Hydropolis Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu

Hydropolis Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu

Hydropolis Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu

XIX-wieczny podziemny zbiornik wody czystej kryje w sobie niesamowite atrakcje.

 

Wędrując ulicami Wrocławia, każdy turysta dociera na Rynek czy Ostrów Tumski. Także Hala Stulecia czy Afrykarium w ZOO są znane większości turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska. Wrocław to oczywiście znacznie więcej zabytków czy ciekawych miejsc które warto zobaczyć. Takim punktem obowiązkowym jest także Hydropolis.

 

Hydropolis Wroclaw 14

 

Obiekt w którym połączono zachowany zabytek z nowoczesnością, przenosząc widza w interaktywny świat wody. Wydawać by się mogło że to tylko woda... a to aż woda. Woda bez której nie istniałoby życie a która do dziś skrywa w głębinach oceanów wielkie tajemnice. Dzięki doskonale poprowadzonej trasie i wielu eksponatom, w ciągu dwóch godzin można dowiedzieć się znacznie więcej niż podczas dziesiątek nudnych lekcji w szkolnych ławkach. Na ponad 4 tys. mkw. powierzchni utworzono idealne warunki do przekazania wiedzy nie tylko o wodzie, ale także o wszystkim co jest z nią związane, np. rekonstrukcje starożytnych urządzeń do pompowania wody, wirtualna makieta Nilu, stół multimedialny pokazujący układ wodociągów we Wrocławiu, rzeki, mosty, a także obszary zalane podczas powodzi tysiąclecia.

Tak wyjątkowe zadanie stworzenia czegoś wyjątkowego przypadło ART FM pod kierownictwem Mieczysława Bielawskiego. Mając na swoim koncie takie projekty jak Centrum Nauki Kopernik, Podziemia Rynku w Krakowie czy Muzeum Książąt Czartoryskich także w Krakowie, oraz wiele innych nagradzanych realizacji, dawało gwarancję efektu końcowego. Każdy zwiedzający Hydropolis potwierdza, że efekt jest zaskakujący. Do tego muzeum się wraca.

 

 

Hydropolis Wroclaw 4

 

 

Multimedialne instalacje

Jest ich ponad 70, a wśród nich - wielki model ziemi z ekranem 360 stopni o długości 65 metrów. Eksponatom towarzyszy ponad 40 artykułów naukowych.

7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe, specjalna strefa dla dzieci oraz przestrzeń relaksu. Miejsce, w którym multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazują potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele.

 

 

Hydropolis Wroclaw 1

 

 

Planeta Wody

Projekcja 360º na 65-metrowym ekranie, która opowiada o powstaniu wody na Ziemi, stanowi pierwszy etap zwiedzania wystawy. 10-minutowy film zabiera widza w najodleglejsze zakamarki kosmosu. Prowadzi magiczny głos Krystyny Czubówny. Dowiadujemy się w jaki sposób powstała woda, jak jest jej dużo we wszechświecie. Ponadto, na środku sali wyświetlany jest obraz kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów z animacją pływów wodnych na naszej planecie.

 

Strefa Głębiny

W tej strefie można z bliska obejrzeć najbardziej przerażające stworzenia głębinowe i odkrywać niesamowite życie ukryte w ciemnościach. Ponadto, wraz ze śmiałkami batyskafu „Trieste”, można przeżyć legendarną podróż do najgłębszego miejsca na Ziemi.

 

Ocean Życia

Tematem tej strefy jest ewolucja życia, które pojawiło się w wodzie ok. 3,3 miliarda lat temu. Przedstawiono bogate ekosystemy raf koralowych, techniki kamuflażu oraz różnorodność wodnego życia – od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody po olbrzymie ssaki morskie.

 

Strefa Relaksu

Strefa relaksu, gdzie w bajkowej scenerii można odprężyć się na leżankach i nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Jedna ze ścian pokryta jest mchem – ta swoista żywa instalacja stanowi wizualizację lasów deszczowych rzeki Amazonki.

 

Hydropolis Wroclaw 18

 

 

Człowiek i Woda

Średnio 60% masy ciała każdego z nas stanowi woda. To wystarczający argument, by przyjrzeć się bliżej relacji człowieka z wodą! W tej strefie poznajemy jej funkcje w organizmie. W sali „Sacrum” dowiadujemy się również, jaką rolę pełni w kulturach i religiach.

 

Wystaw Czasowych

W strefie wystaw czasowych prezentowane są instalacje, których wspólnym mianownikiem jest różnorodna relacja człowieka z wodą. To miejsce, w którym edukacja przenika się ze sztuką.

 

Historia Inżynierii Wodnej

W tej strefie można poznać i samodzielnie sprawdzić działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych: śruby Archimedesa, koła wodnego, zegara wodnego i turbiny Herona. Na przykładzie Egiptu i Nilu dowiadujemy się, jak ważna dla rozwoju każdej cywilizacji jest woda.

 

Miasto i Woda

Tutaj dowiadujemy się, ile średnio litrów wody dziennie na jednego mieszkańca zużywa takie miasto jak Wrocław w porównaniu do Dubaju. Zobaczymy także imponującą satelitarną mapę Wrocławia, na której prezentowane są m.in. wizualizacje powodzi tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku nawiedziła Polskę. Przedstawiono tutaj również proces produkcji i dostarczania wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków.

 

Strefa Stany Wody

Woda występuje w trzech stanach skupienia – już to czyni ją substancją niezwykłą. Poznajemy jej właściwości, by zrozumieć, dlaczego jest tak istotna niemal w każdym aspekcie Twojego życia. Przyjrzymy się obiegowi wody w przyrodzie i nauczymy rozróżniać rodzaje chmur, by prawidłowo prognozować pogodę.

 

 

Hydropolis Wroclaw 40

 

Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis położone jest w kompleksie budynków należących do MPWiK S.A. we Wrocławiu. Warto pamiętać, że pawilon kasowy jest nieco oddalony od samej wystawy. Ze względu na duże obłożenie, czasem po zakupie biletu trzeba poczekać dłuższy czas na swoją kolej. Lepiej z góry zaplanować wizytę lub kupić bilet online, by uniknąć długiego czasu oczekiwania.

 

 

 

 

Hydropolis Wroclaw 6

 

 

Hydropolis Wroclaw 7

 

 

Hydropolis Wroclaw 8

 

 

Hydropolis Wroclaw 9

 

 

Hydropolis Wroclaw 10

 

 

Hydropolis Wroclaw 12

 

 

Hydropolis Wroclaw 14

 

 

Hydropolis Wroclaw 19

 

 

Hydropolis Wroclaw 22

 

 

Hydropolis Wroclaw 23

 

 

Hydropolis Wroclaw 26

 

 

Hydropolis Wroclaw 27

 

 

Hydropolis Wroclaw 28

 

 

Hydropolis Wroclaw 30

 

 

Hydropolis Wroclaw 31

 

 

Hydropolis Wroclaw 32

 

 

Hydropolis Wroclaw 34

 

 

Hydropolis Wroclaw 35

 

 

Hydropolis Wroclaw 36

 

 

Hydropolis Wroclaw 37

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

 

 

 

Ogrody Światła w Zamku Książ

 

Zamek Ksiaz Ogrody Swiatla 1

Czytaj więcej...

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com