światowej.

 

 

9.30-17.00

Apteka Pod Orłem

pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem zajmuje pomieszczenia dawnej apteki mgr Tadeusza Pankiewicza, która w latach okupacji niemieckiej znajdowała się w centrum krakowskiego getta. Jest to miejsce, gdzie w szczególny sposób wiązały się losy Polaków i Żydów. Mgr Tadeusz Pankiewicz - jedyny Polak zamieszkały w getcie wraz z polskim personelem nieśli stałą pomoc mieszkańcom getta. Apteka, pełniąca całodobowy dyżur, była miejscem kontaktów, spotkań, informacji. Każdy kto zwrócił się tu o pomoc był pewien, że ją otrzyma.

 


10.00-20.00

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ul. Lipowa 4

Stała pt. Kraków - czas okupacji (1939-1945) poświęcona jest dziejom Krakowa i jego mieszkańców w latach wojny. Ekspozycja podzielona jest na kilkanaście segmentów tematycznych: wojna 1939 r., rola Krakowa, jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa, życie codzienne i rodzinne, los Żydów krakowskich, opór i tajne państwo, czy wreszcie dzieje fabryki, ludzi w niej pracujących i jej właściciela Oskara Schindlera. Ważnym łącznikiem segmentów wystawy jest symboliczna ulica krakowska, na której spotykali się Polacy, Żydzi i Niemcy.

Uwaga! Aby odwiedzić Muzeum należy wcześniej dokonać internetowej rezerwacji wejściówek na stronie www.bilety.mhk.pl

 


10.00-16.00

Muzeum Inżynierii Miejskiej

ul. św. Wawrzyńca 15

Muzeum Inżynierii Miejskiej gromadzi obiekty ilustrujące rozwój techniki, przemysłu i inżynierii miejskiej. Zbiory muzeum obejmują także reprezentatywną kolekcję samochodów i motocykli polskiej produkcji. Muzeum prowadzi także działalność na rzecz edukacji dzieci i młodzieży w zakresie historii nauki, techniki i przemysłu. Ekspozycje Muzeum są prezentowane we wnętrzach hal dawnej zajezdni tramwajowej na krakowskim Kazimierzu: w hali tramwaju konnego z 1882 r., hali  wąskotorowego tramwaju elektrycznego, datowanej na rok 1900 oraz  hali tramwaju elektrycznego normalnotorowego z 1913 roku.

 


10.00-14.00

Dom Historii Podgórza

ul. Limanowskiego 13

W salach Domu Historii Podgórza można oglądać ekspozycję stałą, na którą składają się eksponaty podarowane placówce przez instytucje oraz mieszkańców Podgórza. Działalność Domu Historii Podgórza obejmuje również wykłady i prelekcje na temat historii Podgórza. Mają tu również miejsce wystawy czasowe – nawiązujące tematyką do historii i czasów współczesnych Podgórza – fotografii, pocztówek, projektów architektonicznych budynków i innych form plastycznych.

http://krakow.pl/kultura/2453,artykul,weekend_z_muzeami.html

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com