Lotnisko Kraków Balice pobiło rekord

Lotnisko Kraków Balice pobiło rekord

W Kraków Airport został pobity wynik obsłużonych pasażerów

Łącznie w 2023 r. Kraków Airport obsłużyliśmy  9 404 611 pasażerów, czyli o 27% więcej w stosunku do 2022 r. 

Liczba połączeń lotniczych : 161, Liczba portów:123, Liczba miast: 113

 

„Rok 2023 zakończyliśmy historycznym wynikiem:  jako pierwszy port regionalny obsłużyliśmy ponad 9 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. Rok 2024 rozpoczynamy z mocnym nastawieniem na  dalszy rozwój  krakowskiego lotniska. Jako zarząd MPL  jesteśmy przekonani, że  przygotowaliśmy  dla pasażerów  różnorodną  i atrakcyjną siatkę połączeń #PROSTOzKRAKOWA na 2024 rok , dzięki której przekroczymy barierę 10 milionów pasażerów i w ten sposób  szacujemy, że wygenerujemy pół miliarda przychodu. W tym jubileuszowym roku, pragnę zatem podziękować wszystkim pracownikom Kraków Airport, liniom lotniczym, agentom handlingowym, ULC, PAŻP, wojsku i służbom państwowym współpracujących z nami  każdego dnia,  wszystkim partnerom i instytucjom sektora lotniczego i około lotniczego  oraz  całej branży turystycznej Małopolski i Krakowa za wkład w rozwój krakowskiego lotniska.- powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport

 

 

PODSUMOWANIE 2023 ROKU

 

Połączenia w Kraków Airport w 2023

Ruch pasażerski w 2023 roku na krakowskim lotnisku sukcesywnie wzrastał, we współpracy z 25 liniami lotniczymi oferowaliśmy  łącznie ponad 161 regularnych połączeń. Priorytetem była odbudowa siatki połączeń sprzed pandemii a także otwarcie się na nowe destynacje. Zainaugurowaliśmy wiele atrakcyjnych połączeń - w tym długo oczekiwane połączenie do Stambułu, oferowane przez PLL LOT i Turkish Airlines.Rozpoczęliśmy również współpracę z Sun Express, Air Dolomiti, Air Serbia czy Pegasus Airlines.  Nowe państwa na mapie połączeń #PROSTOzKRAKOWA to Albania,Turcja i Serbia. Zwiększane były również częstotliwości oferowania połączeń przez wielu przewoźników w odpowiedzi na oczekiwania oraz potrzeby naszych pasażerów. Podobnie jak w 2022 r. pasażerowie najchętniej wybierali podróż do Wielkiej Brytanii, Włoch, czy Niemiec i Hiszpanii. Ulubione miasta pasażerów  pod względem przewiezionych pasażerów to kolejno: Londyn, Oslo, Warszawa. W letniej siatce połączeń duża popularnością  jak co roku cieszyły się kierunki włoskie, hiszpańskie, tureckie. Ze słonecznych miast pasażerowie najchętniej wybierali Rzym, Barcelonę i Tel Awiw.  Dużym uznaniem cieszyły się loty do Nowego Yorku i Chicago oferowane przez PLL LOT a także loty krajowe oferowane przez dwóch bazowych przewoźników. Z PLL LOT polecieć możemy do Warszawy oraz do portu lotniczego Olsztyn-Mazury  Ryanair umożliwia natomiast podróż do Gdańska oraz Poznania. 

 

 

Nagrody i wyróżnienia

W roku 2022 Kraków Airport uzyskało przedłużenie  2 poziomu akredytacji ACI Airport Customer Experience przyznawanej przez ACI World. Akredytacja przyznawana jest  portom lotniczym, które w swojej działalności dążą do podnoszenia standardów obsługi podróżujących, dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Wyróżnienie to pozwala na obiektywne potwierdzenie wysokiej jakości świadczonych przez Kraków Airport usług i jest sygnałem dla podróżnych, że priorytetowo traktujemy pasażera i jego potrzeby. 

 

 

Komfort obsługi pasażera

 Do nowych punktów obsługowych na krakowskim lotnisku  w 2024  dołączyły Fru.pl oferujące bilety lotnicze , a także sklep Victoria’s Secret  otwarty w ramach formatu shop-in-shop i będący częścią sklepu The Gallery in Kraków ,zarządzany przez Lagardère Travel Retail w Polsce czy Good Lood ,który cieszył się w wakacje ogromną popularnością wśród pasażerów i pracowników lotniska.
W 2023 została otwarta także restauracja Boccone w nowej odsłonie. Trattoria została przeniesiona do nowej lokalizacji, w  strefie Schengen przy  Gate nr 9. Z okien wychodzących na płytę lotniska można oglądać lądujące i startujące samoloty! Dla komfortu obsługi pasażera uruchomiony został system jednej kolejki dla przylotów ze strefy Non-Schengen co umożliwia przepływ pasażerów ,zwiększający wydajność personelu i optymalizujący cały proces kontroli.

 

 

Wyniki finansowe

2023 to  kolejny rekordowy rok dla krakowskiego lotniska tak pod względem ilości pasażerów, którzy skorzystali z naszych usług jak również pod względem biznesowym. Wzmożony ruch pasażerski oraz wytężona praca całej załogi lotniska przełożyła  się na bardzo dobre wyniki finansowe Spółki i dalsze umocnienie pozycji Kraków Airport i  spółek  zależnych. Oceniamy rok 2023 jako bardzo udany dla lotniska. W kolejny etap rozwoju wprowadzamy Kraków Airport dobrze przygotowany i charakteryzujący się doskonałą kondycją finansową.

 

 

WYZWANIA I PLANY 2024

 

Nowe połączenia w Kraków Airport

 W 2024 planowanych jest nowych  6 połączeń regularnych. Nasz bazowy przewoźnik Ryanair uruchomi połączenia do Dubrownika i Faro, Air Baltic do Wilna a  Brussels Airlines do Brukseli. Od sezonu letniego 2024 roku Cyprus Airways uruchomią nowe połączenie #PROSTOzKRAKOWA do Larnaki, Finnair zwiększa częstotliwość połączenia do Helsinek, Lufthansa do Frankfurtu i Monachium ,KLM do Amsterdamu oraz FlyDubai do Dubaju. Cały czas trwają rozmowy handlowe z obecnie już funkcjonującymi na krakowskim lotnisku oraz  kolejnymi przewoźnikami, mamy zatem nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli przekazać naszym pasażerom kolejne dobre wieści. Analiza danych  na 2024 przewiduje iż ruch pasażerski w Kraków Airport na koniec 2023 roku może osiągnąć poziom 10  mln pasażerów. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

informacja prasowa Kraków Airport

foto Albin Marciniak

#PROSTOzKRAKOWA

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com