Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Żubry z Puszczy Niepołomickiej
 
Tego nie zobaczycie nigdzie indziej !
Niecodzienna wizyta naszej klubowiczki Karoliny wśród żubrów w Puszczy niepołomickiej.

zdjęcia i tekst Karolina Zięba-Kulawik

Ośrodek hodowli żubrów w Puszczy Niepołomickiej


    Nazwa Puszcza Niepołomicka pochodzi od staropolskiego słowa „niepołomny”, tzn. niedostępny, nieprzebyty. Położona w widłach Wisły i Raby z licznymi zakolami i starorzeczami Wisły stanowiła trudno dostępny obszar porośnięty starodrzewiem. Jej pierwotny kształt i powierzchnia niewiele odbiega od teraźniejszego. Aktualna powierzchnia wynosi prawie 11 tysięcy hektarów. Z racji położenia u wylotu Niziny Krakowsko-Sandomierskiej, blisko Krakowa, zawsze zasobna w zwierzynę, w przeszłości była ulubionym miejscem wypoczynku i polowań królów polskich. To właśnie tu, do zamku w Niepołomicach, położonym na skraju Puszczy Niepołomickiej, król Polski i Litwy Władysław Jagiełło przybył prosto spod Grunwaldu, aby wypocząć po trudach wojny z Zakonem Krzyżackim. To właśnie w Puszczy Niepołomickiej odbyło się polowanie z udziałem królowej Bony, która w następstwie upadku z konia poroniła syna. Z czasem, kiedy stolica Polski została przeniesiona do Warszawy, znaczenie łowieckie Puszczy zmalało. Jednakże tradycje łowieckie przetrwały do dziś. I chociaż zwierzostan już nie ten sam, a i drzewostany mocno zmienione, to jednak tutejszy las zachował do dzisiaj charakter puszczański. I może dzięki tym tradycjom w 1936 roku została podjęta decyzja budowy ośrodka z przeznaczeniem do hodowli żubrów w samym środku Puszczy. Żubr jako jej mieszkaniec pojawił się w 1938 roku, kiedy to z Białowieży został przywieziony byk PUK i krowa PUSTA. Przed wojną „żubrownia” pełniła również rolę ośrodka widokowego. Bilety były sprzedawane na stróżówce, a z wieży widokowej można było oglądać żubry. Budynki te zachowane są do dzisiaj uwzględniając oczywiście prace remontowe.

https://lh3.googleusercontent.com/-9QaoojFfwuw/Tk0pWuaXgRI/AAAAAAAAIHE/Lw-e8Yc0H7E/s720/DSC_4976.JPG

W 1939 roku w niepołomickim ośrodku urodził się pierwszy żubr. Była to jałówka, której nadano imię PULLE, a rodzicami byli: PUK i PUSTA. Rozpoczęta hodowla żubrów szybko jednak została przerwana. W czasie wojny żubry zostały wywiezione i wróciły dopiero w 1946 roku. Ośrodek Hodowli Żubrów zwany jest popularnie „żubrowiskiem”. Dziś jest to 70 - hektarowy teren ogrodzony betonowym płotem o dł. 3,5 km, który jest podzielona na 5 kwater bytowych, izolatkę wraz z odłownią, oraz kwaterę gospodarczą.

https://lh5.googleusercontent.com/-hU9y47jScEg/Tk0p8VviCnI/AAAAAAAAIHg/9lDtGAyy1qs/s512/DSC_5221.JPG%20Od%C5%82ownia


https://lh4.googleusercontent.com/-isH52drJN8o/Tk0pqJRiUXI/AAAAAAAAIHQ/w1bYPsH3_u4/s720/DSC_5083.JPG
Jedna z kwater

Na obszarze tym żyje obecnie 28 żubrów (13 krów, 10 byków, 5 cieląt). Hoduje się tu zwierzęta wyłącznie linii białowiesko-kałkaskiej, o dł. 2,5 - 3,5 m. wysokości w kłębie 1,8 - 2 m. Żubr jest zwierzęciem chronionym i zarazem symbolem ochrony przyrody. Gatunek ten otaczany jest szczególną opieką leśników.

https://lh6.googleusercontent.com/-i2c2khm_5zY/Tk0ljnlS6MI/AAAAAAAAIEo/blWEHmvEN1c/s720/0.jpg

W tym roku mijają 73 lat od czasu rozpoczęcia hodowli żubrów w Niepołomicach. Przez te lata urodziło się tutaj ok.300 żubrów. Na przestrzeni tych lat żubry z Niepołomic były przemieszczane nie tylko do ośrodków hodowli w kraju, ale i do wielu krajów Europy. Można powiedzieć, że ich „zasięg” rozciąga się od Pirenejów po Ural i od Skandynawii po Bałkany. Jeden nawet „zawędrował” za ocean, do Toronto w Kanadzie. OHŻ w Niepołomicach brał czynny udział w procesie odtworzenia populacji tego zagrożonego wyginięciem gatunku. I chociaż populacja żubra jest na tyle duża, że nie jest on już zwierzęciem bardzo rzadkim, to jednak ze względu na bardzo wąską pulę genową nie można być do końca pewnym, że nic mu nie zagraża. Do głównych celów Ośrodka Hodowli Żubrów należy zachowanie i ochrona gatunku zagrożonego. Żubry hodowane w Ośrodku stanowią genetyczne zabezpieczenie w przypadku wystąpienia epidemii w innych ośrodkach w Polsce. Ośrodek w Niepołomicach ze względu na zachowawczy charakter działalności oraz przepisy bezpieczeństwa sanitarnego nie może być udostępniany do zwiedzania. Istnienie takich ośrodków jak w Niepołomicach, o charakterze hodowli zachowawczej, wydaje się być jak najbardziej uzasadnione. W międzynarodowej Rodowodowej Księdze Żubrów, prowadzonej przez Białowieski Park Narodowy dla wszystkich hodowli tego gatunku, żubry urodzone w Niepołomicach oznaczane są początkowymi literami imion - PO.

https://lh5.googleusercontent.com/-Blf8h47xqTA/Tk0ocUTq1OI/AAAAAAAAIGk/Gv2HnNfPWAQ/s720/29.jpg

Żubry źle znoszą stres, są nieufne i nie lubią, gdy ludzie wchodzą na teren ich siedlisk. Żubry
w Puszczy Niepołomickiej są rozmnażane co dwa lata. Chodzi o to, by i matki, i młode były silniejsze,
a kondycja stada lepsza. Żubrza ciąża trwa 265-270 dni czyli ok. 9 miesięcy. Tuż po narodzinach żubr
waży ok. 35 kg. Do trzeciego miesiąca życia młode, karmione mlekiem matki nie są samodzielne,
później zaczynają próbować także innych pokarmów.
Stado z Niepołomic, liczące obecnie 28 osobników, jest raz dziennie dokarmiane i pojone. Zwierzęta
dostają mieszankę zbóż z witaminami, trawę, a zimą buraki, ziemniaki i marchew. Ponadto żywią
się roślinami, korą i gałązkami. Ich masa ciała może dochodzić do jednej tony, samce są wyższe i
masywniejsze od samic. Najstarsze samce żyją ok. 23 lat, a samice ok. 26 lat.© Karolina Zięba & Klub Podróżników Śródziemie
kopiowanie bez zgody zabronione
(wszelkie zapytania prosimy kierować na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 441 gości oraz 0 użytkowników.